Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, резидент Дія Сіті має намір закуповувати обіди, чай, каву для споживання в офісі гіг-спеціалістами, працівниками та відвідувачами офісу.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи може розглядатися як об’єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб вода, кава, чай, фрукти, обіди (харчування), придбані за рахунок коштів юридичної особи резидента Дія Сіті, що призначені для споживання в офісі працівниками та гіг-спеціалістами?
2. Чи може розглядатися як об’єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб вода, кава, чай, фрукти, обіди (харчування), придбані за рахунок коштів юридичної особи резидента Дія Сіті, що призначені для споживання в офісі його відвідувачами?
3. Чи встановлені норми споживання чи їх індикативні значення щодо споживання обідів, води, чаю, фруктів, кави та інших продуктів харчування, а саме щодо відповідності цих норм кількості працівників та/або гіг-спеціалістів, які придбані за рахунок коштів юридичної особи резидента Дія Сіті?
4. Чи встановлені норми споживання чи їх індикативні значення щодо споживання обідів, води, чаю, фруктів, кави та інших продуктів харчування, а саме щодо відповідності цих норм кількості відвідувачів офісу, партнерів, клієнтів, консультантів та інших третіх осіб (протягом робочого дня, тижня, місяця), які придбані за рахунок коштів юридичної особи резидента Дія Сіті?
Щодо першого та другого питань
Частиною першою ст. 5 Закону України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі –
Закон № 1667) встановлено, що резидентом Дія Сіті може бути юридична особа, зареєстрована на території України в установленому законодавством України порядку, незалежно від її місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності, яка відповідає всім вимогам, передбаченими даною статтею.
Відповідно до п. 1 частини першої ст. 1 Закону № 1667 гіг-контракт –цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника, а резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії, передбачені розділом V Закону № 1667.
Особливості застосування до резидента Дія Сіті спеціальних умов оподаткування, день початку і день припинення застосування таких умов визначаються Кодексом (частина сьома ст. 2 Закону № 1667).
Відповідно до п.п. 14.1.283 п. 14.1 ст. 14 Кодексу спеціалісти резидента Дія Сіті – це гіг-спеціалісти, що виконують роботу (надають послуги) на замовлення та на користь (в інтересах) резидента Дія Сіті на підставі гіг-контракту, укладеного в порядку, передбаченому Законом № 1667, та/або особи, які перебувають із резидентом Дія Сіті у трудових відносинах.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу).
Статтею 165 Кодексу встановлено виключний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Водночас перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2
ст. 164 Кодексу, зокрема, дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді вартості харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених Кодексом для оподаткування прибутку підприємств (п.п. «б»
п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку
об’єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5
ст. 164 Кодексу (п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Таким чином, оскільки оподаткування доходів фізичних осіб, у тому числі одержаних у вигляді додаткового блага, виходячи з положень Кодексу, розглядається лише у разі їх одержання безпосередньо конкретним платником податку, то вода, кава, чай, фрукти, придбані за рахунок коштів роботодавця, що призначені для споживання в офісі працівниками, гіг-спеціалістами та відвідувачами не може розглядатися як об’єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб.
Разом з тим дохід у вигляді вартості обідів (харчування), які придбані за рахунок коштів роботодавця, що призначені для споживання в офісі працівниками, гіг-спеціалістами та відвідувачами, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як додаткове благо з відповідним оподаткуванням.
Щодо третього та четвертого питань
Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).
Пунктом 191.1 ст. 191 Кодексу передбачено, що контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів, установлених Кодексом, а також надають індивідуальні податкові консультації з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Таким чином, питання щодо норм споживання чи їх індикативних значень щодо споживання обідів, води, чаю, фруктів, кави та інших продуктів харчування, а саме щодо відповідності цих норм кількості працівників та/або гіг-спеціалістів, відвідувачів офісу, партнерів, клієнтів, консультантів та інших третіх осіб (протягом робочого дня, тижня, місяця), які придбані за рахунок коштів юридичної особи резидента Дія Сіті, не належить до компетенції Державної податкової служби України.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |