Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), та керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо розміру штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, починаючи з лютого 2023 року, враховуючи положення пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.
Поряд з цим, Підприємством у зверненні не наведено фактичних дат складання податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних, тому відповідь із зазначеного питання надається враховуючи загальні положення Кодексу.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1 статті 36 розділу І Кодексу).
Правові основи оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ) встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою (абзац перший пункту 201.10 статті 201 розділу V Кодексу).
Правила формування податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в ЄРПН визначено статтями 187 та 201 розділу V Кодексу.
Граничні строки реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН визначені пунктом 201.10 статті 201 розділу V, пунктом 89 підрозділу 2 та підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.
Відповідальність за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН визначена пунктом 1201.1 статті 1201 розділу ІІ Кодексу та пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.
Так, Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (далі – Закон № 2876-IX) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшено строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, встановлені пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, та зменшено розміри штрафів за їх порушення.
Закон № 2876-IX опублікований 07.02.2023 та набрав чинності 08.02.2023.
Нові строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до податкових накладних / розрахунків коригування, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом № 2876-IX (тобто з датою складання починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.
Нові строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування становлять:
для податкових накладних / розрахунків коригування, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Штраф за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, передбачених Законом № 2876-IX, встановлюється у таких розмірах:
до 15 календарних днів - 2 відсотки суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування (було 10 відсотків);
від 16 до 30 календарних днів - 5 відсотків такої суми ПДВ (було 20 відсотків);
від 31 до 60 календарних днів - 10 відсотків такої суми ПДВ (було 30 відсотків);
від 61 до 365 календарних днів - 15 відсотків такої суми ПДВ (було 40 відсотків);
на 366 і більше календарних днів - 25 відсотків такої суми ПДВ (було 50 відсотків).
Тобто штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX Кодексу граничних строків реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року.
При цьому порушення платником податку граничних строків реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом № 2876-IX (тобто застосовується до податкових накладних / розрахунків коригування з датою складання не пізніше 15 січня 2023 року включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених пунктом 1201.1 статті 1201 розділу ІІ Кодексу.
Зазначена позиція узгоджується з правовою позицією, Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16.04.2024 у справі № 460/21543/23.
Зокрема, Верховним Судом сформовані наступні правові висновки щодо застосування пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення», пункту 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня
1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права – закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акту.
Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, застосовується за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов’язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.
Отже, розповсюджувати дію пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX Кодексу на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 Кодексу, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.
З огляду на зазначене, зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).
Разом з тим, відповідно до частини 5 статті 13 Закону України
«Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIIІ (далі – Закон
№ 1402-VIIІ) виключно висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містять відповідну норму права.
Згідно частини 6 статті 13 Закону № 1402-VIIІ висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Враховуючи вищезазначене, за порушення платником податку граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування починаючи з лютого 2023 року (з датою складання починаючи з 16 січня 2023 року, граничний термін реєстрації ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом № 2876-IX), застосовуються штрафні санкції відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |