Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства від щодо порядку оподаткування доходу платника єдиного податку третьої групи (юридична особа) в умовах здійснення операцій, пов’язаних з наданням послуг, виконанням робіт за договорами доручення, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що є платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків. За договором доручення, укладеного між Товариством та співвласниками нерухомого майна, Товариство забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб. Товариство бере на себе зобов’язання від імені та за рахунок власників організацію перерахування комунальних платежів за надання послуг з водопостачання та водовідведення за особовими рахунками власників (співвласників) нерухомого майна.
Товариством не надано ніяких документів щодо договірних відносин між зазначеними учасниками.
Товариство, посилаючись на норми податкового законодавства, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
Яка сума є об’єктом оподаткування єдиним податком за ставкою 5 відсотків: сума винагороди, яка надійде на рахунок повіреного(за договором доручення) чи вся сума, яка надійде від Довірителя на виконання договору доручення?
Щодо зазначеного питання
Правове регулювання господарських відносини, зокрема, укладання договорів доручення регулюється Цивільним кодексом України (далі - ЦКУ).
За договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя (ст. 1000 ЦКУ).
Повірений має право на плату за виконання свого обов'язку за договором доручення, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо в договорі доручення не визначено розміру плати повіреному або порядок її виплати, вона виплачується після виконання доручення відповідно до звичайних цін на такі послуги (ст. 1002 ЦКУ).
Особливості застосування спрощеної системи визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Відповідно до пп. 2 п.292.1 ст.292 Кодексу визначено, що доходом платника єдиного податку для юридичних осіб є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 ст. 292 Кодексу.
Пунктом 292.4 ст. 292 Кодексу визначено, що у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).
Пунктом 292.13 статті 292 Кодексу зазначено, що дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 Кодексу з урахуванням положень статті 44 Кодексу.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
Разом з тим, відповідно до п. 291.6 ст.291 Кодексу платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі - готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей).
Враховуючи зазначене, у разі надання суб’єктом господарювання, який застосовує спрощену систему оподаткування, та здійснює послуги по договору доручення, доходом є лише сума його винагороди як повіреного (агента), в той час кошти, що надійшли йому під звіт на виконання умов такого договору до доходу платника єдиного податку третьої групи не включаються.
Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатися з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |