X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.05.2024 р. № 2969/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо здійснення господарської діяльності юридичною особою - платником єдиного податку без зазначення відповідного виду економічної діяльності, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Товариство повідомило, що є платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків та здійснює продаж продукції власного виробництва за безготівковими розрахунками шляхом роздрібної та оптової торгівлі через мережу Інтернет, залучаючи для перевезення проданої продукції третіх осіб («Укрпошта», «Нова пошта» та інші). Тобто, доставка продукції є невід’ємною частиною операції із купівлі-продажу продукції і як  окремий вид діяльності (без реалізації товару) не здійснюється.

Товариство, посилаючись на норми Кодексу, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи є допустимим, відповідно до податкового законодавства України для Товариства (без втрати ним спрощеної системи оподаткування згідно поточних зареєстрованих КВЕДів), виокремлювати в рахунках та накладних  вартість товару і вартість доставки, враховуючи, що ця доставка є невід’ємною частиною операції  купівлі-продажу товарів та відбувається не власними силами підприємства, а третіми особами, яким Товариство окремо сплачує за послуги доставки продукції покупцям?
  2. З огляду підпункту 7 підпункту 298.2.3 Кодексу чи буде вважатися, що Товариство здійснює види діяльності, які не зазначені в реєстрі платників єдиного податку, випадку надання послуги «Організація процесу доставки» (а не безпосередньо «Доставка»), яка є невід’ємною частиною операції купівлі-продажу товарів?

Чи включають КВЕДи  «47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет», «47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами» та «96.09 Надання інших індивідуальних послуг, н.в.і.у.» реалізацію послуги «Організація процесу доставки» (упаковка товару, організація прийому товару  логістичною компанією, отримання трек-номеру відправлення. Інформування покупця про етапи доставки і т.п.)?

  1. Якщо відповідь на питання 1 та 2 негативна -то прошу вказати, який КВЕД повинен бути зазначений в реєстрі платників єдиного податку для виокремлення в рахунках та накладних  послуги «Доставка» та/або «Організація процесу доставки», що являють собою невід’ємну частину  операцій із купівлі-продажу товарів?

 

Щодо першого - третього  питання

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.

Пунктом 291.3 ст. 291 Кодексу визначено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному главою1
розділу XIV Кодексу.

До суб’єктів господарювання третьої групи, належать, зокрема, юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу).

У відповідності до пп. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3                     ст. 292 Кодексу.

Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пункти 44.2, 44.3 статті 44 ПКУ (абзац п’ятий пункту 296.1 статті 296 Кодексу).

Юридичні особи – платники єдиного податку, які відповідають критеріям, визначеним підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу, ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат з метою обрахунку об’єкта оподаткування за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абзац третій пункту 44.2 статті 44 Кодексу).

Облік доходів підприємства здійснюється відповідно вимог Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290, а формування витрат – відповідно до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318.

Абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу (абзац другий пункту 44.1 статті 44 Кодексу).

Водночас зазначаємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»). Тому з питання відображення у бухгалтерському обліку доходів і витрат доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

У випадку зазначеному у зверненні,  якщо Товариство платник єдиного податку є замовником послуги доставки, а не її виконавцем, то у такому разі не потрібно вносити зміни до реєстру платників єдиного податку у частині нових видів господарської діяльності на здійснення послуги «Доставки» або «Організація процесу доставки».

У іншому випадку, за умови, коли Товариство буде самостійно здійснювати господарську операцію з доставки та/або з організації процесу доставки при відсутності відповідного виду діяльності у реєстрі платників єдиного податку, Товариство зобов’язане відповідно до абз. 7 п.п. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Кодексу перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.

Разом з цим слід зазначити, що ст. 36 Кодексу визначено, що платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати відповідність проведення ними операцій.

Оцінка  відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій здійснюється в межах перевірки контролюючого органу у відповідності до вимог Кодексу.

Водночас повідомляємо, що юридична особа при здійсненні державної реєстрації за власним бажанням обирає види діяльності, який планує здійснювати під час господарської діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності ДК 009:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457 (далі - КВЕД ДК 009:2010).

Методологічні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності затверджено наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 № 396 (далі - Методологічні основи та пояснення КВЕД ДК 009:2010).

Враховуючи викладене,  для з’ясування до якого виду економічної діяльності буде відноситися реалізація послуги «Організація процесу доставки» (упаковка товару, організація прийому товару логістичною компанією, отримання трек-номеру відправлення, інформування покупця про етапи доставки та інше) та щодо визначення виду економічної діяльності, який буде виокремлювати послуги «Доставка» та/або «Організація процесу доставки», Вам необхідно звернутись до Державної служби статистики України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).