X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.05.2024 р. № 2954/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду зверненняТовариства щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно роздрібної торгівлі підакцизними товарами, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненніТовариство повідомило, що перебуває за основним місцем обліку у Центральному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків (далі – Центральне МУ). Товариство отримало статус великого платника податків (далі – ВПП),  його включено до Реєстру ВПП та з початку 2020 року здійснюється податкове супроводження в Офісі великих платників податків ДПС, правонаступником якого є наразі функціонуюче Центральне МУ.

Товариство в процесі здійснення діяльності з реалізації підакцизних товарів організовує роботу магазинів (відділів продажу/виставкових залів), що не кваліфікуються як відокремлені структурні підрозділи, разом з тим, є підрозділами (об’єктами), через які провадиться діяльність, та які взято на облік за неосновним місцем обліку у відповідних адміністративних районах зони контролю відповідних територіальних підрозділів Головних управліннях ДПС в областях, м. Києві.

 

Враховуючи викладене вище,  платник  податків  запитує:

1. Відповідно до яких положень податкового законодавства Товариство, як ВПП, зобов’язане сплачувати акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (крім тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах) до Центрального МУ (на бюджетні рахунки для сплати податків і зборів до місцевого бюджету у м. Києві, відкриті для Центрального МУ) за основним місцем обліку.

2. Чи вважається правомірним сплата Товариством, як ВПП, акцизного податку з реалізації суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (крім тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах) за місцем здійснення реалізації таких товарів (за неосновним місцем обліку), тобто на бюджетні рахунки, відкриті для ГУ ДПС у м. Києві (з поділом на структурні підрозділи в розрізі адміністративно-територіальних одиниць (районів) міста Києва).

3. Чи закріплено законодавчо право суб’єктів господарювання, які набули статусу великих платників податків, обирати порядок сплати акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (крім тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах), коли місце здійснення реалізації підакцизних товарів знаходиться в межах адміністративно-територіальної одиниці, де контролюючі функції одночасно виконує ГУ ДПС в м. Києві  і МУ?

Щодо зазначених питань

Відповідно до п. 64.7 ст. 64 Кодексу центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, визначає порядок обліку платників податків у контролюючих органах та порядок формування Реєстру великих платників податків на відповідний рік з урахуванням критеріїв, визначених цим Кодексом для великих платників податків.

У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені цим Кодексом для великих платників податків.

Після включення платника податків до Реєстру великих платників податків та отримання повідомлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, про таке включення платник податків зобов'язаний стати на облік за основним місцем обліку в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр, та за неосновним місцем обліку в такому територіальному органі центрального органу виконавчої влади або його структурних підрозділах щодо наявних у межах населеного пункту за місцезнаходженням територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням за переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, або через які провадиться діяльність такого великого платника податків.

Відповідно до п.п. 212.3.11 п. 212.3 ст. 212 Кодексу особи - суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу товарів не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому здійснюється господарська діяльність.

Згідно із п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу об'єктами оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (крім тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах).

Особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, сплачує податок за місцем здійснення реалізації таких товарів (п.п. 222.3.2 п. 222.3 ст. 222 Кодексу).

Порядок взяття на облік за неосновним місцем обліку платників податків визначено розділом VII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим  в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за            № 1562/20300 (далі – Порядок № 1588).

Якщо відповідно до законодавства у платника податків, крім обов’язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці за своїм місцезнаходженням, виникають такі обов’язки на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то такий платник податків зобов’язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі (п. 7.1 Порядку № 1588).

Контролюючим органом за основним місцем обліку у разі звернення платника податків може бути надано перелік контролюючих органів, у яких такий платник перебуває на обліку за неосновним місцем обліку (п. 7.3 Порядку № 1588).

Отже, оскільки платник податків включений до Реєстру ВПП, перебуває на обліку у територіальному органі ДПС, що здійснює податкове супроводження великих платників (Центральному МУ), то такий ВПП зобов’язаний сплачувати акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (крім тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах) в частині наявних у такого ВПП об’єктів оподаткування на території м. Києва на бюджетні рахунки для сплати податків і зборів, відкриті для Центрального МУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу)

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.