X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.06.2024 р. № 3073/ІПК/99-00-21-02-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо сплати авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів  та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі- Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні в І кварталі 2024 року відповідно до прийнятого рішення Наглядової Ради Товариства згідно протоколу від 22.12.2023 року       № 7/23 за результатами діяльності за 2021 рік були здійснені виплати дивідендів акціонерам через ПАТ «Національний депозитарій України», що відповідає умовам частини п’ятої статті 34 Закону України «Про акціонерні товариства».

За звітний період І квартал 2024 року по результатам фінансово-господарської діяльності отримано збиток.

Враховуючи викладене Товариство просить надати роз’яснення з наступного питання:

1. Правильність та обєктивність складання Товариством додатків АВ та ЗП до Декларації з податку на прибуток підприємств за І квартал 2024 року до алгоритмів їх складання;

2. Яким чином в Податковій декларації з податку на прибуток підприємств можна відобразити фактичний залишок авансового внеску, який залишається невикористаним та може бути перенесений на наступні податкові періоди на зменшення податку на прибуток підприємств.

Щодо питань 1, 2.

Відповідно до підпункту 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 Кодексу дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Порядок сплати податкового зобов’язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів визначено пунктом 57.1 1 статті 57 Кодексу.

Відповідно до підпункту 57.11.2 пункту 57.1.1 статті 57 Кодексу крім випадків, передбачених підпунктом 57.11.3 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.

Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов’язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за  базовою (основною) ставкою, встановленою пунктом 136.1 статті 136 Кодексу              (18 відсотків). Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.

При цьому у разі якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об’єкта оподаткування, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період (підпункт 57.11.2 пункту 57.11 статті 57 Кодексу).

Отже зарахування у зменшення податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств сум авансових внесків, сплачених при виплаті дивідендів здійснюється в тому податковому (звітному) періоді, на який припадає виплата дивідендів та сплата авансового внеску.

У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання підприємством емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов’язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від’ємного значення об’єкта оподаткування такого наступного періоду на зменшення податкових зобов’язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.

Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов’язань з інших податків і зборів (обов’язкових платежів).

У разі виплати дивідендів у формі, відмінній від грошової (крім випадків, передбачених підпунктом 57.1 1.3 пункту 57.11 статті 57 Кодексу), базою для нарахування авансового внеску згідно з абзацами першим та другим цього підпункту є вартість такої виплати, визначена у рішенні про виплату дивідендів, або вартість такої виплати, розрахована відповідно до принципу «витягнутої руки» в операціях, визнаних відповідно до статті 39 Кодексу контрольованими. Обов’язок з нарахування та сплати авансового внеску з податку за визначеною статтею 136 Кодексу базовою (основною) ставкою покладається на будь-якого емітента корпоративних прав (крім платників єдиного податку), що є резидентом, незалежно від того, чи користується такий емітент пільгами із сплати податку, передбаченими Кодексом, чи у вигляді застосування ставки податку іншої, ніж встановлена статтею 136 Кодексу базова (основна) ставка.

Це положення поширюється також на державні некорпоратизовані, казенні або комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів у розмірі, встановленому органом виконавчої влади, до сфери управління якого належать такі підприємства, відповідно до державного або місцевого бюджету.

Форму Податкової декларації з податку на прибуток підприємств затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1415/27860 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 20.02.2023 № 101) зі змінами та доповненнями (далі – Декларація).

 У додатку АВ до рядка 20 АВ Декларації передбачено розрахунок авансового внеску з податку на прибуток підприємств на суму виплачених дивідендів (прирівняних до них платежів), який заповнюють юридичні особи, що виплачували у звітному (податковому) періоді дивіденди (прирівняні до них платежі). Розрахунок АВ здійснюють за даними,  наведеними  в таблиці додатка АВ. 

У додатку АВ відображається, зокрема:

у рядку 1.4 сума виплачених у звітному (податковому) періоді дивідендів (прирівняних до них платежів) (рядок 1), у тому числі частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями відповідно до статті 111 Закону України «Про управління об’єктами державної власності»;

у рядку 4 – сума перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди. Рядок заповнюється у разі, якщо грошове зобов’язання з податку на прибуток, нараховане за звітний рік або звітні роки, за підсумками якого виплачуються дивіденди, погашене. Якщо дивіденди виплачуються одразу за декілька років, сума перевищення обчислюється за формулою окремо по кожному року та у рядку проставляється сума позитивних значень відповідних перевищень, про що зазначається у примітці 1 додатка;

у рядку 5 – сума дивідендів, з якої має бути сплачено авансовий внесок у звітному (податковому) періоді;

у рядку 6 сума авансового внеску у зв’язку із виплатою дивідендів (прирівняних до них платежів), що має бути сплачена у звітному (податковому) періоді, яка визначається шляхом множення показника рядка 5 на ставку податку у відсотках, встановлену пунктом 136.1 статті 136 Кодексу.

Значення рядка 6 переноситься в рядок 20 АВ Декларації.

З урахуванням зазначеного, платники податку на прибуток підприємств, які у звітному (податковому) періоді нараховували та сплачували дивіденди (у тому числі частину чистого прибутку (доходу) або дивіденди на державну частку), зобов’язані розраховувати авансовий внесок із цього податку, та подавати разом з Декларацією  додаток АВ до рядка 20 АВ Декларації.

Згідно з пунктом 137.4 статті 137 Кодексу податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 статті 137 Кодексу, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком.

Розрахунок зменшення нарахованої суми податку на прибуток на суму сплачених авансових внесків здійснюється в додатку ЗП до Декларації.

Зокрема, при розрахунку зменшення нарахованої суми податку на прибуток у рядку 16.4.1 додатка ЗП до Декларації платники податку, які подають Декларацію щоквартально, відображають нараховані та сплачені в першому кварталі, півріччі, трьох кварталах, році авансові внески при виплаті дивідендів, що відносяться на зменшення нарахованої суми податку на прибуток за такий перший квартал, півріччя, три квартали, рік та/або залишок суми сплачених авансових внесків із податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою в зменшення податкового зобов’язання з цього податку та була відображена в Деклараціях, поданих за попередні звітні роки.

Отже, якщо платник податку за результатами І кварталу отримав збиток, то при заповнені додатка ЗП до Декларації за  такий звітний період поточного року,  суми нарахованих та сплачених  авансових внесків при виплаті дивідендів  відображаються таким платником у рядку 16.4.2 додатка ЗП до Декларації, при цьому рядок 16.4.1 додатка ЗП до Декларації не заповнюється.

Одночасно значення рядка 16.4.2 додатка ЗП до Декларації дорівнює в цьому випадку сумі нарахованих та сплачених авансових внесків у  І кварталі 2024 року та сумі нарахованих та сплачених авансових внесків у минулих періодах, не врахованих у зменшення податку на прибуток.

Відповідно до положень, передбачених пунктом 54.1 статті 54 Кодексу, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов’язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній)  декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені  Кодексом. Така сума грошового зобов’язання та/або пені вважається узгодженою.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).