Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, фізичною особою – підприємцем … було складено податкову накладну … з невірною датою, а саме …, та відправлено на реєстрацію …. Після чого був складений розрахунок коригування … від …, який скасував податкові зобов’язання за невірно складеною податковою накладною та зареєстровано накладну … з вірною датою ….
Незважаючи на це було накладено штраф за несвоєчасну реєстрацію невірно складеної податкової накладної.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Яким чином можливо виправити дату складання податкової накладної?
2. Чи підлягає накладна, яка є помилковою, під дію п. 1201.1 ст. 1201 Кодексу, яка передбачає штраф за несвоєчасну реєстрацію?
Щодо першого та другого питань
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Відповідно до абзацу першого п. 201.1 ст. 201 розділу V Кодексу на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року
№ 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений Кодексом термін.
Згідно з п.п. «б» п. 201.1 ст. 201 Кодексу дата складання податкової накладної належить до обов’язкових реквізитів податкової накладної.
Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок
№ 1307).
Відповідно до п. 21 Порядку № 1307 не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.
Разом з тим згідно з абзацом сьомим п. 192.1 ст. 192 розділу V Кодексу, розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.
Таким чином, виправлення помилки, яка допущена у даті складеної податкової накладної, не допускається.
Крім того, чинними нормами податкового законодавства не передбачено можливості анулювання (виключення) з ЄРПН зареєстрованих податкових накладних / розрахунків коригування, у тому числі тих, що містять помилки у даті їх складання.
Відповідальність за порушення визначених Кодексом строків, встановлених для реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, передбачена ст. 1201 розділу II Кодексу та п. 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Згідно з п. 1201.1 ст. 1201 розділу II Кодексу порушення платниками податком на додану вартість граничного строку, передбаченого ст. 201 розділу V Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до п. 198.5 ст. 198 розділу V Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» – «г» п. 198.5 ст. 198 розділу V Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до ст. 199 розділу V Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого п. 201.4 ст. 201
розділу V Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 розділу V Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, – у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, – у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, – у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, – у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, – у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
При цьому Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (далі – Закон № 2876) підрозділ 2
розділу XX «Перехідні положення» Кодексу доповнено новими пунктами 89
та 90, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, встановлені п. 201.10 ст. 201 розділу V Кодексу, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, встановлені п. 1201.1 ст. 1201 розділу II Кодексу.
Визначені п. 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності
Законом № 2876 (тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.
При цьому ст. 1201 розділу II Кодексу не визначено виключень щодо застосування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Враховуючи наведене, згідно з нормами Кодексу за порушення граничних строків реєстрації податкової накладної в ЄРПН, дата складання якої припадала на період до 16 січня 2023 року, до платника будуть застосовані штрафні санкції відповідно до п. 120 1.1 ст. 120 1 розділу II Кодексу.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |