X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.06.2024 р. № 3094/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо застосування пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є розробником та виробником спеціалізованих броньованих автомобілів (далі – Товар). Частина сировини, матеріалів та комплектуючих, необхідних для їх виготовлення, імпортується. Інша частина закуповується у вітчизняних постачальників з ПДВ або виготовляється безпосередньо Товариством.

Наприкінці 2022 року Товариством було укладено державні контракти на постачання спеціалізованих броньованих автомобілів (код УКТ ЗЕД 8710 00 00 00).

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, чи повинно воно було з 03.05.2023 нараховувати умовні податкові зобов’язання за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними / виготовленими з ПДВ, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи використані у виробництві спеціалізованих броньованих автомобілів (код УКТ ЗЕД 8710 00 00 00) за державним контрактом, укладеним у 2022 року, за яким отримана передплата до 03.05.2023, а відвантаження товарів відбувається після 03.05.2023?

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Правила формування податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ та їх коригування, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187 і 192, 198 і 201 розділу V ПКУ. Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 1307).

Згідно з пунктами 201.1, 201.3, 201.5, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні.

У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком.

Податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування ПДВ, підлягають реєстрації в ЄРПН.

Законом України від 10 квітня 2023 року № 3019-IX «Про внесення змін до підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання/ввезення товарів для потреб безпеки і оборони у період воєнного стану» (далі – Закон № 3019), який набрав чинності з 03.05.2023, пункт 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ було викладено у новій редакції.

Так, підпунктом 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (у редакції, чинній з 03.05.2023) визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з пунктом 29 частини першої статті 1 Закону України від 17 липня 2020 року № 808-IX «Про оборонні закупівлі» (далі – Закон № 808), що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими в абзацах «а» – «м» підпункту 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (у редакції, чинній з 03.05.2023) визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено правоохоронні органи, Міністерство оборони України, Збройні Сили України та інші військові формування, добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України, інші суб'єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України, підприємства, які є виконавцями (співвиконавцями) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель.

У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до підпунктів 4 і 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій (останній абзац пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ).

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Зміни до ПКУ, що були внесені Законом № 3019, не вплинули на застосування тимчасового режиму звільнення від оподаткування ПДВ, зокрема до операцій з постачання на митній території України товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з пунктом 29 частини першої статті 1 Закону № 808, що класифікуються за товарною підкатегорією 8710 00 00 00 згідно з УКТ ЗЕД.

Так, якщо зазначені у зверненні товари є товарами оборонного призначення у розумінні норм, визначених пунктом 29 частини першої статті 1 Закону № 808, і класифікуються за товарною підкатегорією 8710 00 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, та при цьому Товариство є виконавцем державного контракту (договору), у межах якого постачає державному замовнику, на митній території України такі Товари, то вказана операція підлягає звільненню від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (у тому числі здійснена як до 03.05.2023, так і після зазначеної дати) і, відповідно, на вартість таких Товарів ПДВ не нараховується. Обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за правилами, встановленими пунктами 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, у Товариства не виникає.

У разі недотримання вказаних вище умов, така операція підлягає оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.

Водночас, у випадку, якщо за операцією з постачання таких Товарів оборонного призначення, що підлягає звільненню від оподаткування ПДВ, Товариством, на дату отримання попередньої оплати за державним контрактом (договором), були нараховані податкові зобов’язання з ПДВ (як до 03.05.2023, так і після зазначеної дати), то Товариство зобов’язане відкоригувати такі податкові зобов’язання з ПДВ у загальновстановленому порядку.

Додатково ДПС інформує, що достовірність нарахування податкових зобов’язань з ПДВ і їх коригування та/або правомірність застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, визначеного пунктом 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, може бути встановлена виключно за результатами проведення відповідних перевірок, передбачених ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).