|
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення податкових зобов'язань з ПДВ, та, керуючись пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, основною метою діяльності Підприємства є надання послуг з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення, абонентського обслуговування споживачів, очищення стоків. Ця діяльність є постійною та регулярною і передбачена Статутом підприємства.
В процесі здійснення вказаної діяльності Підприємство придбає товари/послуги, що використовуються при наданні послуг з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення. При наданні таких послуг відбуваєтьсявикористання придбаних товарів/послуг понаднорми встановлені для формування тарифу.
Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 20011 року № 869, визначено, що при розрахунку тарифу на послуги з питного водопостачання враховуються втрати води в технологічному процесі, у тому числі мережах водопостачання, в межах затверджених нормативів.
З огляду на викладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію:
1) чи необхідно на підставіпункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ за товарами (зокрема, за електроенергією та реагентами), придбаними з ПДВ, що були використані для витраченої та втраченої понад встановлені норми води?;
2) чи необхідно складати податкову накладну при здійсненні нарахування на підставі пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ податкових зобов’язань з ПДВ за товарами (зокрема, електроенергією та реагентами), придбаними з ПДВ, що були використані для забору, очищення, подачі та знезараження води, що була втрачена понад встановленої норми?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) визначено статтями 187, 198 та 201 розділу V ПКУ.
Відповідно до підпункту «а» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми ПДВ, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пункт 198.3 статті 198 розділу V ПКУ).
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ (пункт 198.6 статті 198 розділу V ПКУ).
Пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, − у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 розділу V ПКУ).
Господарською діяльністю відповідно до підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ є діяльність особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 і 2
За придбаними з ПДВ товарами/послугами, що використані для забору, очищення, подачі та знезараження води, витраченої понад встановлені норми (не враховуються при обрахунку тарифу) платник податку зобов’язанийнарахувати податкові зобов’язаннявідповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та скласти і зареєструвати в ЄРПН податковунакладну.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |