Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування індустріальних парків, і, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Відповідно до наданої інформації, товариство є учасником Індустріального парку «…». Основним видом діяльності товариства є 10.84 «Виробництво прянощів та приправ».Підприємство також може здійснювати у межах індустріальногопарку i інші види діяльності, передбаченістатутом та договором на здійснення діяльності у індустріальному парку, а саме:
46.19. діяльність посередників у торгівлі товарами, широкого асортименту;
46.ЗЗ. Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями харчовими оліями тажирами;
46.39. Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями татютюновими виробами;
49.90. Неспеціалізована оптова торгівля;
49.41. Вантажний автомобільний транспорт;
інші види діяльності, не заборонені чинним законодавством України.
3окрема, у процесі виробничоїдіяльності можуть утворюватися залишки невикористаної у виробництві сировини, які підприємству необхідно реалізувати третім особам. Також підприємство має намір залучати (одержувати) гранти на фінансування, отримувати відсотки на залишки коштів на поточному рахунку, здійснювати інші види діяльності, які супроводжують будь-яку господарську діяльність суб’єктів господарювання.
Враховуючи викладене вище, товариство запитує:
1. Чи означають положення ст. 33 Закону України «Про індустріальніпарки», що учасники індустріального парку можуть здійснювати натериторії такого паркуяк діяльність визначену п. 142.4 ст. 142 Кодексу, так і інші не заборонені види діяльності, i вести, при цьому відокремлений бухгалтерський та податковий облік господарської діяльності межах індустріального парку?
2. Чи втратить підприємство - учасник індустріального парку передбачене п. 142.4 ст. 142 Кодексу право на звільненнявід оподаткування прибутку відздійсненнядіяльності у сфері переробноїдіяльності (розділ 10), якщо здійснюватиметакож іншівидидіяльності (наприклад, реалізація невикористаних залишків сировини таматеріалів, отримання відсотків на залишки коштів у банківський установі, отриманнягрантів на розвиток підприємства, оренда обладнання i т.п.), щодо яких буде вестиокремий облік та оподаткування у загальному порядку?
Щодо питань 1-2
Згідно з п.п. 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 Кодексу до функцій контролюючих органів належить надання індивідуальних податкових консультацій з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Питання правомірності ведення окремих видів діяльності на території індустріальних парків не входить до компетенції ДПС.
Одночасно повідомляємо, що правові та організаційні засади створення і функціонування індустріальних парків на території України з метою забезпечення економічного розвитку та підвищення конкурентоспроможності територій, активізації інвестиційної діяльності, створення нових робочих місць, розвитку сучасної виробничої та ринкової інфраструктури визначає Закон України від 21.06.2012 № 5018 - VI «Про індустріальні парки» (далі – Закон № 5018).
Пунктом 2 частини першої ст. 1 Закону № 5018 встановлено, що здійснення господарської діяльності у межах індустріального парку - господарська діяльність учасників, керуючої компанії, ініціатора створення, інших суб’єктів індустріального парку на умовах договорів про створення та функціонування індустріального парку та/або про здійснення господарської діяльності у межах індустріального парку.
При цьому п. 3 частини першої ст. 1 Закону № 5018 зазначено, що у межах індустріального парку учасники індустріального парку можуть здійснювати господарську діяльність у сфері переробної промисловості, переробки промислових та/або побутових відходів (крім захоронення відходів), альтернативної енергетики, зберігання енергії, а також науково-технічну діяльність, діяльність у сфері інформації і електронних комунікацій на умовах, визначених цим Законом та договором про здійснення господарської діяльності у межах індустріального парку.
На території індустріальних парків не може здійснюватися діяльність з виробництва підакцизних товарів (за виключенням виробництва біологічних видів палива (біопалива), виробництва біокомпонентів, вироблення енергії з альтернативних джерел енергії, виробництва автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів) та господарська діяльність, що підпадає під ліцензування згідно з пунктами 18, 181, 20 - 22, 32 частини першої статті 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності».
Пунктом 8 частини першої ст. 1 Закону № 5018 встановлено, що учасник індустріального парку (далі - учасник) - суб’єкт господарювання будь-якої форми власності, зареєстрований на території (в межах) індустріального парку, який згідно із законодавством набув право на земельну ділянку та/або інший об’єкт (частину об’єкта) нерухомого майна у межах індустріального парку, уклав з керуючою компанією договір про здійснення господарської діяльності у межах індустріального парку відповідно до концепції індустріального парку та має здійснювати діяльність виключно у сфері переробної промисловості, переробки промислових та/або побутових відходів (крім захоронення відходів), а також науково-технічну діяльність, діяльність у сфері інформації і телекомунікацій лише на території (в межах) індустріального парку.
Отже, відповідно до норм Закону № 5018 учасник індустріального парку має виключний перелік видів господарської діяльності, які може здійснювати на території індустріального парку.
При цьому встановлено, що суб’єкт господарювання втрачає статус учасника індустріального парку у разі порушення вимог, встановлених цим Законом (частина перша ст. 31 Закону № 5018).
Частиною першою ст. 33Закону № 5018 зазначено, щосуб’єкти господарювання, які отримують державне стимулювання відповідно до цього Закону, зобов’язані вести відокремлений бухгалтерський та податковий облік господарської діяльності у межах індустріального парку.
Таким чином, відокремлений бухгалтерський та податковий облік господарської діяльностіу межах індустріального парку передбачається тільки для суб’єктів господарювання, які отримують державне стимулювання.
Пунктом 142.4 ст. 142 Кодексу встановлено, що звільняється від оподаткування прибуток учасника індустріального парку, включеного до Реєстру індустріальних парків, від здійснення господарської діяльності у сферах переробної промисловості (розділ 10, клас 11.07 розділу 11, розділи 13 - 17, 20 - 33 КВЕД 009:2010, крім класу 24.10 розділу 24 КВЕД 009:2010 та крім виробництва підакцизних товарів, за виключенням виробництва автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів); у сфері збирання, оброблення й видалення відходів; відновлення матеріалів (розділ 38 КВЕД 009:2010), крім захоронення відходів, або науково-дослідної діяльності (розділ 72 КВЕД 009:2010) виключно на території (в межах) індустріального парку, протягом 10 послідовних років, починаючи з першого числа першого місяця календарного кварталу, що визначений платником податку - учасником індустріального парку у поданій ним до контролюючого органу за місцем реєстрації такого платника податку складеній у довільній формі заяві про використання права на застосування передбаченого цим пунктом звільнення, але не раніше дня подання такої заяви.
Кодексом не передбачено здійснення відокремленого обліку діяльності учасниками індустріального парку, яка не передбачена длярежимуіндустріального парку.
Механізм використання вивільнених коштів у зв’язку із звільненням від оподаткування прибутку учасника індустріального (промислового) парку, включеного до Реєстру індустріальних (промислових) парків, від здійснення господарської діяльності у сферах та на строк, що визначені п. 142.4 ст. 142 Кодексу, виключно на території (в межах) індустріального парку, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2022 № 1095 «Про затвердження Порядку використання учасником індустріального (промислового) парку вивільнених від оподаткування коштів на розвиток його діяльності в межах індустріального (промислового) парку».
Відповідно до п.п. 1 п. 3 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 459 (далі – Положення), основними завданнями Мінекономіки єзабезпечення формування та реалізаціядержавної політики щодо створення і функціонування індустріальних (промислових) парків.
Крім того, підпунктами 35 та371п. 4 Положення встановлено, що Мінекономікивідповідно до покладених на нього завдань веде Реєстр індустріальних парків, затверджує форму звіту про функціонування індустріального парку та порядок подання звіту про функціонування індустріального парку та його оприлюднення.
Таким чином, з питань правомірності здійснення учасником індустріального парку діяльності, яка не передбачена режимом такого парку, а також обліку такої господарської діяльності, необхідно звернутися до Міністерства економіки України.
Пунктом 52.2 ст. 52 Кодексу визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |