Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм законодавства стосовно невикористаних марок акцизного податку, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство зазначає, що здійснює діяльність з виробництва та продажу алкогольних напоїв на підставі ліцензії на право виробництва та оптової торгівлі алкогольними напоями та є платником акцизного податку. В рамках господарської діяльності Товариство відповідно до вимог п.п. 222.1.2 п. 222.1 ст. 222 Кодексу здійснює сплату акцизного податку.
Товариство отримує акцизні марки, у тому числі і на суму податку, розрахованого виходячи з кількості отриманого спирту етилового, який в подальшому буде втрачений при транспортуванні та зберіганні, у процесі виробництва готової продукції в межах норм, затверджених у встановленому порядку.
Товариство повідомляє, що за наслідками звітного періоду після подання податкової звітності з акцизного податку у Товариства залишаються марки акцизного податку на суму попередньо сплаченого податку, розрахованого виходячи з кількості отриманого спирту етилового, який в подальшому був втрачений при транспортуванні та зберіганні, у процесі виробництва готової
продукції в межах норм, затверджених у встановленому порядку. Одночасно, по взаєморозрахунках з бюджетом формується переплата по акцизному податку.
Враховуючи зазначене Товариство запитує:
До зазначених запитань.
Відповідно до п.п. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 Кодексу марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів (п. 226.2 ст. 226 Кодексу).
Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (п. 226.3 ст. 226 Кодексу).
Згідно з п. 226.12 ст. 226 Кодексу продаж марок акцизного податку вітчизняним виробникам алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, провадиться на підставі:
довідок про сплату суми податку, яка розрахована за ставками на готову продукцію (для алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований);
заявки-розрахунку кількості марок акцизного податку (далі - заявка-розрахунок);
звіту про використання марок, придбаних у попередньому місяці, за затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, формою у двох примірниках, один з яких залишається у продавця марок, другий (з відміткою продавця) - у виробника;
платіжної інструкції на перерахування плати за марки з відміткою банку / небанківського надавача платіжних послуг про дату її виконання.
Форми довідок та заявки-розрахунку затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п. 226.13 ст. 226 Кодексу кількість марок акцизного податку, яку можуть отримати виробники алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, визначається відповідно до сплаченої суми податку.
Згідно із п. 226.16 ст. 226 Кодексу марки акцизного податку, не використані для маркування товарів через їх пошкодження, приймаються від покупців марок для утилізації з відшкодуванням фактично сплачених сум податку відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного податку, маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Плата за марки поверненню не підлягає.
Повернення марок акцизного податку та повернення сплаченої суми акцизного податку або зарахування її в рахунок майбутніх платежів регламентовано п.п. 25 – 32 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251 зі змінами (далі – Положення № 1251).
Відповідно до п. 29 Положення № 1251 невикористані марки, що не пошкоджені, приймаються їх продавцем. Покупець марок подає засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» реєстр невикористаних марок, зазначаючи їх серію та номер, та заяву про повернення сплаченої суми акцизного податку або про зарахування її в рахунок майбутніх платежів та повертає продавцю оформлені належним чином невикористані марки. При цьому сплачена сума акцизного податку відповідно до висновку продавця марок відшкодовується покупцю марок або за його бажанням зараховується в рахунок майбутніх платежів з розрахунку кількості фактично повернутих марок.
Отже, зарахування в рахунок сплати інших податків суми акцизного податку, розрахованої з кількості фактично повернутих марок акцизного податку, Положенням № 1251 не передбачено. Водночас, Товариство може використати надміру сплачені кошти з акцизного податку для придбання марок акцизного податку.
У формі Звіту про використання марок акцизного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 лютого 2021 року № 102, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.05.2021 за № 666/36288, передбачено графи для заповнення імпортерами та виробниками, зокрема: використано марок акцизного податку у звітному місяці; марки, повернуті продавцю для знищення; марки, повернуті продавцю, придатні для використання; залишок марок акцизного податку на кінець звітного місяця.
Отже, залишок невикористаних марок акцизного податку Товариство може використати при подальшому виробництві алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, або повернути продавцю відповідно до п. 29 Положення № 1251.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |