X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.05.2024 р. № 2798/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення фізичної особи – підприємця (далі – ФОП) з питань практичного застосування окремих норм законодавства стосовно ліцензування та маркування марками акцизного податку, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

ФОП планує продавати набори компонентів, у які входять гліцерин, ароматизатор та нікотин (нікобустер, підсилювач міцності із вмістом нікотину).

Як зазначено у зверненні, згідно із п. 215.1 ст. 215 Кодексу до підакцизних товарів належать тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну.    У п.п. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Кодексу зазначено коди згідно з УКТ ЗЕД для тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну.

ФОП планує реалізовувати нікобустер за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2939 79 00 00, 2939 80 00 00, ароматизатор за кодом згідно з УКТ ЗЕД 3302 10 90 00, нікотин за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2939 79 10 00, гліцерин за кодами згідно      з УКТ ЗЕД 2905 45 00 00, 1520 00 00 00, які не належать до переліку підакцизних товарів відповідно до п.п. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.

 

Оскільки продаж рідини для електронних сигарет потребує отримання ліцензії ФОП запитує:

 

1. Чи потрібна ліцензія на продаж наборів компонентів, у які входить нікобустер (підсилювач міцності із вмістом нікотину, нікотин), гліцерин та ароматизатор?

2. Чи правомірно буде здійснювати діяльність з продажу нікобустеру, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування – платник єдиного податку другої групи?

3. Чи повинні набори компонентів з вищеперерахованим вмістом містити марку акцизного податку?

 

Щодо питань 1 – 2

 

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, визначено Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95–ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 481).

Законом № 481 визначено перелік видів діяльності, які здійснюються на підставі ліцензії, зокрема, виробництво тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та оптову/роздрібну торгівлю тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.

Відповідно до ст. 1 Закону № 481:

тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання;

термін «рідини, що використовуються в електронних сигаретах» вживається в цьому Законі у значенні, наведеному у Кодексі.

Згідно із п.п. 14.1.56 4 п. 14.1 ст. 14 Кодексу рідини, що використовуються в електронних сигаретах, - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях.

Оскільки Закон № 481 регулює діяльність з виробництва, оптової та роздрібної торгівлі з визначеними в ньому видами товарів, зокрема, але не виключно, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, то ліцензуванню підлягає саме така діяльність.

Отже, операції з оптової або роздрібної торгівлі тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах підлягають ліцензуванню відповідно до цього закону. У разі, якщо хоча б один товар, оптову або роздрібну торгівлю яким буде здійснювати ФОП, є тютюновим виробом, рідиною, що використовується в електронних сигаретах, то продаж наборів, до складу яких входять зазначені товари, ліцензується відповідно до Закону № 481.

Відсутність у зверненні документів, які підтверджують віднесення зазначених у ньому товарів кодам УКТ ЗЕД, не дає змоги надати відповідь на питання щодо ліцензування та відповідності господарської діяльності вимогам Кодексу стосовно спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.

Звертаємо увагу, що відповідно до частини першої статті 68 Митного кодексу України ведення УКТ ЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.

Згідно з підпунктом 39 пункту 4 Положення про Державну митну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України                       від 06 березня 2019 року № 227, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності відповідно до покладених на неї завдань здійснює Державна митна служба України.

 

Щодо питання 3

 

Відповідно до п.п. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 Кодексу марка акцизного    податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Згідно із п. 226.1 ст. 226 Кодексу у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов’язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Відповідно до п.п. 14.1.252 п. 14.1 ст. 14 Кодексу тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників, інші відмінні від рідин, що використовуються в електронних сигаретах, нікотиновмісні продукти, їх замінники для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання.

Отже, маркуванню марками акцизного податку підлягають тільки тютюнові вироби (які відповідають визначенню, наведеному у п.п. 14.1.252      п. 14.1 ст. 14 Кодексу), рідини, що використовуються в електронних сигаретах та алкогольні напої.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.