Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністющодо практичного застосування окремих норм законодавствастосовно ліцензування роздрібноїторгівлі алкогольними напоямита, керуючись статтею 52Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює господарську діяльність з роздрібного продажу алкогольних напоїв.Термін дії ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями закінчився в 2023 році, в додатку до якої було вказано один реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО). На початку2024 року Товариство отримало нову ліцензію, в додатку до якої було вказано програмний реєстратор розрахункових операцій (далі – ПРРО). Тобто декілька місяців Товариство здійснювало роздрібну реалізацію алкогольних напоїв на підставі ліцензії, термін дії якої закінчився в 2023 році.
Враховуючи зазначене Товариство запитує, якщо скасувати зараз РРО, які були в додатку до ліцензії на 2022-2023 роки, чи не буде проблем після закінчення
воєнного стану при оплаті кількох місяців, за якими Товариство здійснювало роздрібну торгівлю алкогольними напоями на підставі ліцензії, термін дії якої закінчився в 2023 році?
Щодо зазначеного запитання.
Порядок ліцензування виробництва, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоямирегулюється ЗакономУкраїни від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон № 481).
Статтею 1 Закону № 481 визначено:
ліцензія (спеціальний дозвіл) – документ, що засвідчує право суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у Законі № 481 видів діяльності протягом визначеного строку;
роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування;
місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій та/або програмними реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
Відповідно до частини двадцять третьої ст. 15 Закону № 481роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб’єктами господарювання (у тому числі іноземнимисуб’єктамигосподарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, видаються терміном на один рік (частина тридцять третя ст. 15 Закону № 481).
Згідно із частиною двадцять сьомою ст. 15 Закону № 481платаза ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі; на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться у межах території міст, - 500 гривень на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), на кожний окремий, зазначений у ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі.
Відповідно до частини сорок першої ст. 15 Закону № 481 у додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю, зокрема, алкогольними напоями, зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій.
Згідно із частиною п’ятдесят четвертою ст. 15 Закону № 481 ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі, зокрема:
заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
несплати чергового платежу за ліцензію.
Водночас, відповідно до ст. 18 Закону № 481 вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії, зокрема, на право виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Обов’язки щодо сплати чергових платежів / дії щодо продовження ліцензії мають бути виконані суб’єктом господарювання протягом 30 днів, наступних за днем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні.
Отже, оплату за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями необхідно буде здійснити у терміни, визначені ст. 18 Закону № 481, у розмірі, встановленому частиною двадцять сьомою ст. 15 Закону № 481, окремо за кожний, зазначений у додатку до цієї ліцензії РРО чи ПРРО.
Скасування (до моменту здійснення оплати за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями)реєстрації РРО, яке зазначено у додатку до такої ліцензії, не позбавляє суб’єкта господарювання можливості здійснити оплату за таку ліцензію в повному обсязі.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |