X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.05.2024 р. № 2837/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Підприємця на отримання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм законодавстваз питань ліцензування торгівлі пальним, керуючись статтею 52Податкового кодексу України(далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Підприємець зазначає, що має намір здійснювати продаж пального з блок-пунктів автозаправних  (контейнерна АЗС) у високогірному селі на орендованій Підприємцем земельній ділянці. Відповідно до паспорта і інструкції по експлуатації дані блок-пункти автозаправні призначені для приймання, зберігання пального та заправлення ним автотранспорту.

Підприємець повідомляє, що блок-пункт автозаправний (контейнерна АЗС) складається з резервуару та паливороздавальної колонки як цілісний заводський виріб, який виготовлений заводом виробником згідно ТТУ 20092458 001-96 (технологічне обладнання), і можуть розміщуватися на рівній твердій площадці у містах, населених пунктах, сільській місцевості. Зазначені блок-пункти автозаправні фактично розміщені на твердій площадці(при цьому не здійснювалося ніяких будівельних, земляних робіт) і встановлено як цілісний заводський виріб. Для його встановлення не передбачено будь-яких земельних, будівельних робіт, зокрема, улаштування фундаменту та іншого.

Враховуючи зазначене Підприємець запитує:

  1. Чи потрібно суб’єкту господарювання здавати/вводити в експлуатацію цілісний заводський виріб блок-пункт автозаправний  (АЗС) ТТУ 20092458 001-96 в розумінні постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року  № 461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених бідівництвом об’єктів» (далі – Постанова № 461)?
  2. Якщо цілісний заводський виріб блок-пункт автозаправний (АЗС) ТТУ 20092458 001-96 не підлягає введенню в експлуатацію об’єктів і т.ін. в розумінні Постанови № 461, то який саме акт про введення в експлуатацію об’єкта або інший документ на цілісний заводський виріб блок-пункт автозаправний (АЗС) має надати Підприємець до ДПС, щоб виконати умови частини 37 ст. 15 Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481)?

 

До зазначених запитань.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема пальним, зберігання пального, забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначено  Законом № 481.

Відповідно до частини двадцять третьої статті 15 Закону № 481роздрібна торгівля, зокрема,пальним може здійснюватися суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Згідно з частиною сорок другою статті 15 Закону № 481 для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об’єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об’єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об’єкта або акт готовності об’єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об’єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Отже, акт вводу в експлуатацію об’єкта або акт готовності об’єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об’єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об’єктів у місці роздрібної торгівлі пальним необхідних дляроздрібної торгівлі пальним є одним з обов’язкових документів для подання з заявою щодо отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів та обладнання, зокрема, через яке здійснюється роздрібна торгівля пальним,  регламентується Законом України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі – Закон № 3038) та  Постановою № 461.

Згідно із абзацом другим частини першої статті 4 Закону № 3038 об’єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури (крім трубопроводів внутрішньогосподарських меліоративних систем).

Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, а також комплексів (будов), до складу яких входять об’єкти з різними класами наслідків (відповідальності), здійснюється на підставі акта готовності об’єкта до експлуатації шляхом видачі відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката (п. 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затверджених Постановою № 461).

Пунктом 4 Положення про Державну інспекцію архітектури та містобудування України (далі – ДІАМ), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2020 року № 1340 «Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду» визначено, що ДІАМ, зокрема, відповідно до покладених на неї завдань:

- приймає в установленому порядку в експлуатацію закінчені будівництвом об’єкти (видає сертифікати про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта або відмовляє в їх видачі, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації, внесення змін до них, а також повертає такі декларації та скасовує їх реєстрацію);

- розглядає в порядку нагляду рішення органів державного архітектурно-будівельного контролю про реєстрацію або повернення декларації про готовність об’єкта до експлуатації (без права реєстрації декларацій), рішення про видачу або анулювання дозволу на виконання будівельних робіт (без права видачі дозволу), рішення про відмову у видачі сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта (без права видачі сертифіката).

Таким чином, щоб отримати акт вводу в експлуатацію об’єкта або акт готовності об’єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об’єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об’єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним, стосовно встановлених АЗС модульного типу (блок-пункт автозаправний) необхідно звернутись до ДІАМ.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.