X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.05.2024 р. № 2779/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства, надіслане через Електронний кабінет, щодо отримання індивідуальної податкової консультації з орендної плати за землю та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
 

Товариство поінформувало, що основним видом діяльності є надання в оренду й експлуатацію власного та орендованого нерухомого майна (комплексів засобів Пасивної інфраструктури, включаючи споруди (вежі, щогли, з/б опори), лінії електропередачі інше (далі – об’єкти Пасивної інфраструктури)). Частина об’єктів Пасивної інфраструктури побудована Товариством самостійно, а частина – придбана у Постачальника цих об’єктів.
Постачальник використовував земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані об’єкти Пасивної інфраструктури  (далі – Ділянки), на умовах оренди.

 

Товариство без надання копій Договорів та, посилаючись на чинне законодавство, просить надати роз’яснення з наступних питань:
 

1) «З якої дати Товариство як орендар Ділянок зобов’язаний нараховувати, декларувати та сплачувати орендну плату, якщо державна реєстрація договорів оренди Ділянок (далі – Договори) здійснена після їх укладення»;
 

2) У кого та коли виникає обов’язок з нарахування, декларування та сплати орендної плати за Ділянки, якщо дати припинення права оренди у Постачальника та дата державної реєстрації Товариства як нового орендаря Ділянок «не співпадають»;
 

3) У разі укладення «трьохсторонньої угоди» щодо зміни орендаря, коли дата укладення такої угоди не співпадає з датою державної реєстрації Договорів, з якої дати у нового орендаря – Товариства виникає обов’язок з нарахування, декларування та сплати орендної плати за Ділянки;
 

4) Чи можливе виникнення обов’язку з нарахування, декларування та сплати орендної плати за Ділянки з дати підписання Договорів, а не з дати їх державної реєстрації; якщо можливо, то які умови повинні бути визначені у Договорах;
 

5) З якого місяця податкового (звітного) періоду потрібно подавати податкову декларацію з плати землю: в якому підписані Договори чи з місяця державної реєстрації право оренди Ділянок.
 

Питання 1, 2, 4.
 

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності справляється відповідно до вимог ст. 288 Кодексу. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір такої земельної ділянки (п.п 288.1, ст. 288 Кодексу). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4 ст. 288 Кодексу).
 

Пунктом 287.1 ст. 287 Кодексу визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
 

Офіційним визнанням і підтвердженням державою факту набуття, зміни або припинення відповідного права власності, право користування земельною ділянкою є державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст. 126 Земельного кодексу України (далі – Земельний кодекс)).
 

Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Дата закінчення дії договору оренди обчислюється від дати його укладення. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права (ст. 19 Закону України «Про оренду землі»).
 

Враховуючи викладене, у Товариства виникає обов’язок з нарахування, декларування та сплати орендної плати за Ділянки з дати державної реєстрації Договорів та/або трьохсторонньої угоди про внесення змін до Договорів щодо зміни орендаря Ділянок, а попередній орендар – Постачальник є платником орендної плати за Ділянки до дати державної реєстрації припинення права оренди таких Ділянок.
 

Питання 3.
 

Щодо повідомлення про укладення «трьохсторонньої угоди» про визнання Товариства новим орендарем Ділянок, то без текстів «трьохсторонньої угоди» не вбачається можливості сформувати висновок відповідно до правочину.
 

Слід звернути увагу, що частиною четвертою ст. 120 Земельного кодексу визначено, що у разі набуття права власності на об’єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об’єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває у користуванні на праві, зокрема, оренди у відчужувача (попереднього власника), до набувача одночасно переходить відповідно право оренди земельної ділянки, на якій розміщений такий об’єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об’єкта, крім випадків, визначених частиною шостою ст. 120 Земельного кодексу.
 

Волевиявлення орендодавця (власника) земельної ділянки, відчужувача (попереднього власника), набувача такого об'єкта та внесення змін, зокрема до договору оренди землі із зазначенням нового орендаря (користувача) земельної ділянки не вимагається.
 

Отже у разі укладення угод про внесення змін до договорів оренди Ділянок в частині визнання Товариства орендарем Ділянок (далі – Угоди), то Постачальник сплачує орендну плату до дати державної реєстрації договорів оренди Ділянок, з урахуванням внесених згідно з Угодами змін.
 

Питання 5.
 

Відповідно до п 286.4 ст. 284 Кодексу за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
 

Тобто Товариство повинно подати податкові декларації з плати за землю за Ділянки протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, в якому відбулася державна реєстрація Договорів.
 

Разом з тим повідомляємо, що висновки з питань практичного застосування норм податкового законодавства надаються Державною податковою службою України на звернення Товариства виходячи із суті питань та наявної інформації, наданої у зверненні.
 

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.


Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.