Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення, щодо визначення статусу резидента та в межах компетенції повідомляє.
У зверненні платник податків повідомляє, що на початку 2022 року, разом зі своєю родиною (дружиною та трьома дітьми) виїхав на постійне місце проживання до Республіки Кіпр.Після переїзду, травня 2022 року спільно з дружиною придбав житлову нерухомість (квартиру). 3 моменту придбання і по дату звернення зазначена нерухомість є постійним місцем проживання платника та його родини. У власності також перебувають два автомобілі, зареєстровані на території Республіки Кіпр на ім'я платника, які були придбані в 2022 році та наразі використовуються родиною для власних потреб. У зв'язку із вищезазначеним, протягом періоду 2022-2023 рр. платник податків та члени його родини перебували на території України сукупно менше 183 днів на рік (включаючи день приїзду та від'їзду) згідно довідок Державної прикордонної служби України.
.2022 року платник з родиною отримали тимчасовий захист на території Республіки Кіпр та в 2023 року отримали Дозволи на постійне проживання / ResidencePermit типу Immigrationpermit, ІТ.
Як суб'єкт підприємницької діяльності або самозайнята особа на території України протягом 2022-2023 рр. не був зареєстрований.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Чи вважається платник, громадянин України, таким, що втратив статус громадянина України – резидента за результатами 2022 та 2023 року, в розумінні п.п. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 Кодексу?
Поняття «резидент» встановлено п.п. «в» п.п. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, відповідно до якого фізична особа – резидент – це фізична особа, яка має місце проживання в Україні.
У разі якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні.
Відповідно до копії договору купівлі-продажу від .2022, надано до звернення, платником податків було придбано нерухоме майно (квартиру), розташовану , в муніціпалітеті, в районі , Кіпр та з моменту придбання зазначена нерухомість вважається платником податків постійним місцем проживання його та родини.
Якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року.
Відповідно до копії довідки Державної прикордонної служби України від .2024, платник податків виїхав з України .2022 та в’їхав в Україну .2023.
Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім'ї або її реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності.
Якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України.
Достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання на території України у порядку, встановленому цим Кодексом, або її реєстрація як самозайнятої особи.
Водночас відповідно до п.п. «в» п.п. 14.1.122 п. 14.1 ст. 14 Кодексу фізичні особи, які не є резидентами України, вважаються нерезидентами.
Таким чином, якщо за жодним з критеріїв, визначених абзацами першим – четвертим п.п. «в» п.п. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, фізична особа не може бути визнана резидентом України, то така особа може вважатися нерезидентом.
Нерезиденти – фізичні особи, які не є резидентами України (п.п. «в» п.п. 14.1.122 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Крім того, Кодекс не містить норм щодо необхідності одержання будь-яких документів від контролюючих органів, що підтверджують статус нерезидента України.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
_____________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |