X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.05.2024 р. № 2827/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

Державна податкова служба Українирозглянула звернення Товаристващодо порядку відображення у податковій звітності з ПДВ коригування обсягів ввезених на митну територію України товарівта, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює імпорт товарів. У березні 2024 року Товариством було виявлено розбіжності у задекларованій митній вартості імпортованих товарів, про що було поінформовано відповідний митний орган. В результаті було оформлено аркуш коригування до митної декларації минулих періодів, що, у свою чергу, призвело до збільшення сум ПДВ, сплачених у березні 2024 року.

З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію: який порядок відображення у податковій звітності з ПДВ коригування (збільшення/зменшення) обсягів ввезених на митну територію України товарів?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Відповідно до пунктів 5.1–5.3 статті 5 розділу І Кодексу поняття, правила та положення, установлені Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І Кодексу. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Згідно з пунктом 3 статі 54 Митного кодексу України (далі – Митний кодекс) за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 Митного кодексу.

Рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 Митного кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів (пункт 1 статті 55 Митного кодексу).

Відповідно до положень частини сьомої статті 269 Митного кодексу порядок внесення змін до митних декларацій (далі – МД), їх відкликання та визнання недійсними визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок внесення змін до митної декларації та її відкликання визначено пунктами 33 – 38 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 450, зі змінами (далі – Положення № 450).Згідно з пунктом 37 Положення № 450 після завершення митного оформлення зміни до МД можуть вноситися, зокрема шляхом заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування за формою згідно з додатком 4 Положення № 450.

Порядок оформлення аркуша коригування затверджений наказом Міністерства фінансів України від 06.11.2012 № 1145, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.11.2012 за № 1995/22307, зі змінами (далі – Порядок № 1145).

У випадку, зокрема зміни митної вартості імпортних товарів посадовою особою митного органу, яким здійснювався випуск товарів за МД, у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дня надходження до митного органу інформації про доплату (повернення) сум митних платежів або реєстрації заяви декларанта (уповноваженої особи) у митному органі, складається аркуш коригування (пункт 3 Порядку № 1145).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділом 2 розділу ХХ Кодексу та міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до підпункту «в» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу операції платників податку з ввезення товарів на митну територію України є об’єктом оподаткування ПДВ. З метою оподаткування ПДВ до операцій  з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом.  

Правила формування податкового кредиту визначено статтею 198 розділу V Кодексу.

Пунктом 198.1 статті 198 розділу V Кодексу передбачено, що до податкового кредиту відносяться суми податку сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема з ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Датою виникнення права на податковий кредит, згідно з пунктом 198.2 статті 198 розділу V Кодексу для операцій із ввезення на митну територію України товарів є дата сплати податку за податковими зобов’язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 Кодексу. При цьому документ, що посвідчує таке право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку (пункт 201.12 статті 200 розділу V Кодексу).

Згідно з пунктом 198.6 статті 198 розділу V Кодексу не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V Кодексу.

Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВзатверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289, зі змінами (далі – Порядок № 21).

Відповідно до пункту 4 розділу V Порядку № 21 до розділу II «Податковий кредит» податкової декларації з ПДВ (далі – декларація) включаються обсяги товарів/послуг, необоротних активів на митній території України, ввезених на митну територію України товарів, необоротних активів (рядки 11.1, 11.2 та 11.3 декларації).

Порядок внесення змін до податкової звітності встановлений статтею 50 Розділу ІІ Кодексу.

Так, відповідно до пункту 50.1 статті 50 розділу ІІ Кодексу, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 розділу ІІ Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації(крім обмежень, визначених статтею 50 розділу ІІ Кодексу), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

З урахуванням вимог пункту 1 розділу VI Порядку № 21 уточнення показників декларації може бути здійснено у спосіб, визначений в
абзаці п’ятому пункту 50.1 статті 50 розділу ІІ Кодексу шляхом надсилання уточнюючого розрахунку.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

У випадку, коли після митного оформлення товарів, поміщених у митний режим імпорту, змінюється величина митної вартості цих товарів (митним органом прийнято рішення про коригування (зменшення) заявленої митної вартості товарів), коригування податкового кредиту, що проводиться у зв’язку зі зміною митної вартості товарів, на дату прийняття відповідного рішення відображається на підставі аркуша коригування до митної декларації у рядку 11.1, 11.2 чи 11.3 (в залежності від застосування розміру ставки ПДВ) декларації зі знаком «мінус».

Якщо митним органом прийнято рішення про коригування (збільшення) заявленої митної вартості товарів, коригування податкового кредиту, що проводиться у зв’язку зі зміною митної вартості товарів, відображається у рядку 11.1, 11.2 чи 11.3 (в залежності від застосування розміру ставки ПДВ) декларації на дату сплати ПДВ на підставі аркуша коригування до митної декларації.

При цьому, у разі якщо платник податку не включив до складу податкового кредиту суми ПДВ, сплачені та зазначені в аркуші коригування до митної декларації, оформленого відповідно до вимог законодавства, у період виникнення права на таке включення, то він може подати уточнюючий розрахунок за період, в якому виникло таке право, до якого у визначеному пунктом 8 Порядку № 21 випадку повинно бути додано відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.

Таким чином у ситуації, описаній у зверненні, Товариство може подати уточнюючий розрахунок за звітний (податковий) періодберезень 2024 року з метою включення до складу податкового кредиту відповідної суми ПДВ за операцією із ввезення на митну територію України товарів за митної декларацією минулих періодів, митні платежі за якою, зокрема ПДВ, було фактично додатково сплачено у березні 2024 року.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).