X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.09.2024 р. № 4519/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) розрахунку коригування до податкової накладної, з дати складання якої минуло 1095 календарних днів, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, у січні 2019 року Компанією було отримано попередню оплату від замовника (покупця) та складено і зареєстровано в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму.

Компанією та замовником розглядається можливість завершення співпраці, у зв’язку з чим попередня оплата буде повернута замовнику.

Зважаючи на те, що положення Закону України від 30.11.2021 № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (далі – Закон № 1914), якими пункт 192.1 статті 192 розділу V ПКУ доповнено нормою щодо неможливості реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої він складений, набули чинності з 01.01.2022 (тобто після дати складання податкової накладної, яка у ситуації, описаній у зверненні, підлягає коригуванню), Компанія просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи застосовуються положення абзацу другого пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ до розрахунків коригування до податкових накладних, складених до дати набрання чинності Законом № 1914?;

2-3) якщо вищезазначені положення застосовуються / не застосовуються, − до якої дати платник податку має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, про яку йдеться у зверненні?;

4) чи зупинявся перебіг строків, визначених абзацом другим пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ, на підставі пункту 102.9 статті 102 глави 9 розділу ІІ ПКУ?;

5) у разі складання у липні 2024 року розрахунку коригування до податкової накладної, про яку йдеться у зверненні, чи будуть підстави для його неприйняття / зупинення реєстрації в ЄРПН у зв’язку з тим, що на дату його складання минуло 1095 календарних днів з дати складання відповідної податкової накладної?;

6) яка відповідальність передбачена для платників податку у разі складання та подання на реєстрацію до ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної, з дати складання якої минуло 1095 календарних днів?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та                підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, ‒ дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку ‒ дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої ‒ дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів ‒ дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг ‒ дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису (пункт 187.1 статті 187 розділу V ПКУ).

Пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V ПКУ).

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Пунктом 102.9 статті 102 глави 9 розділу ІІ ПКУ, який діяв до 01.08.2023, було передбачено, що на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупинявся перебіг строків, визначених ПКУ, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених ПКУ.

Відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема, дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в ЄРПН.  

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питань 1, 2, 3

При виникненні тих чи інших податкових правовідносин (у тому числі пов’язаних зі складанням та реєстрацією в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних), платники податку повинні керуватися нормами податкового законодавства, чинними на дату виникнення таких правовідносин.

Отже, у разі виникнення підстав, визначених пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ (зокрема, повернення замовнику попередньої оплати), платником податку складається розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання коштів.

Разом з тим, з урахуванням чинних норм абзацу другого пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ, якщо розрахунок коригування складено до податкової накладної, з дати складання якої минуло більше 1095 календарних днів (у тому числі якщо така податкова накладна складена до дати набрання чинності Законом № 1914 (тобто до 01.01.2022)), то такий розрахунок коригування не може бути зареєстрований в ЄРПН.

Згідно зі статтею 36 розділу І ПКУ платники податку повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ. Отже, платник податку самостійно, з урахуванням дати складання податкової накладної,  визначає граничну дату реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до такої податкової накладної.

Щодо питання 4

Пунктом 102.9 статті 102 глави 9 розділу ІІ ПКУ на період дії воєнного стану, було передбачено зупинення до 01.08.2023 перебігу строків, визначених ПКУ, крім випадків, передбачених ПКУ. Зазначені випадки було передбачено, зокрема, підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, згідно з яким строки реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них в ЄРПН не підлягали зупиненню.

Щодо питання 5

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246  (далі – Порядок № 1246).

Відповідно до пунктів 12 та 18 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС, а також на момент прийняття у встановленому порядку рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування щодо таких податкової накладної та/або розрахунку коригування, проводяться перевірки, визначені пунктом 12 Порядку № 1246, зокрема, щодо дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ (слід зазначити, що розрахунок коригування, складений на дату, яка настала після сплину 1095 календарних днів з дати складання відповідної податкової накладної, не відповідає вимогам, установленим абзацом другим пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ).

За результатами таких перевірок формується квитанція про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням.

Щодо питання 6

ПКУ не передбачено відповідальність для платника податку – постачальника за складання та подання на реєстрацію до ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної, з дати складання якої минуло 1095 календарних днів. Водночас такий розрахунок коригування не підлягає реєстрації в ЄРПН.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).