Державна податкова служба України розглянула зверненнящодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, що був встановленийпунктом 71підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), враховуючи зміни, що були внесені окремими постановамиКабінету Міністрів України до відповідного переліку товарів, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.
Як викладено у зверненні, 22.11.2022 між Товариством та військовою частиною було укладено договір про закупівлю товарів. Серед асортименту, що був поставлений військовій частині були електрогенератори ЕРТО GG 1050 EvoTools№ 58-22. Вказаний договір був укладений з урахуванням податку на додану вартість.Товариством було складено та зареєстровано,за основною ставкою
20 %, податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).
Інформуючи про зазначене, Товариствопросить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: чи підлягала оподаткуванню ПДВ операція з постачання електрогенераторів ЕРТО GG 1050 EvoTools№ 58-22 військовій частині?
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу (з урахуванням внесених змін) тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з 17 березня 2020 року по 30 червня 2023 року, від оподаткування ПДВ звільнялися операції з:
ввезення на митну територію України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню,локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України;
постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V Кодексу та положення статті 199 розділу V Кодексу не застосовувалися щодо таких операцій.
Перелік товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільнялись від оподаткування податком на додану вартість та які звільнялись від сплати ввізного мита було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 зі змінами та доповненнями(далі – Перелік
№ 224).
Разом з цим, постановоюКабінету Міністрів України від 09 листопада 2022 року № 1260«Про внесення змін до переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита», яка набрала чинності 11.11.2022,Підрозділ «Інше» Розділу «Медичні вироби та інші товари» Переліку № 224 доповнено додатковими товарними позиціями, зокрема, електрогенераторними установками.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правовихактів, зазначенихвище, ДПС повідомляє.
Відповідно до пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, операції з постачання на митній території України товарів, включених до Переліку № 224, які відповідали назвам та вимогам, встановленим Переліком № 224 повинні були звільнятися від оподаткування ПДВ, незалежно від того, із застосуванням якого режиму оподаткування ПДВ такі товари були придбані/ввезені на митну територію України (з ПДВ чи звільнені від оподаткування ПДВ).
Операції з постачання (продажу) електрогенераторних установокна митній території України повинні були здійснюватися без нарахування податку на додану вартість за умови, що дата здійснення таких операцій («перша подія», визначена відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу VПКУ) припадала на період, в якому існували підстави для застосування такого режиму звільнення від оподаткування ПДВ.
Такий пільговий режим діяв до 30.06.2023 включно, тобто до закінчення останнього календарного дня місяця, в якому завершилась дія карантину, встановленого Урядом з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Якщо товари не були включені до Переліку № 224 або не відповідали назвам та вимогам, що були встановлені Переліком № 224, або операції з їх постачання здійснювались починаючи з 01.07.2023року, то операції з постачання таких товарів оподатковувалися ПДВ за загальними правилами.
Платникам податку, які в періоді дії режиму та за наявності підстав для звільнення від оподаткування ПДВ операції з постачання товарів, включених до Переліку № 224, здійснювали постачання таких товарів з нарахуванням ПДВ, слід забезпечити проведення коригування податкових зобов'язань з ПДВ, відображених у таких податкових накладних.
При цьому платники податку мають провести перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була нарахована у складі вартості товарів та відображена в податкових накладних, складених щодо операцій із такими товарами, які відбулися в період дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ, має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.
При проведенні такого коригуванняплатник податку – постачальник повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН:
- розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставлених товарів із Переліку № 224;
- податкову накладну на операцію з постачання товарів з Переліку № 224, яка звільнялася від оподаткування, без нарахування ПДВ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |