Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо сплати авансового внеску при виплаті дивідендів, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ТОВ не є платником ПДВ.
ТОВ було створено в 2021 році шляхом виділу з іншого підприємства. Під час виділу по розподільчому балансу був сформований нерозподілений прибуток.
Власниками корпоративних прав ТОВ є дві юридичні особи, одна з яких – нерезидент України та чотири фізичні особи.
Починаючи з 2021 року ТОВ були отримані дивіденди від інших юридичних осіб-резидентів України платників податку на прибуток на загальних підставах. Наразі ТОВ планує здійснити частковий розподіл у вигляді дивідендів залишку нерозподіленого прибутку, сформованого у тому числі при створенні ТОВ під час виділу та отриманого по розподільчому балансу.
ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
чи повинне ТОВ при веденні обліку дивідендів, сплачених на користь власників корпоративних прав такої компанії згідно абзацу 1 п.п. 57.11.3 п. 57.11 ст. 57 Кодексу, враховувати суми дивідендів, розподілені на користь фізичних осіб?
чи може ТОВ не справляти авансовий внесок із податку на прибуток при виплаті дивідендів згідно абзацу 1 п.п. 57.11.3 п. 57.11 ст. 57 Кодексу у разі, якщо сума дивідендів, що сплачується на користь власників корпоративних прав такої компанії, менше сум доходів такої компанії, отриманих у вигляді дивідендів від інших осіб, проте доходи у вигляді дивідендів від інших осіб були отримані пізніше періоду формування прибутку, що розподіляється?
Відповідно до п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди – платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Материнські компанії – юридичні особи, які є власниками інших юридичних осіб або здійснюють контроль над такими юридичними особами, як пов'язані особи (п.п. 14.1.103 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Порядок сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів встановлено п. 57.11 ст. 57 Кодексу.
Відповідно до п.п. 57.1.1.1 п. 57.1.1 ст. 57 Кодексу у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними статтею 137 цього Кодексу.
Крім випадків, передбачених п.п. 57.11.3 п. 57.1.1 ст. 57 Кодексу, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток (п.п. 57.11.2 п. 57.11 ст. 57 Кодексу).
Згідно з п.п. 57.11.3 п. 57.11 ст. 57 Кодексу авансовий внесок, передбачений п.п. 57.11.2 цього пункту, не справляється у разі виплати дивідендів:
на користь власників корпоративних прав материнської компанії, що сплачуються в межах сум доходів такої компанії, отриманих у вигляді дивідендів від інших осіб. Якщо сума виплат дивідендів на користь власників корпоративних прав материнської компанії перевищує суму отриманих такою компанією дивідендів, дивіденди, сплачені в межах такого перевищення, підлягають оподаткуванню за правилами, встановленими п.п. 57.11.2 цього пункту. З метою оподаткування материнська компанія веде наростаючим підсумком облік дивідендів, отриманих нею від інших осіб, та дивідендів, сплачених на користь власників корпоративних прав такої компанії, і відображає у податковій звітності дивіденди в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
платником податку на прибуток, прибуток якого звільнений від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування у період, за який виплачуються дивіденди;
фізичним особам.
Отже, ТОВ при веденні обліку дивідендів, сплачених на користь власників корпоративних прав материнської компанії згідно абзацу 1 п.п. 57.11.3 п. 57.1.1 ст. 57 Кодексу, не повинно враховувати суми дивідендів, розподілені на користь фізичних осіб.
Водночас зазначаємо, що при розрахунку суми дивідендів, з якої має бути сплачено авансовий внесок у звітному (податковому) періоді (рядок 5 додатка АВ до рядка 20 АВ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (зі змінами) (далі – Додаток АВ) для зменшення суми виплачених у звітному (податковому) періоді дивідендів (прирівняних до них платежів) (рядок 1 Додатка АВ) враховується, зокрема, сума дивідендів, що отримана материнською компанією у звітному (податковому) періоді (рядок 2 Додатка АВ) та сума перевищення отриманих над виплаченими материнською компанією дивідендів у попередньому звітному (податковому) році (рядок 3 Додатка АВ).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |