Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення з питань, пов’язаних із реєстрацією/перереєстрацією/скасуванням реєстрації, порядком ведення книг обліку розрахункових операцій (далі – КОРО) та розрахункових книжок (далі – РК), керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, значна частина філій платника податків, за якими потрібно здійснити перереєстрацію КОРО та РК, розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, а також деякі з них перебувають на тимчасово окупованій території, доступ до яких втрачено та господарська діяльність не проводиться.
Враховуючи викладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи зобов’язаний платник податків, що має відокремлені підрозділи за якими здійснено реєстрацію КОРО та РК, та які перебувають на тимчасово окупованих територіях, здійснити перереєстрацію відповідних КОРО та РК на основне товариство?
2. Чи зобов’язаний платник податків, що має відокремлені підрозділи за якими здійснено реєстрацію КОРО та РК, та які перебувають на тимчасово окупованих територіях, скасувати реєстрацію відповідних КОРО та РК? За якою процедурою має здійснюватися скасування реєстрації КОРО та РК за умови, що доступ до КОРО та РК відсутній?
3. Чи потрібно скасувати реєстрацію КОРО та РК у випадку ліквідації відокремленого підрозділу юридичної особи, і яким чином?
4. Якщо КОРО використана до ліквідації філії, чи потрібно надавати заяви про скасування КОРО?
5. Яким чином здійснити перереєстрацію КОРО та РК з відокремлених підрозділів юридичної особи на головне підприємство?
Щодо питань 1 – 5 повідомляємо.
Державна реєстрація юридичних осіб та інші реєстраційні дії здійснюються відповідно до Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV
«Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон № 755) шляхом включення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр) на підставі документів, зокрема, поданих заявником для державної реєстрації.
Відповідно до пункту 20 частини другої статті 9 Закону № 755 в Єдиному державному реєстрі містяться дані про відокремлені підрозділи юридичної особи, зокрема, про місцезнаходження відокремленого підрозділу.
Облік платників, внесення змін до облікових даних платників податків юридичних осіб та відокремлених підрозділів юридичних осіб в органах ДПС здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру відповідно до статей 64, 66 Кодексу, отриманих з Єдиного державного реєстру у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами контролюючих органів згідно із Законом № 755.
Згідно з пунктом 66.1 статті 66 Кодексу підставами для внесення змін до облікових даних платників податків є, зокрема, інформація органів державної реєстрації.
Відповідно до пункту 66.3 статті 66 Кодексу у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків, а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.
Підставою для зняття з обліку платника податків в одному контролюючому органі і взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації.
Першоджерелом відомостей щодо місцезнаходження відокремленого підрозділу юридичної особи є Єдиний державний реєстр.
У разі фактичної зміни місцезнаходження відокремленого підрозділу юридичної особи, має бути проведена державна реєстрація зміни місцезнаходження відповідно до вимог Закону № 755.
Згідно з пунктами 5, 6 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) зобов’язані, зокрема, у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій або програмних реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням КОРО та РК з додержанням встановленого порядку їх ведення, забезпечувати зберігання (у разі використання) використаних КОРО та РК протягом трьох років після їх закінчення.
Відповідно до статті 8 Закону № 265 розроблено, зокрема, Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за № 920/29050 (далі – Порядок).
Пунктом 2 глави 1 розділу II Порядку встановлено, що реєстрація КОРО здійснюється в контролюючому органі за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків.
Суб’єкт господарювання, який є платником податку на прибуток, може реєструвати КОРО за місцезнаходженням своїх відокремлених підрозділів, які розташовані на території іншої, ніж такий суб’єкт, територіальної громади.
КОРО за місцезнаходженням відокремлених підрозділів та господарських одиниць юридичної особи реєструються за кодом ЄДРПОУ юридичної особи.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ІІ Порядку, зокрема, у разі зміни даних щодо суб’єкта господарювання, які зазначаються у КОРО, встановлення розбіжностей чи помилок у записах на титульній сторінці КОРО суб’єкт господарювання або представник суб’єкта господарювання здійснює перереєстрацію КОРО.
КОРО, видана суб’єкту господарювання згідно з цим Порядком, залишається чинною до дати виникнення змін у даних щодо суб’єкта господарювання, які зазначаються на титульній сторінці КОРО.
Згідно з підпунктами 1, 2, 6, 8 пункту 2 глави 3 розділу ІІ Порядку скасування реєстрації КОРО на окрему господарську одиницю відбувається у випадках, коли:
суб’єктом господарювання подано заяву про скасування реєстрації КОРО за формою № 2-КОРО (далі – заява) (у разі викрадення, втрати, непридатності для використання тощо);
КОРО використовується не за визначеною адресою господарської одиниці суб’єкта господарювання;
щодо господарської одиниці, де використовується КОРО, суб’єкт господарювання повідомив про такий об’єкт оподаткування контролюючий орган відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Кодексу як про закритий або такий, що не експлуатується суб’єктом господарювання;
в контролюючих органах наявні відомості з Єдиного державного реєстру щодо державної реєстрації припинення.
Скасування реєстрації КОРО на господарську одиницю на підставах, визначених у підпунктах 2 – 11 цього пункту, може здійснюватися за заявою суб’єкта господарювання або примусово за рішенням контролюючого органу за місцем реєстрації КОРО.
Контролюючий орган за місцем реєстрації КОРО на окрему господарську одиницю не пізніше місяця з дня виникнення підстав для скасування реєстрації КОРО, визначених у підпунктах 2 – 8 цього пункту, приймає рішення про скасування реєстрації КОРО у разі, якщо суб’єктом господарювання не подано заяву про скасування реєстрації КОРО за формою № 2-КОРО (далі – заява № 2-КОРО) та такі підстави залишились актуальними.
Рішення про скасування реєстрації КОРО приймається контролюючим органом за формою № 3-КОРО у двох примірниках, один з яких зберігається в обліковій справі (реєстраційній частині) суб’єкта господарювання, інший – надсилається за місцезнаходженням або місцем проживання суб’єкта господарювання, реєстрацію КОРО якого скасовано. Примірник рішення про скасування КОРО розміщується в Електронному кабінеті.
Заяву про скасування КОРО суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем реєстрації КОРО не пізніше двох робочих днів з дня виникнення підстави для скасування (пункт 3 глави 3 розділу ІІ Порядку).
Скасування РК здійснюється одночасно зі скасуванням реєстрації КОРО на окрему господарську одиницю (пункт 9 глави 1 розділу III Порядку).
Отже, у випадках, про які йдеться у зверненні, реєстрація КОРО на окрему господарську одиницю має бути скасована, у тому числі і реєстрація використаних КОРО, термін зберігання яких не сплив.
Для скасування реєстрації КОРО, що знаходяться на територіях, які тимчасово окуповані, або на яких ведуться бойові дії, керуючись положеннями розділу VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300, та положеннями глави 3 розділу ІІ Порядку відокремленим підрозділам юридичної особи необхідно подати до контролюючого органу за основним місцем обліку як платника податків повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП, з відомостями про закриття таких об’єктів та/або заяву № 2-КОРО.
Зазначені документи можуть бути подані в електронній формі засобами телекомунікацій в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та використання електронних документів із зазначенням обов’язкових реквізитів електронних документів.
Реєстрація КОРО буде скасована примусово за рішенням контролюючого органу у разі отримання контролюючим органом відомостей з Єдиного державного реєстру щодо державної реєстрації припинення відокремленого підрозділу юридичної особи навіть у випадку, якщо заява № 2-КОРО не подавалась.
Для реєстрації КОРО за місцезнаходженням відокремленого підрозділу юридичною особою подається заява № 1-КОРО, де у розділі 2 «Дані щодо суб’єкта господарювання» зазначаються найменування та код ЄДРПОУ юридичної особи, у розділі 4 «Дані щодо господарської одиниці, в якій використовуватиметься книга обліку розрахункових операцій / розрахункова книжка» – відомості щодо фактичного місцезнаходження такого відокремленого підрозділу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |