Державна податкова служба України розглянула звернення щодо використання режиму звільнення від оподаткування ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненнях, ОСББ, яке не є платником ПДВ, складено договір з підрядником – платником ПДВ на виконання таким підрядником будівельних робіт. ОСББ має інформацію, що підрядник використовує режим звільнення від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 197.6 статті 197 розділу V ПКУ. Разом з тим у кошторисі на виконання будівельних робіт деякі складові кошторисної вартості вказані з урахуванням ПДВ за ставкою 20 відсотків, деякі – без ПДВ.
Враховуючи вищевикладене, ОСББ просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання правильності застосування підрядником, який використовує режим звільнення від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 197.6 статті 197 розділу V ПКУ, у деяких складових кошторисної вартості будівельних робіт ставки 20 відсотків.
Слід зазначити, що кожен конкретний випадок стосовно порядку оподаткування ПДВ операцій, що здійснюються платником податку, має розглядатися за умови чіткої деталізації усіх обставин та договірних умов таких операцій, а також первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались. При цьому звернення не містить детальної інформації щодо умов договору, укладеного між ОСББ і підрядником, а також чіткої інформації щодо використання підрядником режиму звільнення від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 197.6 статті 197 розділу V ПКУ (наявності дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, строк його дії) тощо. У зв’язку з цим ДПС надає роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо питання.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, визначені Законом України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі – Закон № 875).
Порядок надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 8 серпня 2007 року № 1010.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Відповідно до статті 194 розділу V ПКУ операції, зазначені у статті 185 розділу V ПКУ, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті «а» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, яка є основною.
Пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ визначено, що база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Згідно з пунктом 197.6 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім послуг, що надаються під час проведення лотерей і розважальних ігор та послуг з постачання товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку здійснювати постачання товарів від імені та за дорученням іншої особи без передачі права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями, які засновані громадськими об'єднаннями осіб з інвалідністю, де кількість осіб з інвалідністю, які мають у таких організаціях основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менш як 50 відсотків середньооблікової кількості штатних працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат з оплати праці, що належать до складу витрат згідно з правилами оподаткування податком на прибуток підприємств.
Безпосереднім вважається виготовлення товарів/послуг, у результаті якого сума витрат з переробки (обробка, інші види перетворення) сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших покупних товарів/послуг, які використовуються при виготовлені таких товарів/послуг, становить не менш як 8 відсотків ціни постачання таких виготовлених товарів/послуг.
Отже, за умови відповідності критеріям і при дотриманні вимог, встановлених у пункті 197.6 статті 197 розділу V ПКУ, платник податку (у тому числі підрядник) має право на застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ до операцій з постачання (крім товарів/послуг, визначених у вказаному пункті ПКУ), безпосередньо (самостійно) виготовлених ним товарів/послуг.
Вартість товарів/послуг, операції з постачання яких звільняються від оподаткування ПДВ, визначається без ПДВ та підлягає відображенню у первинних документах бухгалтерського обліку, які складаються за фактом здійснення таких операцій, також без ПДВ.
Зокрема, у первинних документах, складених платником ПДВ (у тому числі підрядником) за такими операціями, що звільняються від оподаткування ПДВ, платник ПДВ не повинен відображати суму ПДВ, оскільки така сума ПДВ дорівнює нулю.
При здійсненні платником операцій з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування ПДВ, покупець таких товарів/послуг не сплачує у складі їх вартості суму ПДВ, а тому платник не отримує від таких покупців грошових коштів, сплачених як ПДВ.
Будь-який платник податку (у тому числі підрядник, про якого йдеться у зверненні) у разі виникнення необхідності має право самостійно звернутися до контролюючого органу для отримання індивідуальної податкової консультації (зокрема, щодо звільнення від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг) із відповідним зверненням, оформленим відповідно до вимог пункту 52.1 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |