X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.06.2024 р. № 3045/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула Ваше звернення (   ) щодо практичного застосування норм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що на підприємство звернувся працівник з проханням надати податкову соціальну пільгу з доходів фізичних осіб на дітей до 18 років. Працівник має двох неповнолітніх дітей. Його дружина, з якою він перебуває в законному шлюбі, стала опікуном чотирьох неповнолітніх дітей. Працівник разом із заявою про надання податкової соціальної пільги на податок з доходів фізичних осіб надав наступні копії документів: довідку з місця роботи дружини про те, що вона не користується пільгою; рішення про надання статусу дитини, позбавлення батьківського піклування, малолітніх дітей; свідоцтво про народження дітей.

У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи має право працівник підприємства отримати пільгу на дітей опікуном якого є дружина?

2. Якщо працівник має право на податкову соціальну пільгу, то яку статтю Кодексу треба застосовувати (п.п. 169.1.2 чи п.п. 169.1.3 п. 169.1 ст. 169 Кодексу) та які ще документи повинен надати працівник, щоб підтвердити право на соціальну податкову пільгу?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Кодексом.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV Кодексу, ст. 169 якого визначено порядок надання податкової соціальної пільги, її розмір, перелік категорій платників податку, які мають право на таку пільгу.

Відповідно до п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 Кодексу будь-який платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 50 відс. розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року.

Платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, має право на податкову соціальну пільгу в розмірі 100 відс. суми пільги, визначеної п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 Кодексу, у розрахунку на кожну таку дитину (п.п. 169.1.2 п. 169.1 ст. 169 Кодексу).

Згідно з п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

При цьому граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги одному з батьків у випадку та у розмірі, передбачених п.п. 169.1.2 п. 169.1 ст. 169 Кодексу, визначається як добуток суми, визначеної в абзаці першому п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу, та відповідної кількості дітей.

Водночас слід зазначити, що податкова соціальна пільга починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви про самостійне обрання місця застосування податкової соціальної пільги платника податку та документів, що підтверджують таке право.

Перелік таких документів та порядок їх подання визначає Кабінет Міністрів України (п.п. 169.2.2 п. 169.2 ст. 169 Кодексу).

Порядок подання документів для застосування податкової соціальної пільги затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня
2010 року № 1227 «Про затвердження Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги» (далі – Порядок).

Згідно із п. 3 ст. 5 Порядку для застосування пільги з підстав, передбачених  п.п. 169.1.2, 169.1.3 і 169.1.4 п. 169.1 ст. 169 Кодексу, платник податку, який має двоє чи більше дітей віком до 18 років, крім заяви про застосування пільги подають: копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує встановлення батьківства, чи документи, які підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, в якій іноземна фізична особа - платник податку постійно проживав (проживала) до прибуття в Україну; копію рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).

При цьому опіка (піклування) відповідно до ст. 243 Сімейного кодексу України встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування.

Враховуючи зазначене, оскільки опікуном чотирьох дітей є дружина, а не її чоловік, то у розумінні Кодексу відсутні законодавчі підстави щодо застосування положень ст.169 Кодексу до доходу у вигляді заробітної плати, отриманого фізичною особою – чоловіком. Разом з тим, якщо зазначений чоловік утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, то у такому випадку чоловік має право скористатися податковою соціальною пільгою за умови дотримання вимог, визначених ст. 169 Кодексу.

Зауважуємо, що кожний конкретний випадок застосування податкової соціальної пільги слід розглядати з урахуванням документів, що стосуються окремої справи. Для більш детальної відповіді пропонуємо Вам як  платнику податку звернутись до контролюючого органу з детальним описом справи та наданням усіх наявних копій документів.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.