Державна податкова служба України розглянула звернення щодо виправлення помилок, допущених платником податку при складанні податкової накладної та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством при складанні податкових накладних на операції з постачання товарів для державних потреб до ціни такого товару включено ПДВ за основною ставкою та ставкою 7 відсотків, що на дату здійснення зазначених операцій відповідало умовам договорів поставки, укладених у 2022 році з суб’єктом господарювання – отримувачем таких товарів. Останній в інтересах держави звернувся до господарського суду з позовом до Товариства про визнання пунктів договорів з поставки в частині включення до договірної ціни ПДВ недійсними, оскільки операції з постачання товарів для цілей визначених підпунктом «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексу підлягають оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою. В березні 2024 року позовні вимоги за рішенням суду задоволено на користь заявника.
Інформуючи про зазначене Товариство зауважує, що у відповідності до статті 236 Цивільного кодексу України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення та просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання щодо визначення якою датою проводити коригування податкових зобов’язань з ПДВ, якщо таке коригування здійснюється на виконання рішення суду.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділами 2, 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V Кодексу у разі, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобовʼязань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не повʼязаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Таким чином у ситуації, описаній у зверненні, якщо коригування податкових зобов’язань з ПДВ здійснюється на виконання рішення суду, то Товариство зобов’язане на дату виявлення помилки (дата рішення суду) скласти розрахунки коригування до податкових накладних, складених на операції з постачання товарів для державних потреб, до ціни яких було включено ПДВ за основною ставкою та ставкою 7 відсотків (із зазначенням коду причини коригування «103»), та зменшити нараховану суму податкових зобовʼязань з ПДВ шляхом подання уточнюючих розрахунків за звітні (податкові) періоди в яких було задекларовано такі податкові зобовʼязання.
Водночас платник податку складає нові податкові накладні, в яких зазначає правильні показники, з урахуванням визначених за рішенням суду змін до первинних документів, із зазначенням у таких податкових накладних дати складання, що відповідає даті настання «першої події» за операцією, з урахуванням вимог, визначених пунктом 187.1 статті 187 розділу V Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |