Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства на отримання індивідуальної податкової консультаціїщодо практичного застосування окремих норм законодавства з обігу спирту та алкогольних напоїв, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що Товариство перебуває на загальній системі оподаткування, є платником ПДВ та акцизного податку, є виробником алкогольної продукції, її реалізацію здійснює на внутрішньому та зовнішньому ринках.
Для одержання спирту етилового неденатурованого, який використовується для виготовлення продукції з його вмістом, Товариство, кожного разу відкриває податковий вексель та отримує в ДПС довідку про сплату акцизного податку, на суму, розраховану за ставками акцизного податку для готової продукції.
В процесі виробництва алкогольної продукції утворюються напівфабрикати та інші рідини, що містять спирт, які утворюються на різних стадіях технологічних процесів виробництва алкогольних напоїв.
Ці рідини не відповідають вимогам нормативної та технологічної документації виробника і не можуть бути використані в технологічних процесах виробництва алкогольних напоїв. У виробничих умовахїх неможливо виправити технологічно, тому їх зливають у спеціальні ємності. Невиправний брак обліковується щомісячно і відображається в актах інвентаризації водно-спиртової рідини в присутності представника ДПС. Вказаний невиправний брак у вигляді спиртових відгонів накопичується і при досягненні доцільної величини для транспортування, реалізується виробникам спирту. Невиправний брак накопичуєтьсяв процесі виробництва протягомтривалого періоду і тому не може бути чіткої відповідності накопиченнябраку до одного конкретного податкового векселя, оскільки брак накопичувався.
За 2023 рік Товариство накопичило невиправного браку в кількості 287,94дал безводного спирту насуму акцизного податку 383 852,81грн. Товариство уклало договір на реалізацію невиправного браку з одним з спиртових заводів (виробником спирту). 28.02.2024відбувся продаж невиправного браку на цей спиртзавод.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1260 «Про затвердження Порядку проведення розрахунку суми зменшення акцизного податку» (далі – Порядок № 1260) визначено механізм розрахунку суми зменшення акцизного податку з отриманого спирту етилового неденатурованого на суму податку, розраховану виходячи з фактично втраченої кількості спирту етилового неденатурованого під час транспортування та зберігання, у процесі виробництва готової продукції, а також з фактично повернутого невиправного браку відповідно до ст. 225 Кодексу.
Враховуючи викладене вище, платник податків запитує:
1. Чи може Товариство скористатись фактичними втратами від невиправного браку за попередній рік, який реалізований виробнику спирту в поточному періоді та відповідно зменшити суму акцизного податкупри погашенніпоточного податкового векселя?
2. Який період необхідно вказати при заповненні Розрахунку суми зменшення акцизного податку(далі – Розрахунок) (Додаток 2 до Порядку№ 1260), зважаючи на те, що невиправний брак утворився за 2023 рік, а відвантажений виробнику 28.02.2024?
3. Який реєстраційний номер бланка податкового векселя ставити в полі«Реєстраційний номер бланка податкового векселя» Розрахунку (Додаток 2 до Порядку № 1260)?
4. Чи може Товариство аргументувати правильність та законність зменшення податку при погашенні поточного векселя, оскільки період виписки векселя не може співпадати з періодом утворення невиправного браку та періодомфактично повернутого невиправного браку?
Щодо зазначених питань
Відповідно до п. 225.1 ст. 225 Кодексу, суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити податок або подати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої
(крім виноматеріалів та вермутів), податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов'язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції.
Під час отримання спирту етилового неденатурованого підприємство-векселедавець за участю представника контролюючого органу на акцизному складі складає акт про фактично отриману кількість спирту та розрахунок акцизного податку виходячи з фактично отриманої кількості спирту. Цей акт є коригуванням вже сплаченої суми податку або наданого податкового векселя із зазначенням остаточної суми податку, яка підлягає сплаті (п. 225.2 ст. 225 Кодексу).
Сума податку, на яку погашається вексель, визначається виходячи з фактично отриманої кількості спирту (згідно з актом) та ставок податку на готову продукцію, зменшується на суму податку, розраховану виходячи з фактично втраченої кількості спирту етилового при транспортуванні та зберіганні, у процесі виробництва готової продукції в межах норм, затверджених у встановленому порядку, а також фактично повернутого невиправного браку. Розрахунок суми зменшення податку проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (п. 225.5 ст. 225 Кодексу).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 1260 сума податку, на яку погашається вексель, визначається виходячи з фактично отриманої кількості спирту етилового неденатурованого (згідно з актом про фактично отриману кількість спирту та розрахунок акцизного податку) та ставок податку на готову продукцію і зменшується на суму податку, розраховану виходячи з:
фактично втраченої кількості спирту етилового неденатурованого під час транспортування (крім горілки та лікеро-горілчаних виробів) та зберігання, у процесі виробництва готової продукції в межах норм, визначених пунктом 214.6 статті 214 Податкового Кодексу України;
фактично повернутого виробником на акцизний склад, на якому виробляється спирт етиловий неденатурований, невиправного браку, що утворився у процесі виробництва готової продукції (для виробників горілки та лікеро-горілчаних виробів).
Згідно із п. 5 Порядку № 1260 розрахунок суми зменшення акцизного податку на суму податку проводиться згідно з додатком 2 до цього Порядку.
Відповідно до п. 7 Порядку № 1260, виробники, які до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого подали органові державної податкової служби за своїм місцезнаходженням податковий вексель, подають розрахунок для зменшення суми податку у векселі разом з декларацією акцизного податку (далі – Декларація) форма якої, Порядок її заповнення та подання затверджено наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14 (далі – Порядок № 14), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України30 січня 2015 року за № 105/26550.
Відповідно до абз. 2 п.п. 9 п. 7 розд. V Порядку № 14, у графі 10 Додатку 3 до Декларації вказується сума акцизного податку за векселями, виданими відповідно до порядку, встановленого у статті 225 розділу VI Кодексу, термін оплати яких настав у звітному періоді (або фактично погашених у звітному місяці).
У графі 14 вказується сума акцизного податку, розрахована, виходячи з обсягів фактично повернутого невиправного браку, на яку зменшується сума акцизного податку (абз. 9 пп. 9 п. 7 розд. V Порядку № 14).
Розрахунок зменшення зазначеної у векселі суми акцизного податку з отриманого спирту етилового неденатурованого здійснюється з прив’язкою до партії (партій) спиртуетилового неденатурованого, отриманого за векселем.
Отже, для зменшення зазначеної у векселісуми акцизного податку до розрахунку втрат спирту етилового неденатурованого (згідно з додатком 1 та додатком 2 до Порядку № 1260) необхідно включати втрати спирту етилового неденатурованого, отриманого відповідною партією (партіями), яка/які забезпечені таким векселем, та кількість повернутого на акцизний склад, на якому виробляється спирт етиловий неденатурований, невиправного браку, що утворився у процесі виробництва готової продукції з такої партії (партій) спирту етилового неденатурованого.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |