Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба Українирозглянула звернення
щодоокремих питань оподаткування доходів нерезидента від здійснення операційз надання хмарних послуг та, керуючись ст. 52Податкового кодексу України (далі – Кодекс)повідомляє.
Як зазначено у зверненні,Підприємство користується виділеним сервером хостинг провайдера (нерезидента) в дата центрі, що знаходиться у Франції. Підприємство не придбавало та не є ліцензіатом за будь – яким програмним забезпеченням, що використовується хостинг провайдером, тобто отримує лише дистанційний доступ до хмарних ресурсів.
Замовлення та оплата платежів відбувається через еквайринг на сайті хостинг провайдера, адже фізично отримати договір та здійснити платіж через IBAN неможливо. Рахунок формується автоматично з назвою серверу та його характеристиками (об’єм пам’яті, система сховища).
У зв’язку із зазначеним, у Підприємства виникли наступні питання:
1. Чи відноситься плата за оренду хмарного сховища, який знаходиться за межами України, нерезиденту-надавачу послуг, який зареєстрований за межами України, не веде діяльності на території України, до доходів нерезидента з джерелом походження з України?
2. Чи буде підлягати оподаткуванню податком на доходи нерезидента з джерелом походження з України сума оплати за користування виділеним сервером такому нерезиденту? Якщо так, то до якого абзацу п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу відноситься такий дохід?
Щодо питання 1.
Правові відносини, що виникають при наданні хмарних послуг та особливості їх використання регулює Закон України від 17.02.2022 № 2075-IX «Про хмарні послуги».
Відповідно до частини першої ст. 2 Закону № 2075-IX хмарна послуга – послуга з надання хмарних ресурсів за допомогою технології хмарних обчислень.
Хмара (хмарна інфраструктура) – сукупність динамічнорозподілюваних та налаштовуваних хмарних ресурсів, що можуть бути оперативно надані користувачу хмарних послуг і вивільнені через глобальну та локальні мережі передачі даних.
Хмарні ресурси – будь-які технічні та програмні засоби або інші компоненти інформаційної (автоматизованої) системи, доступ до яких забезпечують технології хмарних обчислень, зокрема процесорний час (обчислювальна потужність), місце у сховищах даних, обчислювальні мережі, бази даних і комп’ютерні програми.
Частиною другою ст. 3 Закону № 2075-IX визначено, що до хмарних послуг належать:
інфраструктура як послуга – хмарна послуга, що полягає у наданні користувачу хмарних послуг обчислювальних ресурсів, ресурсів зберігання або систем електронних комунікацій за допомогою технології хмарних обчислень;
платформа як послуга – хмарна послуга, що полягає у наданні користувачу хмарних послуг доступу до інфраструктури та наборів комп’ютерних програм (операційних систем, системних комп’ютерних програм, програмних засобів для комп’ютерного програмування, програмних засобів управління базами даних) за допомогою технології хмарних обчислень;
програмне забезпечення як послуга – хмарна послуга, що полягає у наданні користувачу хмарних послуг доступу до прикладних комп’ютерних програм за допомогою технології хмарних обчислень через онлайн-сервіс або комп’ютерні програми-агенти;
безпека як послуга – послуга з кіберзахисту, що надається користувачу хмарних послуг з використанням хмарних ресурсів;
інші послуги, що відповідають визначенню хмарних послуг.
Приватна хмара – хмарна інфраструктура, що підготовлена для використання єдиним користувачем хмарних послуг та контролюється ним (частина третя ст. 3 Закону № 2075-IX).
Відповідно до п.п. 14.1.56-5 п. 14.1 ст. 14 Кодексу електронні послуги – послуги, які постачаються через мережу Інтернет, автоматизовано, за допомогою інформаційних технологій та переважно без втручання людини, у тому числі шляхом встановлення спеціального застосунку або додатка на смартфонах, планшетах, телевізійних приймачах чи інших цифрових пристроях.
До таких послуг, зокрема, згідно з п.п. «д» п.п. 14.1.56-5 п. 14.1 ст. 14 Кодексу належать хмарні послуги в частині надання обчислювальних ресурсів, ресурсів зберігання або систем електронних комунікацій за допомогою технологій хмарних обчислень.
Отже, хмарним сервісом є новітній вид мережевих послуг, які дозволяють інформаційними засобами віртуального середовища розширити програмно-технічні ресурси комп'ютерного пристрою користувача.
Як зазначено у зверненні, Підприємство користується виділеним сервером хостинг провайдера (нерезидента), який розміщено у спеціалізованій будівлі для розміщення серверного устаткування (дата центрі), яка знаходиться у Франції.
Особливості оподаткування доходів нерезидентів визначено п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Перелік таких доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, визначено п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
До таких доходів нерезидента не включаються доходи у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту (постійному представництву іншого нерезидента)від такого нерезидента, у тому числі вартості послуг із міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення (п.п. «к» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).
Водночас, відповідно до абзацу «ґ» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу для цілей п. 141.4 ст. 141 Кодексу під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміється зокрема, лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами на користь нерезидента - лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди.
Згідно з п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент, у тому числі фізична особа - підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб'єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у п.п. 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4 - 141.4.5 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.
Таким чином, доходи нерезидента з джерелом походження з України у вигляді компенсації вартості наданих таким нерезидентом хмарних послуг,які не мають характер орендних, не є об’єктом оподаткування відповідно до положень п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Якщо резидент здійснює на користь нерезидента платежі, що містять ознаку орендних, зокрема оренду хмарного сховища, то такий резидент має утримати податок на доходи нерезидента із джерелом їх походження з України відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, якщо інше не встановлено правилами міжнародного договору.
Як зазначено вище, хмарні ресурси – будь-які технічні та програмні засоби або інші компоненти інформаційної (автоматизованої) системи, доступ до яких забезпечують технології хмарних обчислень.
При цьому, у коментарях до ст. 5 Типової конвенції Організації об’єднаних націй про уникнення подвійного оподаткування зазначено, що програмне забезпечення, яке використовується комп’ютерним обладнанням та електронні данні, які зберігаються на ньому, самі по собі не являються матеріальним майном. Отже, таке майно не має місця, яке могло б вважатись «місцем ведення бізнесу».
Водночас зазначаємо, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться мова у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |