Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу), розглянула Ваше звернення ( ), щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків фізична особа –резидент України повідомив, що згідно договору купівлі – продажу здійснював відчуження повітряного судна нерезиденту: компанії ( ), зареєстрованої в ( ). Кошти за продане рухоме майно надійшли на транзитний рахунок іноземного банку компанії ( ), зареєстрованої в ( ), а потім переведені на валютний рахунок платника податків фізичної особи – резидента України (банку в Україні).
У зв'язку з цим, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. На яку саме дату перерахувати в гривню за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановлений Національним банком України отриманий доход від відчуження рухомого майна?
2. За якою ставкою оподатковується дохід від даної операції з урахуванням вимог Кодексу?
3. Чи може платник податків сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір у поточному році за операцію від відчуження вищевказаного рухомого майна враховуючи вимоги Кодексу?
Щодо першого – третього питань
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування резидента є іноземні доходи – це доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Оподаткуванняіноземнихдоходіввстановлено п. 170.11 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.11.1 якого уразіякщоджереловиплат будь-якихоподатковуванихдоходів є іноземним, сума такого доходу включається до загальногорічногооподатковуваного доходу платникаподатку–отримувача, якийзобов’язаний подати річнуподатковудекларацію, та оподатковується за ставкою18 відс., визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу, крім:
а) доходів, визначених п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу, щооподатковуються за ставкою, визначеноюп.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу;
б) прибутку від операцій з інвестиційними активами, щооподатковуєтьсяв порядку, визначеному п. 170.2 ст. 170 Кодексу;
в) прибуткуконтрольованихіноземнихкомпаній, щооподатковуєтьсяв порядку, визначеному п. 170.13 ст. 170 Кодексу;
г) виплат у грошовій чинегрошовій формі у зв’язку з розподіломприбутку, або йогочастини, джереломяких є утвореннябез статусуюридичної особи, створене на підставіправочину або зареєстрованевідповідно до законодавстваіноземноїдержави (території) без створенняюридичної особи, щооподатковуються в порядку, визначеному п. 170.111 ст. 170 Кодексу.
Під час отримання доходів у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент отримання таких доходів (п. 164.4 ст. 164 Кодексу).
Також зазначені доходи є об’єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу та п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Згідно з п.п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Кодексуплатникподатку, щоотримує, зокрема, іноземні доходи, зобов’язанийвключити суму таких доходів до загальногорічногооподатковуваного доходу та подати податковудекларацію за наслідками звітного податкового року, а такожсплатитиподаток (військовийзбір) з таких доходів.
При цьому особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб'єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку у контролюючих органах як особа, що провадить незалежну професійну діяльність (п.п. 168.2.2 п. 168.2 ст. 168 Кодексу).
Порядок поданнярічноїдекларації про майновий стан і доходи (податковоїдекларації) визначено ст. 179 Кодексу.
Відповідно до вимог п. 179.7 ст. 179 Кодексу фізична особа зобов'язана самостійно до 01 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.
У разі отримання доходу з іноземних джерел, фізична особа - резидент України повинна самостійно розрахувати податкове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб і військового збору та сплатити його за наслідками річного декларування.
Враховуючи викладене, у разі отримання фізичною особою – резидентом України доходу з джерел за межами України, то такий дохід перераховується у гривню за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент зарахування (отримання платником податків) таких доходів на рахунок у банку України, та включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податків як іноземний дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
При цьому, фізична особа зобов’язана подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року та сплатити податок на доходи фізичних осіб і військовий збір з таких доходів.
Слід зазначити, що Кодекс не містить заборон стосовно сплати фізичною особою податку на доходи фізичних осіб та військового збору до настання строку сплати, встановленого п. 179.7 ст. 179 Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |