X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.09.2024 р. № 4527/ІПК/99-00-12-01-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення  щодо порядку подання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою              № 20-ОПП (далі – об’єкт оподаткування, повідомлення № 20-ОПП), керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є власником нежитлового приміщення (будівлі). Товариство здає в оренду всю будівлю або частини вказаного нежитлового приміщення, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за одним реєстраційним номером об’єкта нерухомого майна, різним орендарям на підставі відповідних договорів оренди.

У зверненні Товариством порушується питання щодо необхідності подання повідомлення № 20-ОПП про нерухоме майно, що перебуває у власності Товариства та передається Товариством у користування (оренду) згідно з договорами оренди.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

  1. Обов’язку подання повідомлення № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування, якщо будівля здається в оренду:
  1. одній фізичній особі – підприємцю за договором оренди, термін дії якого сплив 31.12.2023, і з 01.01.2024 по 31.12.2024 з цією ж фізичною           особою – підприємцем укладено новий договір оренди;
  2. різним фізичним особам – підприємцям – з 01.08.2023 по 31.12.2023 одній, а з 01.01.2024 по сьогоднішній день – іншій фізичній особі – підприємцю.
  1. Зазначення відомостей про об’єкт оподаткування у графі 9 «Стан об’єкта оподаткування» повідомлення № 20-ОПП за вказаних у підпункті 2 пункту 1 обставин.
  2. Відображення у повідомленні № 20-ОПП відомостей про об’єкт нерухомого майна (будівлі) в цілому та кожного з його частин (приміщень).

З порушених у зверненні питань в межах компетенції повідомляємо.

Відповідно до пункту 63.3 статті 63 Кодексу з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Об’єктами оподаткування є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів.

Платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкти оподаткування контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (далі – Порядок                 № 1588).

Відповідно до пункту 8.4 розділу VIIІ Порядку № 1588 повідомлення                № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

У повідомленні № 20-ОПП надається інформація про всі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Під час надання повідомлень № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об’єкт оподаткування (наприклад, якщо подається інформація про об’єкти оподаткування – офіс, склад, склад-магазин, розташовані в одному офісному центрі за одною адресою, достатньо надати інформацію за одним із типів об’єктів оподаткування, зазначивши у найменуванні: офіс, склад, склад-магазин).

Принцип укрупнення інформації не застосовується під час надання інформації про обєкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера (наприклад, у повідомленні № 20-ОПП надається інформація і про земельну ділянку, і про обєкт нежитлової нерухомості, що розташований на такій земельній ділянці).

Згідно з пунктом 8.5 розділу VIIІ Порядку № 1588 у разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об’єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни, в такому самому порядку та строки, як і при реєстрації, створенні чи відкритті об’єкта оподаткування.

При цьому в разі зміни призначення об’єкта оподаткування або його перепрофілювання інформація щодо такого об’єкта оподаткування надається в повідомленні двома рядками, а саме: в одному рядку зазначається інформація про закриття об’єкта оподаткування, призначення якого змінюється, у              другому – оновлена інформація про об’єкт оподаткування, який створено чи відкрито на основі закритого, при цьому ідентифікатор об’єкта оподаткування змінюється.

Повідомлення № 20-ОПП заповнюється із дотриманням Пам’ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Додаток до повідомлення № 20-ОПП), що містить опис даних, які зазначаються у відповідних графах цього повідомлення.

Графа 3 «Тип об’єкта оподаткування» повідомлення № 20-ОПП заповнюється відповідно до рекомендованого довідника (далі – довідник), що оприлюднений на вебпорталі ДПС (https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/                          dovidniki-/127294.html).

Обрання із довідника відповідного типу об’єкта оподаткування суб’єкт господарювання здійснює самостійно з урахуванням виду діяльності, для якої такий об’єкт оподаткування відкривається, створюється чи реєструється, та відповідності об’єкта за своїм функціональним призначенням наявному типу згідно з  довідником. Відомості про нежитлові приміщення можливо віднести до наявних у довіднику типів об’єктів оподаткування, наприклад таких як: офіс, торговий комплекс, склад, будинок торгівлі тощо.

У графу 4 «Найменування об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)» повідомлення  № 20-ОПП вноситься назва об’єкта оподаткування.

Графа 9 «Стан об’єкта оподаткування» повідомлення № 20-ОПП передбачає зазначення фактичного стану об’єкта оподаткування на момент подання повідомлення № 20-ОПП. Операції з передачі нерухомого майна (будівлі) чи його складові частини в оренду відповідають значенню «здається в оренду» для графи 9 «Стан об’єкта оподаткування» повідомлення № 20-ОПП.

Укладення, зміна, поновлення договору оренди об’єкта нерухомого майна (будівлі) чи окремих його частин (приміщень), зміна строку дії договору, зміна орендарів не призводить до зміни відомостей про сам об’єкт оподаткування, якщо призначення, стан об’єкта оподаткування не змінюються. Відповідно і дані, які зазначаються у повідомленні  № 20-ОПП, не змінюються.

Якщо власник здає в оренду об’єкт нерухомого майна (будівлю), який знаходиться за однією адресою та має один реєстраційний номер у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, окремими його частинами (приміщення, кабінети, офіси, квадратні метри тощо), то, керуючись принципом укрупнення інформації про об’єкт оподаткування, відомості можуть бути надані у повідомленні № 20-ОПП, як про один об’єкт оподаткування, що здається в оренду.  

Якщо, наприклад, частину (приміщення, кабінети, офіси, квадратні метри тощо) такого об’єкта нерухомого майна (будівлі) передано в оренду, а інша частина експлуатується власником, відомості про такі частини у повідомленні № 20-ОПП зазначаються окремо. Кожній із таких частин (і тій, що здається в оренду і тій, що експлуатується) присвоюється унікальний ідентифікатор, значення якого вноситься у графу 5 «Ідентифікатор об’єкта оподаткування» повідомлення № 20-ОПП.

Отже, в описаних у зверненні випадках у разі укладання/переукладання договорів оренди з одним чи різними орендарями, якщо вся будівля в цілому та безперервно здається в оренду, дані про таку будівлю у повідомленні                         № 20-ОПП достатньо надати одним рядком та зазначити стан об’єкта оподаткування «здається в оренду». У разі зміни орендаря або продовження договору оренди повідомлення № 20-ОПП щодо такої будівлі може не подаватись.

Так само подається повідомлення № 20-ОПП і у випадку, якщо в оренду здаються частини будівлі і всі частини будівлі, без виключення, перебувають в оренді.

Якщо ж частина будівлі не здається в оренду, а експлуатується власником, у повідомленні № 20-ОПП відомості щодо такої будівлі зазначаються двома рядками – в одному про частину, що здається в оренду, у другому – про частину, яка експлуатується самостійно.

У разі зміни відомостей, що зазначаються у повідомленні № 20-ОПП щодо таких об’єктів оподаткування, керуючись пунктом 8.5 розділу VIII Порядку             № 1588, платник податків має подати повідомлення № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкти оподаткування, щодо яких відбулися зміни, в такому самому порядку та строки, як і при реєстрації, створенні чи відкритті об’єкта оподаткування.

Слід зазначити, що у зверненні відсутня інформація щодо земельної/земельних ділянок, на якій/яких розташована будівля та щодо прибудинкової території. Питання відображення у повідомленні                            № 20-ОПП інформації про такі об’єкти оподаткування у зверненні не порушується. Водночас з огляду на вимоги пункту 63.3 статті 63 Кодексу подання інформації про такі об’єкти оподаткування є обов’язковим.

Також подання повідомлення № 20-ОПП орендодавцем не звільняє від обов’язку подання повідомлення № 20-ОПП орендарем стосовно одного і того ж об’єкта оподаткування, відносно якого виникли договірні відносини між орендодавцем та орендарем.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).