X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.05.2024 р. № 2749/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо зміни системи оподаткування, щодо обов’язку сплачувати мінімальне податкове зобов’язання (далі - МПЗ), подання податкових звітів, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Згідно із зверненням, Товариство зареєстровано на тимчасово окупованій російською федерацією території, має намір здійснити перереєстрацію місцезнаходження на підконтрольну територію України. Товариство є сільськогосподарським товаровиробником, сільськогосподарські землі та обладнання залишились на окупованій території, господарська діяльність зупинена, зупинені трудові договори з працівниками Товариства.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати  індивідуальну податкову консультацію щодо питань:

  1. Чи може Товариство при перереєстрації з окупованої російською федерацією території змінити системи оподаткування з єдиного податку четвертої групи на єдиний податок третьої групи за ставкою 3 відсотки та залишитися платником податку на додану вартість?
  2. Чи зобов’язано Товариство сплачувати МПЗ за 2022, 2023, 2024 роки, враховуючи, що сільськогосподарські землі, які знаходіться у власності та користуванні (на праві оренди) Товариства розташовані тимчасово окупованій російською федерацією території та не обробляються Товариством?
  3. Чи має право Товариство після перереєстрації місцезнаходження з окупованої території розпочати подання податкової звітності тільки після деокупації територій, де знаходиться податкова та фінансова та бухгалтерська документація, поновлення діяльності? Товариство не має можливості подавати податкову звітність у зв’язку з відсутністю спеціалістів та доступу до бухгалтерських документів, інформації для складання податкових звітів? При цьому Товариство має намір здійснити перереєстрацію місцезнаходження на підконтрольну територію України, але вести господарську діяльність на теперішній час не має можливості.

 

Щодо першого питання

Відповідно до пп. 298.1.5 п. 298.1 ст. 298 Кодексу за умови дотримання платником єдиного податку вимог, встановлених Кодексом для обраної ним групи, такий платник може самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. При цьому у платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, анулюється реєстрація платника податку на додану вартість у порядку, встановленому цим Кодексом, у разі обрання ним першої або другої групи чи ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка включає податок на додану вартість до складу єдиного податку.

 

Щодо другого питання

Поняття МПЗ визначено пп.14.1.114 2 п.14.1 ст.14 Кодексу – це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Кодексу. Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним МПЗ.

Згідно з п.2971.1 ст. 2971 Кодексу платники єдиного податку четвертої групи - власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов’язані подавати додаток з розрахунком загального МПЗ у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік.

Форма податкових декларацій платника єдиного податку третьої групи та четвертої групи (юридичні особи) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 зі змінами та доповненнями «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку» (далі – Декларація).

Додаток 3 "Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік" є невід'ємною частиною Декларації (далі -
Додаток 3) та подається як до звітної Декларації так і до загальної Декларації.

Положеннями п. 69.15 п. 69  підрозд. 10 розд. ХХ Кодексу, визначено, що не нараховується та не сплачується загальне МПЗ за земельні ділянки, земельні частки (паї), що розташовані на  територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України:

за 2022 рік – у частині земельних ділянок, земельних часток (паїв), що перебувають у власності чи користуванні фізичних осіб;

з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року – у частині земельних ділянок, земельних часток (паїв), що перебувають у власності чи користуванні юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Сума МПЗ за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені цим підпунктом, визначається пропорційно кількості місяців, коли такі земельні ділянки (земельні частки (паї) підлягали оподаткуванню платою за землю або єдиним податком четвертої групи.

Відповідно до пп. 69.33 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, тимчасово, з 1 березня 2022 року, не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями російської федерації, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації російською федерацією.

Дія цього підпункту не поширюється на земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасова окупація російською федерацією завершені до 1 травня 2022 року.

При справлянні окремих податків, у тому числі земельного податку, орендної плати за землю та єдиного податку четвертої групи в умовах воєнного стану застосовується Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004 (далі – Наказ № 309), може застосовуватися при справлянні єдиного податку четвертої групи на відповідних територіях.

Для цілей справляння єдиного податку четвертої групи у 2022 році Наказ №309 застосовується у частині наявності певної території у Переліку. Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації у
2023 році визначаються відповідно до даних Переліку територій.

Отже, якщо юридична особа – платник єдиного податку, яка має у власності (оренді) земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, що розташовані на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації відповідно до Переліку територій, затвердженого Наказом № 309, то вона має підстави не нараховувати та не сплачувати єдиний податок четвертої групи та МПЗ по таких ділянках
з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року  та за 2023 рік (п.п. 69.14,
п.п. 69.15 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу), проте вона має обов’язок подати  Додаток 3 у складі Декларації за 2022 рік з декларуванням загального МПЗ за січень – лютий 2022 року за такі земельні ділянки, Додаток 3 у складі Декларації за 2023 рік з декларуванням об’єктів оподаткування – кадастрових номерів, площ земельних ділянок та не нараховувати податкові зобов'язання з МПЗ (декларування з прочерками або «0»).

 

Щодо третього питання

Відповідно до абзацу першого пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 Кодексу, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, та переліків документів на підтвердження» (далі – Порядок № 225).

Зокрема, Порядком №225 передбачено, що на підставі п.4 розділу ІІ Порядку № 225 платник податків подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов’язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов’язання тощо) таким платником податку, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.

Порядок розгляду заяви та документів платників податків та прийняття рішення контролюючим органом щодо можливості чи неможливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок передбачено розділом ІІІ Порядку № 225.

Враховуючи зазначене, якщо у платника податків з 24 лютого 2022 року настали обставини неможливості виконувати свої податкові обов’язки, зокрема щодо подання звітності, такий платник відповідно до пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу та Порядку № 225 з дати набуттям такої можливості подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію про набуття можливості виконання такого обов’язку до контролюючого органу. Після подання таких документів та винесення контролюючим органом рішення щодо можливості чи не можливості своєчасного виконання платником податку свого податкового обов’язку такий платник не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей зобов’язаний подати звітність, визначену пп.4 п. 291.4 ст. 291 Кодексу.

Відповідно до розділу II Порядку № 225 передбачено, зокрема, підстави  неможливості виконання платниками податків - юридичними особами податкових обов'язків та порядок подання до контролюючого органу заяви та документів (копій документів), інформації про відсутність можливості виконання податкових обов'язків.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.