Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариство, та керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання повернення на електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ, з бюджетного рахунку ПДВ суми переплати, яка виникла за рахунок подання уточнюючого розрахунку з заповненим рядком 20.1 (в який перенесено суму від’ємного значення з рядка 20 декларації з ПДВ, у якому відображають розрахунки з бюджетом, у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу).
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені визначено статтею 43 розділу ІІ Кодексу та Порядком інформаційної взаємодії ДПС України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.2019 за № 370/33341.
Згідно з пункту 43.1 статті 43 розділу ІІ Кодексу помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до статті 43 розділу ІІ Кодексу та статті 301 розділу І Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Надміру сплачені грошові зобов’язання – суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату (підпункт 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Помилково сплачені грошові зобов’язання – суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету та/або на єдиний рахунок від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов'язань, та у випадках, передбачених статтею 35 1 Кодексу(підпункт 14.1.182 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Відповідно до пункту 43.41 статті 43 розділу ІІ Кодексу у разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з рахунку платника в системі електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ) у порядку, визначеному пунктом 2001.5 статті 2001 Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА ПДВ, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів – шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку, небанківському надавачу платіжних послуг.
Пунктом 2001.5 статті 2001 розділу V Кодексу визначено, зокрема, що з рахунку у СЕА ПДВ платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов’язань з ПДВ, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду.
Отже, з бюджетного рахунку на електронний рахунок в СЕА ПДВ платника можливе повернення сум ПДВ, що обліковуються як надміру сплачені та зараховані до бюджету з рахунка платника податку в СЕА ПДВ у порядку, визначеному пункту 2001.5 статті 2001 розділу V Кодексу, за умови відсутності податкового боргу.
Відповідно до пункту 200.1 статті 200 розділу V Кодексу сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1
статті 200 розділу V Кодексу, така сума, зокрема, може бути враховано у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 розділу V Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації (підпункт «а» пункту 200.4 статті 200 розділу V Кодексу).
Податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).
При заповненні розділу III декларації «Розрахунки за звітний період» здійснюється обрахунок різниці між сумою податкових зобов'язань за звітний (податковий) період (рядок 9 декларації) та податкового кредиту (рядок 17 декларації).
Якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов’язань і податкового кредиту отримано від’ємне значення, то таке від’ємне значення звітного (податкового) періоду може бути, зокрема, зараховано у зменшення сум податкового боргу з ПДВ.
Сума від’ємного значення, що зараховується у зменшення суми податкового боргу, який виник за попередні звітні (податкові) періоди, в частині, що не перевищує реєстраційної суми на момент подання податкової декларації з ПДВ відображається у рядку 20.1 такої податкової декларації (підпункт 4 пункту 5 розділу V Порядку № 21).
Підпунктом 1 пункту 1 розділу II Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.03.2021 № 321/35943 (далі – Порядок № 5) визначено, зокрема, що з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються інтегровані картки платника (далі – ІКП) за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
Облік платежів ведеться в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення. Інформаційна система після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій.
У разі, якщо сума від’ємного значення ПДВ, заявленого платником у рахунок зменшення податкового боргу з ПДВ (з основного платежу, штрафних санкцій за їх наявності, пені), а також розстрочених (відстрочених) сум перевищує суму податкового боргу з ПДВ, яка обліковуються в ІКП, така сума набуває статусу «Сума перевищення від’ємного значення ПДВ» (абзац третій підпункту 2 пункту 8 розділу ІV Порядку № 5).
Отже, сума від’ємного значення ПДВ, заявлена платником у рахунок зменшення податкового боргу з ПДВ та що обліковується в ІКП як «сума перевищення від’ємного значення ПДВ» не є помилково або надміру сплаченими грошовими зобов’язаннями у значенні підпунктів 14.1.115 і 14.1.182 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу та відповідно не підлягає поверненню на електронний рахунок в СЕА ПДВ в порядку статті 43 розділу ІІ Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |