Державна податкова служба Українирозглянула звернення Товариства (Покупця) щодо порядку відображення у податковій звітності з податку на додану вартість розрахунку коригування кількісних та вартісних показниківдо податкової накладної (далі – розрахунок коригування), реєстрацію якої було зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН),та,керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством (Покупцем)у грудні 2023 року перераховано за рахунок бюджетних коштів попередню оплату постачальнику за ремонт покрівлі. Постачальником на дату зарахування коштів на рахунок було складено податкову накладну та відправлено її на реєстрацію в ЄРПН. При цьому реєстрацію такої податкової накладної було зупинено.
В лютому 2024 року було укладено додаткову угоду до договору на ремонт покрівлі, відповідно до якої за результатами проведеної експертної оцінки було зменшено вартість наданих послуг. Відповідно постачальником 01 березня 2024 року було повернуто частину суми попередньої оплати та складено розрахунок коригування до згаданої податкової накладної, який направлено Товариству (Покупцю) для реєстрації в ЄРПН.
При цьому Товариство (Покупець) не має технічної можливості зареєструвати такий розрахунок коригування, оскільки він складений до податкової накладної, реєстрацію якої в ЄРПН зупинено.
З огляду на викладене Товариство (Покупець) просить надати індивідуальну податкову консультацію на такі питання:
1) чи необхідно Товариству (Покупцю) відображати у податковій звітності з податку на додану вартість за березень 2024 року операцію з повернення частини суми попередньої оплати, якщо реєстрацію податкової накладної в ЄРПН зупинено та Товариством (Покупцем) не збільшено свій податковий кредит? В якому періоді та який порядок відображення такої операції?
2) на яку дату постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, реєстрацію якої в ЄРПН зупинено та направити Товариству (Покупцю) для реєстрації в ЄРПН?
3) як визначаються граничні терміни реєстрації розрахунку коригування Товариством (Покупцем) до податкової накладної, реєстрацію якої в ЄРПН зупинено при зменшені компенсації вартості?
4) чи необхідно Товариству (Покупцю) відображати у податковій звітності з податку на додану вартість операцію з повернення частини суми попередньої оплати, якщо податкова накладна, складена на дату отримання такої попередньої оплати не розблоковано.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексу.
При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V, підрозділом 2 розділу ХХ Кодексу та міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об’єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі товару.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V Кодексу датою виникнення податкових зобовʼязань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця / замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, ‒ дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів / послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку ‒ дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої ‒ дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів ‒ дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг ‒ дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 розділу V Кодексу якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобовʼязань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
У разі, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача ‒ платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Кодексу податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відсутність факту реєстрації платником податку – продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Кодексу реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, ‒до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, ‒до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 Кодексу, ‒протягом
20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача ‒ платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, ‒ протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Водночас слід зазначити, що відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, (починаючи з 08.02.2023) реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, ‒ до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, ‒ до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача ‒ платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, ‒ протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Відсутність факту реєстрації платником податку – продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.
У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1, 2 та 4
Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.
Отже, в податковій звітності з податку на додану вартість платником податку зазначаються дані, вказані в складеній на підставі первинних документів податковій накладній / розрахунку коригування, які зареєстровані в ЄРПН.
Зважаючи на те, що реєстрація податкової накладної була призупинена, відповідно реєстрація розрахунку коригування в ЄРПН може бути здійснена тільки після реєстрації в ЄРПН податкової накладної.
При цьому дані розрахунку коригування відображаються в податковій звітності з податку на додану вартість:
у разі своєчасної реєстрації в ЄРПН такого розрахунку коригування ‒ у податковій декларації з податку на додану вартість того звітного (податкового) періоду, в якому його складено;
у разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН ‒ у податковій декларації з податку на додану вартість того звітного (податкового) періоду, в якому його зареєстровано в ЄРПН.
Оскільки Товариством (Покупцем) до складу податкового кредитуне включено операції з перерахування попередньої оплати постачальнику за ремонт покрівлі, відповідно немає підстав для відображення ним у податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2024 року операції з повернення частини суми попередньої оплати.
Операція з повернення частини суми попередньої оплати може бути відображена в податковій звітності з податку на додану вартість лише після реєстрації податкової накладної в ЄРПН та реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування, складеного 01.03.2024 на повернення частини суми попередньої оплати.
У разі, якщо реєстрація в ЄРПН такого розрахунку коригування(складений 01.03.2024) буде несвоєчасною, то дані розрахунку коригування підлягатимуть відображення у податковій декларації з податку на додану вартість того звітного (податкового) періоду, в якому такий розрахунок коригування буде зареєстровано в ЄРПН.
Щодо питання 3
Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»
від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, (починаючи з 08.02.2023) реєстрація розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача ‒ платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику здійснюється протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Зважаючи на те, що реєстрація податкової накладної була призупинена, відповідно реєстрація розрахунку коригування в ЄРПН може бути здійснена тільки після реєстрації в ЄРПН податкової накладної.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |