X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.05.2024 р. № 2726/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення,щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомив, що подавалась Податкова декларація про майновий стан і доходи(далі – Декларація) з додатками Ф1 та ЄСВ 1. Декларація подавалась в паперовому вигляді, яку було перевірено та внесено до електронної бази працівниками ГУ ДПС у м. Києві, але зазначену Декларацію не прийнято (зазначена помилка – в додатку ЄСВ 1 до Декларації «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток ЄСВ 1)).

У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

  1. Яку суму потрібно зазначити в додатку ЄСВ 1?
  2. Як заповнити графу 3 Додатку ЄСВ 1?

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, визначено ст. 178 Кодексу.

Відповідно до п. 178.3 ст. 178 Кодексуоподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

Крім того, відповідно до п. 178.4 ст. 178 Кодексу фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а також іноземці та особи без громадянства, які стали на облік у контролюючих органах як самозайняті особи та є резидентами, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до розділу IV Кодексу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб, в якій поряд з доходами від провадження незалежної професійної діяльності мають зазначати інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається Законом № 2464, в частині адміністрування – Кодексом, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (частина четверта ст. 8 Закону № 2464).

Згідно зі ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема:

своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску;

подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Кодексом. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Форма Декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859, зі змінами. При цьому додатки є складовою частиною податкової декларації. Додатки заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках (п. 2 розділу II Інструкції).

Відповідно до п. п. 14 п. 2 розділу ІІІ Інструкції у розділі II Декларації «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» відображається:

у рядку 10.12 вказується сума чистого оподатковуваного доходу, отриманого фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно зі ст. 178 розділу IV Кодексу. У разі отримання таких доходів разом із декларацією заповнюється та подається додаток Ф2 до декларації;

у графі 3 рядка 10.12 вказується сума чистого оподатковуваного доходу, отриманого фізичною особою протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності та відображеного як додатне значення графи 9 рядка «Усього» розділу IV додатка Ф2 до декларації;

у графі 6 рядка 10.12 вказується сума податку, що підлягає сплаті до бюджету, розрахована за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст. 167 розділу IV Кодексу, та відображена в рядку 3.1 розділу V додатка Ф2 до декларації;

у графі 7 рядка 10.12 вказується сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету, розрахована за ставкою 1,5 відс., визначеною п.п. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, та відображена в рядку 4.1 розділу V додатка Ф2 до декларації.

Крім того, п.п. 8 п. 6 розділу ІV Інструкції передбачено порядок заповнення розділу IV Додатка ЄСВ1до Декларації, відповідно до якого, зокрема:

у графі 3 відображаються, зокрема для фізичних осіб– підприємців, та для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, – фактична сума чистого доходу за відповідний місяць за себе, яка має відповідати сумам чистого доходу, згідно з п. 177.2 ст. 177 розділу IV Кодексу та згідно з п. 178.3 ст. 178 розділу IV Кодексу відповідно.

У разі відсутності у платника чистого доходу (прибутку) або частки розподіленого доходу у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду рядок прокреслюється.

у графі 4 відображається дохід, зазначений у графі 3, але в межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок.

При цьому сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок в розрізі місяців в цій колонці, визначається згідно з п. 2 частини першої ст.7 Закону№ 2464.

у графі 5 відображається розмір єдиного внеску (22 відс.), встановлений Законом № 2464 (п.п. 9 п. 6 розділу ІV Інструкції);

у графі 6 відображається сума нарахованого єдиного внеску, розрахована шляхом множення суми, зазначеної у графі 4 таблиці, на розмір єдиного внеску в розрізі кожного місяця, зазначений у графі 5 (п.п. 10 п. 6 розділу ІV Інструкції);

у рядку «Усього» графи 3 проставляється сума значень графи 3.

Враховуючи викладене, оскільки обчислення суми єдиного внеску особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, здійснюється на підставі даних Декларації, то сума чистого оподатковуваного доходу, отриманого зазначеною особою згідно зі ст. 178 розділу IV Кодексу зазначена в рядку 10.12 розділу II Декларації, повинна збігатися з даними зазначеними у графі 3Додатка ЄСВ1до Декларації.

Одночасно зауважуємо, що при обчисленні чистого доходу особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, враховує виключно документально підтверджені витрати, понесені при здійснені незалежної професійної діяльності, тобто положеннями ст. 178 Кодексу не передбачено врахування сум збитків, понесених зазначеною особою протягом звітного податкового року.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.