X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.05.2024 р. № 2727/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (   ), щодо порядку складання та подання звітності про контрольовані іноземні компанії та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомляє, що він є контролюючою особою в розумінні підпункту 392.1.2 пункту 392.1 статті 392 розділу І Кодексу. Відповідно до підпункту 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу контролюючі особи зобов’язані подавати звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року  № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг», зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 851) та від 05 жовтня 2017 року
№ 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2155).

Відповідно до пункту 54 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу контролюючі особи мають право подати Звіт про контрольованої іноземної компанії за 2022 рік до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік із включенням зазначеного у такому звіті скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників відповідних декларацій за 2023 рік.

Порядок заповнення Звіту про контрольованої іноземної компанії визначається «Порядком заповнення Звіту про контрольованої іноземної компанії, скороченої форми Звіту про контрольованої іноземної компанії і подання до контролюючого органу, затвердженого наказом Міністерства фінансів України  № 254 від 25 серпня 2022 року.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Відповідно до підпункту 392.5.4 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу у разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності контрольованої іноземної компанії та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, така контролююча особа подає Звіт про контрольованої іноземної компанії за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені підпунктами «а» - «в» підпункту 392.5.3 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу. Контрольована іноземна компанія щодо якої платник є контролюючою особою зареєстрована за законодавством іноземної країни. Звітний (податковий) 2023 рік у згаданій юрисдикції розпочинається 1 квітня 2023 року та закінчується 31 березня 2024 року. Законодавством цієї країни встановлено обовʼязок подавати фінансову звітність протягом 9 (девʼяти) місяців з дня закінчення звітного (податкового) року.

Враховуючи вищенаведене, чи має платник право подати скорочений Звіт про контрольованої іноземної компанії за 2023 звітний (податковий) рік?

2. Відповідно до абзацу другого підпункту 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу до Звіту про контрольованої іноземної компанії в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік.

Платник просить роз’яснити, які копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії вважаються «завіреними належним чином»?

Чи повинні завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії бути перекладені на українську мову?

3. Відповідно до підпункту 392.4.3 пункту 392.4 статті 392 розділу І Кодексу у разі якщо прибуток контрольованої іноземної компанії звільняється від оподаткування відповідно до положень цього пункту, контролююча особа звільняється від обов’язку розраховувати скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії відповідно до положень підпункту 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 розділу І Кодексу.

Платник просить роз’яснити, чи дозволяє процитоване положення не заповнювати графи 22-27 форми Звіту про контрольованої іноземної компанії, затвердженої Міністерством фінансів України № 254 від 25.08.2022?

Щодо першого та другого питання

Відповідно до підпункт 392.1.1 пункту 392.1 статті 392 розділу І Кодексу контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України).

Для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку контрольованої іноземної компанії звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період контрольованої іноземної компанії, що закінчується протягом календарного року (підпункт 39².5.1 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу).

Пунктом 392.5 статті 392 розділу І Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про контрольовані іноземні компанії. Зокрема, підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати Звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.

Зокрема, якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.

Отже, контролююча особа зобов’язана подати звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за відповідний календарний рік.

У разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності контрольованої іноземної компанії та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, така контролююча особа подає звіт про контрольовані іноземні компанії за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені підпунктами «а» - «в» підпункту 392.5.3 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу.

У випадку подання звіту про контрольовані іноземної компанії за скороченою формою контролююча особа зобов’язана подати повний звіт про контрольовані іноземні компанії до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком.

При цьому, якщо відповідно до такого звіту загальний оподатковуваний дохід, об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи збільшується, така особа до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи або податкову декларацію з податку на прибуток підприємств.

Таким чином, якщо звітний рік компанії розпочинається 01.04.2023 та закінчується 31.03.2024, у такому випадку контролююча особа зобов’язана подати Звіт про контрольовані іноземні компанії за 2024 звітний рік до 01.05.2025.

У разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності контрольованої іноземної компанії та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії до 01.05.2024, така особа має право подати звіт про контрольовані іноземні компанії за скороченою формою, з обов’язковим поданням повного Звіту про контрольовані іноземні компанії до 31.12.2024.

До Звіту про контрольовані іноземні компанії в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір її прибутку за звітний (податковий) рік.

При цьому Кодексом, як законом, що регулює відносини у сфері справляння податків і зборів, не встановлено порядку засвідчення копій документів, а норма підпункту 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу зумовлює необхідність урахування платниками податків стандартів оформлення документів, визначених національним стандартом як нормативним документом відповідно до статей 1, 23 Закону України від 05 червня 2014 року № 1315-VII «Про стандартизацію», зі змінами та доповненнями.

Порядок засвідчення копій документів визначений пунктом 5.26 Національного стандарту України Державна уніфікована система документації, Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів» ДСТУ 4163:2020, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 01.07.2020 № 144, який набув чинності 01.09.2021.

Пунктом 5.26 Національного стандарту «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163:2020) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом без лапок», найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій».

Абзацом першим пункту 42.6 статті 42 Кодексу встановлено, що електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом здійснюється відповідно до Кодексу, Закону № 851 та Закону № 2155 без укладення відповідного договору.

Законом № 851 визначено, що електронний документ – документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити документа, без яких він не може бути підставою для його обліку і не матиме юридичної сили.

Одним із таких реквізитів є електронний підпис,який використовується для ідентифікації автора та/або підписувача електронного документа іншими суб'єктами електронного документообігу. Накладання електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону № 2155, завершує порядок створення електронного документа.

Таким чином, контролююча особа зобов’язана подати до контролюючого органу копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії завірені відповідно до вимог пункту 5.26 Національного стандарту «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163:2020) разом зі Звітом про контрольовані іноземні компанії засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису та такий документ матиме юридичну силу, вважатиметься належним чином завіреним, оскільки особа, яка накладає електронний цифровий підпис, засвідчує достовірність інформації, що міститься в електронному документі, зокрема, у фінансовій звітності контрольованої іноземної компанії.

Слід звернути увагу, що норми діючого законодавства не передбачають переклад на українську мову фінансової звітності, яка складена англійською мовою.

Щодо третього питання

Норми статті 392 розділу І Кодексу передбачають перелік умов, у разі дотримання яких, скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії не включається до бази оподаткування контролюючої особи.

Так, підпунктом 392.4.1 пункту 392.4 статті 392 розділу І Кодексу визначено, що скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі додержання таких умов:

а) між Україною та іноземною юрисдикцією місцезнаходження (реєстрації) контрольованої іноземної компанії є чинний договір про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією та

б) виконується будь-яка з таких умов:

- частка пасивних доходів контрольованої іноземної компанії становить не більше 50 відсотків загальної суми доходів контрольованої іноземної компанії із всіх джерел.

У разі якщо частка пасивних доходів контрольованої іноземної компанії становить більше 50 відсотків загальної суми доходів контрольованої іноземної компанії із всіх джерел, для цілей застосування цієї статті такі доходи визнаються активними, за умови що контрольована іноземна компанія:

фактично виконує суттєві функції, несе ризики та використовує активи в операціях, що призводять до отримання відповідних активних доходів;

має необхідні ресурси для виконання зазначених функцій, управління ризиками та використання активів (кваліфікований персонал, основні фонди у власності або користуванні, достатній власний капітал тощо).

Відповідно до підпункту 392.4.2 пункту 392.4 статті 392 розділу І Кодексу незалежно від виконання умов, передбачених підпунктом 392.4.1 пункту 392.4 статті 392 розділу І Кодексу, скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі, якщо виконується будь-яка з таких умов:

загальний сукупний дохід усіх контрольованих іноземних компаніїй однієї контролюючої особи із всіх джерел за даними фінансової звітності не перевищує еквівалент 2 мільйони євро на кінець звітного періоду;

контрольована іноземна компанія є публічною компанією, акції (частки) якої перебувають в обігу на визнаній фондовій біржі. Перелік бірж та вимоги до визнання акцій (часток) публічних компаній такими, що перебувають в обігу на зазначеній фондовій біржі, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з підпунктом 392.4.3 пункту 392.4 статті 392 розділу І Кодексу у разі якщо прибуток контрольованої іноземної компанії звільняється від оподаткування, відповідно до положень цього пункту, контролююча особа звільняється від обов'язку розраховувати скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії відповідно до положень підпункту 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 розділу І Кодексу.

Отже, звільнення від оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії можливе при дотриманні вимог, визначених пунктом 392.4 статті 392 Кодексу.

Водночас при звільненні від оподаткування в обов’язковому порядку подається Звіт про контрольованої іноземної компанії (повний) з відображенням умов такого звільнення.

Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 затверджено форму Звіту про контрольованої іноземної компанії, скорочену форму Звіту про контрольованої іноземної компанії та Порядок заповнення Звіту про контрольованої іноземної компанії, скороченої форми Звіту про контрольованої іноземної компанії і подання до контролюючого органу.

У Звіті та в Порядку його заповнення чітко прописані назви граф та порядок їх заповнення. Отже, графи Звіту, в яких є показники для декларування підлягають заповненню.

У графі 22 Звіту зазначається сума доходу (виручки) контрольованої іноземної компанії за звітний фінансовий рік. Графа повинна включати дохід від продажу товарно-матеріальних цінностей та майна, послуг, роялті, відсотки, премії та будь-які інші суми, обов’язкова графа до заповнення. Містить числове поле та заповнюються в гривнях без копійок, можуть бути як додатними так і дорівнювати нулю.

У графі 23 Звіту зазначається прибуток від операційної діяльності контрольованої іноземної компанії, обов’язкова графа до заповнення, містить числове поле та заповнюються в гривнях без копійок, можуть бути як додатними так і від’ємними або дорівнювати нулю.

У графі 24 Звіту зазначається прибуток до оподаткування контрольованої іноземної компанії відповідно до даних фінансової звітності, обов’язкова до заповнення.  Прибуток до оподаткування зазначається в гривнях без копійок.

У графі 25 Звіту відображається розрахунок скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, який здійснюється контролюючою особою на підставі фінансової звітності контрольованої іноземної компанії із застосуванням особливостей, встановлених підпунктом 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 розділу І Кодексу, обов’язкова графа для заповнення в будь-яких випадках.

Графи 25.1 – 25.3 Звіту є обов’язковими для заповнення, містять числове поле та заповнюються в гривнях без копійок, можуть бути як додатними так і від’ємними або дорівнювати нулю.

Разом з тим у графі 27 Звіту зазначається прибуток контрольованої іноземної компанії, звільнений від оподаткування (містить числове поле). Зазначається в гривнях без копійок.

У графі 28 Звіту у разі, якщо у графі 27 проставлено значення більше нуля, то у графах 28.1.1. – 28.1.2. або 28.2.1. – 28.2.2. або 28.3.1. – 28.3.3 обов’язково має бути зазначено відмітка(и) стосовно умови або умов звільнення від оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії.

У разі відображення у графі 28 Звіту умов(и), на підставі якої/яких оподаткований прибуток контрольованої іноземної компанії звільняється від оподаткування, у графах 25.1.-25.3. Звіту проставляється нуль.

Умови, на підставі яких/якої оподаткований прибуток контрольованої іноземної компанії звільняється від оподаткування, платник податку–контролююча особа відображає у графі 28 Звіту про контрольованої іноземної компанії, у такому випадку у графах 25.1-25.3 та 26 Звіту про контрольованої іноземної компанії проставляється нуль та відповідно не подаються додатки до Звіту К, ЦП та ТЦ. Також не підлягають заповненню рядки 31-33 Звіту про контрольованої іноземної компанії.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.