Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення фізичної особи – підприємця щодо порядку заповнення повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі – повідомлення № 20-ОПП, об’єкти оподаткування), керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податків, який є фізичною особою – підприємцем та перебуває на спрощеній системі оподаткування другої групи, планує здійснювати торгівлю зі столика (лотка) спортивним одягом на виставках, площадках за різними адресами.
Для здійснення розрахункових операцій при продажу товарів необхідна реєстрація програмного реєстратора розрахункових операцій (далі – ПРРО).
Враховуючи викладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
З питань 1 – 5 повідомляємо.
Обов’язок суб’єктів господарювання повідомляти контролюючі органи про об’єкти оподаткування встановлений пунктом 63.3 статті 63 Кодексу.
Об’єктами оподаткування є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів.
Порядок подання та форма повідомлення № 20-ОПП встановлені розділом VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (далі – Порядок).
Відповідно до пункту 8.4 розділу VIIІ Порядку повідомлення № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
У повідомленні № 20-ОПП надається інформація про всі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.
Повідомлення № 20-ОПП заповнюється із дотриманням Пам’ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Додаток до повідомлення № 20-ОПП).
Графа 3 «Тип об’єкта оподаткування» розділу 3 повідомлення № 20-ОПП заповнюється відповідно до рекомендованого довідника (далі – довідник), що оприлюднений на вебпорталі ДПС (https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/ dovidniki-/127294.html). У графу 4 «Найменування об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)» розділу 3 повідомлення № 20-ОПП вноситься назва об’єкта оподаткування.
Обрання із довідника відповідного типу об’єкта оподаткування здійснюється з урахуванням виду діяльності, для якої такий об’єкт оподаткування відкривається, створюється чи реєструється, та відповідності об’єкта за своїм функціональним призначенням наявному типу згідно з довідником.
У разі відсутності у довіднику типу об’єкта оподаткування, який відповідає назві об’єкта оподаткування, суб’єкт господарювання самостійно визначає тип об’єкта оподаткування, обираючи із довідника такий тип, який найбільш охоплює поняття, відповідає змісту, функціональному призначенню та виду діяльності суб’єкта господарювання.
З метою конкретизації інформації про об’єкт оподаткування суб’єкт господарювання має можливість зазначити додаткові відомості про нього у графі 4 «Найменування об’єкта оподаткування» розділу 3 повідомлення № 20-ОПП.
Графи 6 – 7 «Територія територіальної громади, де знаходиться об’єкт оподаткування» розділу 3 повідомлення № 20-ОПП заповнюються відповідно до КАТОТТГ (розміщений на офіційному вебсайті Міністерства розвитку громад та територій України у розділі: Головна/Діяльність/Розвиток місцевого самоврядування/Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад).
У графі 8 «Місцезнаходження об’єкта оподаткування» розділу 3 повідомлення № 20-ОПП – відповідна адреса об’єкта оподаткування.
Першоджерелом даних щодо об’єкта оподаткування для повідомлення № 20-ОПП є правовстановлювальні документи, які є актуальним на дату подання повідомлення № 20-ОПП.
Правові відносини у сфері застосування ПРРО встановлені Законом України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон).
Відповідно до статті 2 Закону місце проведення розрахунків – місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Пунктами 1, 2 статті 3 Закону встановлено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) зобов’язані, зокрема:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій;
надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі.
Процедура реєстрації ПРРО в контролюючих органах регулюється Порядком реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 № 317 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року № 547», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.07.2020 за № 635/34918 (далі – Порядок № 317).
Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку № 317 для реєстрації ПРРО складається заява про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (далі – заява № 1-ПРРО).
Відсутність в контролюючому органі інформації щодо господарської одиниці, вказаної у заяві № 1-ПРРО, про яку суб’єкт господарювання мав повідомити контролюючий орган як про об’єкт оподаткування відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Кодексу або згідно з повідомленням № 20-ОПП об’єкт є закритим чи не експлуатується суб’єктом господарювання, є підставою для відмови в реєстрації ПРРО.
Згідно з пунктом 2 розділу IV Порядку № 317 ПРРО може застосовуватись лише в тій господарській одиниці, дані про яку внесені до Реєстру ПРРО щодо такого ПРРО.
У розділі 3 «Дані щодо господарської одиниці» заяви № 1-ПРРО зазначаються: ідентифікатор об’єкта оподаткування, код території, назва господарської одиниці, адреса розміщення господарської одиниці, які заповнюються згідно з даними повідомлення № 20-ОПП.
У розділі 4 заяви № 1-ПРРО в залежності від призначення ПРРО зазначається його тип – стаціонарний, пересувний, каса самообслуговування, інтернет торгівля.
Назва та адреса господарської одиниці є обов’язковими реквізитами фіскального чеку згідно з пунктом 2 розділу II Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 «Про затвердження Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, Порядку подання звітності, пов’язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), форми № ЗВР-1 Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок)», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за № 220/28350 (далі – Положення).
Абзацом третім пункту 2 розділу І Положення визначено, що господарська одиниця – це стаціонарний або пересувний об’єкт, у тому числі транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції.
ПРРО може реєструватись на господарську одиницю, що є стаціонарним або пересувним об’єктом.
У разі, якщо продаж товарів здійснюється на виставках, площадках за різними адресами з використанням транспортного засобу, що експлуатується суб’єктом господарювання, то у повідомленні № 20-ОПП зазначаються відомості про такий транспортний засіб як про об’єкт оподаткування. У заяві № 1-ПРРО повідомляється про транспортний засіб як про господарську одиницю, на яку реєструється ПРРО із зазначенням типу ПРРО для цієї господарської одиниці – «пересувний».
Для проведення розрахунків за продаж товарів на виставках, площадках за різними адресами без використання конкретного транспортного засобу суб’єкт господарювання реєструє ПРРО з типом «пересувний» на стаціонарну господарську одиницю (офіс, магазин, склад тощо), про яку повідомляється контролюючий орган як про об’єкт оподаткування.
У фіскальному чеку в такому випадку зазначається назва та адреса стаціонарної господарської одиниці, на, яку зареєстрований ПРРО.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |