X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.09.2024 р. № 4358/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація                                            

                                                         

Державна податкова служба України розглянула звернення                                щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, з метою митного оформлення товарів до митного органу було подано митну декларацію, в якій визначено митну вартість товарів згідно з ціною контракту, а також документи для підтвердження заявленої митної вартості таких товарів.

Надалі, при здійсненні митним органом контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, було виявлено розбіжності і прийнято рішення про коригування митної вартості товарів, а також складено картку відмови у прийнятті митної декларації.

Не погодившись із таким рішення митного органу, Товариство оскаржило його у суді, але при цьому з метою випуску товарів у вільний обіг подало до митного органу нову митну декларацію, в якій скоригувало митну вартість товарів з урахуванням рішення митного органу, сплатило митні платежі та перерахувало на депозитний рахунок органу державного казначейства різницю між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом, і сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом (далі − Гарантійне зобов'язання).

Рішенням суду було визнано протиправним та скасовано таке рішення митного органу.

Водночас, митним органом вчиняються дії спрямовані на оскарження рішення суду в апеляційному порядку.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію:

1) і 2) щодо можливості включення до складу податкового кредиту сум ПДВ, сплачених на підставі митної декларації (у тому числі після сплину 1095 днів), в описаній у зверненні ситуації.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, зборів і митних платежів, регулюються нормами ПКУ, Митного кодексу України (далі – МКУ) та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ і частина друга статті 1 розділу І МКУ).

Згідно з частиною восьмою статті 257 МКУ митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених МКУ для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться, зорема, відомості про товари.

Частинами першою і другою статті 263 МКУ визначено, що митна декларація подається митному органу, який здійснює митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, протягом 10 робочих днів з дати доставлення цих товарів, транспортних засобів до зазначеного органу.

У разі відмови у прийнятті митної декларації або в митному оформленні товарів, у тому числі у зв'язку з прийняттям митним органом рішення про коригування митної вартості товарів нова митна декларація подається митному органу, який здійснює митне оформлення товарів, не пізніше 10 робочих днів з дати такої відмови, якщо товари протягом зазначеного часу не розміщено на складі тимчасового зберігання чи на складі митного органу.

Відповідно до частини третьої статті 54 МКУ за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 МКУ.

Частиною першою статті 55 МКУ визначено, що рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 МКУ, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 МКУ, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Відповідно до частини першої статті 269 МКУ за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу митного органу відомості, зазначені в митній декларації, можуть бути змінені або митна декларація може бути відкликана.

Поняття терміну «позовна давність» та порядок її обчислення визначено              главою 19 Цивільного кодексу України.

У ПКУ строки давності та їх застосування визначно статтею 102 глави 9           розділу ІІ ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктом «ґ» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ визначено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Відповідно пункту 198.2 статті 198 розділу V ПКУ для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями з ПДВ згідно з пунктом 187.8 статті 187 розділу V ПКУ.

При цьому датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення (пункт 187.8 статті 187 розділу V ПКУ).

Згідно з пунктом 201.12 статті 201 розділу V ПКУ у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку,
сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в
ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ (пункт 198.6 статті 198 розділу V ПКУ).

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

 

Щодо питань 1 і 2

 

Якщо при здійсненні операції із ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту Товариством сплачено суму ПДВ до бюджету і така сплата підтверджується належним чином оформленою митною декларацією, то Товариство має право на включення такої суми ПДВ до складу податкового кредиту у тому звітному (податковому) періоді, в якому відбулося оформлення вказаної митної декларації.

Оскільки в описаній у зверненні ситуації з метою випуску товарів у вільний обіг Товариством було подано до митного органу нову митну декларацію та сплачено ПДВ, а також перераховано на депозитний рахунок органу державного казначейства Гарантійне зобов’язання, то у звітному (податковому) періоді, в якому відбулося належне оформлення такої нової митної декларації, Товариство має право на включення до складу податкового кредиту виключно тієї суми ПДВ, яка була фактично сплачена до бюджету.

При цьому, у випадку, якщо після митного оформлення товарів змінюється величина їх митної вартості, зокрема, відбувається зменшення/збільшення митної вартості на підставі рішення суду, то на дату набрання таким рішенням суду законної сили Товариству необхідно здійснити коригування податкового кредиту у зв'язку зі зміною величини митної вартості товарів (з урахуванням строків позовної давності) на підставі аркуша коригування до митної декларації. Таке коригування відображається у рядку 11.1, 11.2 чи 11.3 (в залежності від ставки) податкової декларації з ПДВ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).