Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо виправлення помилок, допущених в обов’язкових реквізитах податкової накладної та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство у червні 2022 року на дату виникнення податкових зобов’язань склало податкову накладну, реєстрація якої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) була зупинена, та яка у березні 2024 року була зареєстрована в ЄРПН за рішеннями суду.
Після реєстрації податкової накладної в ЄРПН, покупцем було виявлено розбіжність в номенклатурі, зазначеній в такій податковій накладній та актом виконаних робіт (у акті послуги відмічені у чотири строки, в податковій накладній у три строки, загальна сума акта виконаних робіт та податкової накладної однакова). Для виправлення помилки Товариством у квітні 2024 року складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі – розрахунок коригування) із зазначенням коду причини коригування 104, та виправленими показниками щодо номенклатури, ціни та кількості.
Інформуючи про зазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) чи виправить розрахунок коригування допущену помилку в розходженні у номенклатурному складі між актом виконаних робіт та податковою накладною?
2), 3) чи має право покупець включити до податкового кредиту суми ПДВ згідно із зареєстрованою в ЄРПН податковою накладною, що містить помилку в номенклатурі, а також розрахунок коригування, складений до такої податкової накладної, та у який термін?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділами 2 та 10 розділу XX Кодексу.
За загальновстановленими правилами, визначеними відповідно до
пункту 187.1 статті 187 розділу V Кодексу, податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобовʼязань з ПДВ платника податку ‒ постачальника товарів/послуг (за правилом «першої події»). Платник податку зобовʼязаний скласти податкову накладну в електронній формі з урахуванням вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (зі змінами) та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін (пункт 201.1 статті 201 розділу V Кодексу).
Обов’язковими реквізитами, які повинні бути зазначені у податковій накладній, зокрема, є опис (номенклатура) товарів/послуг, їх кількість, обсяг та ціна постачання без урахування ПДВ.
При цьому такі обовʼязкові реквізити мають відповідати формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів/послуг.
Відповідно до пункту 201.7 статті 201 розділу V Кодексу податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, та у разі якщо, що помилки в її реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 розділу V Кодексу (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД) не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобовʼязань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту (пункт 201.10 статті 201 розділу V Кодексу).
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V Кодексу, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобовʼязань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не повʼязаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Правила формування податкового кредиту визначено статтею 198
розділу V Кодексу.
Згідно з пунктом 198.3 статті 198 розділу V Кодексу податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193
розділу V Кодексу, протягом такого звітного періоду у звʼязку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у звʼязку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V Кодексу (пункт 198.6 статті 198 розділу V Кодексу).
У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної / розрахунку коригування.
При цьому пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.
Підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу
(з урахуванням змін, внесених Законом України від 30 червня 2023 року
№ 3219-IX «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану») встановлено, що тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім окремих строків, визначених пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.
Крім того, пунктом 102.9 статті 102 розділу II Кодексу, який діяв
до 01.08.2023, було передбачено, що у звʼязку із запровадженням правового режиму воєнного, надзвичайного стану в Україні, зупинявся перебіг строків, визначених Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених Кодексом.
Отже, до 01.08.2023 діяли норми, визначені пунктом 102.9 статті 102 розділу II Кодексу та підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, якими у звʼязку із запровадженням в Україні воєнного стану було зупинено перебіг строків, визначених Кодексом, зокрема, для формування податкового кредиту. Починаючи з 01.08.2023 перебіг строків, визначених Кодексом для формування податкового кредиту, відновлено.
Таким чином, строк на включення до податкового кредиту сум ПДВ за належним чином складеними та зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними, встановлений пунктом 198.6 статті 198 розділу V Кодексу, починаючи з 01.08.2023 продовжується на ту кількість днів, протягом яких платник податку мав право на включення сум ПДВ до податкового кредиту, які припадають на період починаючи з дати введення воєнного стану на території України і до 01.08.2023.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
У разі, якщо платником податку на дату виникнення податкових зобов’язань за операцією з постачання товарів/послуг складено податкову накладну в якій не зазначено окрему товарну позицію, тобто допущено помилки, внаслідок чого показники (зокрема, номенклатури/ціни/кількості товарів) такої податкової накладної не відповідають первинним (бухгалтерським) документам, складеним за операцією (при цьому умови договору (поставки) не змінювалися та документально підтвердженої зміни номенклатури/ціни/кількості товарів не відбувалось), то така податкова накладна, є такою, що складена з порушенням норм Кодексу та не дає змоги ідентифікувати здійснену операцію.
З метою виправлення помилок, допущених у такій податковій накладній, платник податку:
1) на дату виявлення помилки складає розрахунок коригування до податкової накладної, в табличній частині якого зі знаком «‒» відображає показники щодо усіх зазначених в податковій накладній товарів/послуг, номенклатура/кількість/ціна яких не відповідає первинним документам;
2) складає нову податкову накладну, в якій зазначає правильні показники щодо таких товарів (зокрема, номенклатура/кількість/ціна товарів), які відповідають фактично здійсненим операціям, підтвердженим первинними документами. Така податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобовʼязань платника податку – постачальника.
Щодо питань 2, 3
З урахуванням норм пунктів 198.1, 198.2, 198.3 статті 198, пунктів 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V Кодексу право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту виникає у платника податку – покупця товарів/послуг на підставі податкової накладної, складеної з дотриманням норм податкового законодавства та зареєстрованої в ЄРПН платником податку – постачальником товарів/послуг на такого покупця за фактом здійснення господарської операції з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань за операцією з постачання таких товарів/послуг, показники якої відповідають первинним (бухгалтерським) документам, складеним за такою господарською операцією.
Таким чином, у ситуації, описаній у зверненні, податкова накладна, складена з порушенням норм Кодексу, показники якої не відповідають первинним (бухгалтерським) документам, складеним за господарською операцією, та розрахунок коригування до неї, яким показники такої податкової накладної приведено у відповідність до первинних документів, не можуть бути підставою для формування податкового кредиту покупцем.
Платник податку – покупець має право віднести суми ПДВ до податкового кредиту за операціями з придбання товарів на підставі податкової накладної, складеної з дотриманням норм Кодексу, показники якої відповідають первинним документам, складеним за операцією(ями), після реєстрації такої податкової накладної в ЄРПН постачальником.
Платник податку – покупець з метою визначення податкового періоду, у якому він має право включити суми ПДВ до податкового кредиту на підставі зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних, використовуючи інформацію, що міститься у електронному кабінеті платника податку, може визначати дату реєстрації в ЄРПН таких податкових накладних, та обраховувати граничний термін (період), у якому платник податку має право віднести суми ПДВ до податкового кредиту.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобовʼязані самостійно декларувати свої податкові зобовʼязання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені Кодексом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |