Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ),щодо практичного застосуванняокремих норм податковогозаконодавства і в межах компетенціїповідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи за ставкою
5 відсотків. Основним видом господарської діяльності платника податків є спеціалізованадіяльність із дизайну за КВЕД 74.10.
На даний час, платник податків надає послуги українцям , які проживають за межами України. У зв’язку з цим, можливе здійснення перерахування грошових коштів через міжнародну онлайн-систему грошових переказів Wise або міжнародну платформу платежів Payoneer на банківській рахунок платника податків.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:
1. Яка дата є датою отримання доходів фізичної особи – підприємця (для їх перерахування у гривню по курсу Національного банку України (далі – НБУ) у випадку отримання коштів від нерезедентів на рахунок продавця відкритий в іноземній платіжній системі Payoneer, чи є вірним відображення платником податків дати отримання іноземного доходу на дату зарахування коштів на банківський рахунок в Україні?
2. Як правильно розрахувати суму доходу для подачі Декларації платника єдиного податку за півріччя та дев’ять місяців, якщо кошти отримані в сумі ( ) на рахунок Payoneer( ) року (курс НБУ – ( ) грн) заявка на вивід валюти в повному обсязі зроблена в той же день, проте на валютний банківський рахунок в Україні надійшли ( ) року в сумі ( ) (курс НБУ – ( ) грн) за мінусом комісії за переказ коштів. За якою датою враховувати дохід та в який звітний період (півріччя чи дев’ять місяців) декларувати у звітності?
3. Якщо дохід отриманий на рахунок Payoneer у вересні та виведений на банківській рахунок фізичної особи – підприємця в Україні у жовтні, тобто на кінець третього кварталу кошти залишились в платіжній системі, то це дохід фізичної особи – підприємця чи дохід фізичної особи, оскільки на кінець звітного періоду залишились на рахунку Payoneer?
Відповідно до ст. 42 КонституціїУкраїникоженгромадянинмає право на підприємницькудіяльність, яка не заборонена законом.
Частиною другою ст. 19 КонституціїУкраїниорганидержавноївлади та органимісцевогосамоврядування, їхпосадові особи зобов’язанідіятилише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, щопередбаченіКонституцією та законами України.
Згідно зі ст. 1 Закону Українивід 16 квітня 1991 року № 959-XII «Про зовнішньоекономічнудіяльність» зізмінами та доповненнями (далі – Закон
№ 959) зовнішньоекономічнадіяльність – це, зокрема, діяльністьсуб’єктівгосподарськоїдіяльностіУкраїни та іноземнихсуб’єктівгосподарськоїдіяльності, побудована навзаємовідносинахміж ними, щомаємісце як на територіїУкраїни, так і за її межами.
Фізичні особи мають право здійснюватизовнішньоекономічнудіяльність з моменту набуття ними цивільноїдієздатностізгідно з законами України. Фізичні особи, якімаютьпостійнемісцепроживання на територіїУкраїни, користуютьсязазначеним правом, якщо вони зареєстровані як підприємці у порядку, визначеному законом (частина друга ст. 5 Закону № 959).
Відносини, щовиникають у сферіздійсненнявалютнихоперацій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюютьсяКонституцієюУкраїни, Законом Українивід 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютніоперації» зізмінами та доповненнями (далі – Закон № 2473), іншими законами України, а також нормативно-правовими актами НБУ, прийнятимивідповідно до Закону № 2473.
Принципи валютного регулювання, яківикладені у ст. 2 Закону № 2473, передбачають, зокрема, право фізичних та юридичнихосіб – резидентівукладати угоди з резидентами та (або) нерезидентами та виконуватизобов’язання, пов’язані з цимиугодами, у національнійвалютічи в іноземнійвалюті, у тому числівідкриватирахунки у фінансовихустановахіншихкраїн.
Частиноютретьою ст. 4 Закону № 2473 передбачено, щорезиденти з урахуваннямобмежень, визначених Законом № 2473 та іншими законами України, мають право відкриватирахунки в іноземнихфінансовихустановах та здійснюватичерезтакірахункивалютніоперації.
При цьому порядок відкриттярахунківвіноземнихфінансовихустановахрегулюєтьсязаконодавствомтієїкраїни, в якійвідкриваєтьсярахунок.
Порядок проведеннярозрахунків за валютнимиопераціямивизначаєтьсяНБУ (частиначетверта ст. 5 Закону № 2473).
ПостановоюПравління НБУ від 02 січня 2019 року № 5 затвердженоПоложення про заходи захисту та визначення порядку здійсненняокремихоперацій в іноземнійвалюті (далі – Положення № 5), яке визначає заходи захисту, запроваджені НБУ, порядок їхзастосування (порядок здійсненнявалютнихоперацій в умовахзапровадженихцимПоложеннямзаходівзахисту), а також порядок здійсненняокремихоперацій в іноземнійвалюті.
Відповіднодо абзацу першого п. 16 розділу I Положення № 5 розрахунки за зовнішньоекономічнимиопераціямиздійснюютьсявиключно через рахунки в банках.
Пунктом 23 розділу ІІ Положення № 5 передбачено, щогрошовікоштивід нерезидента за операціями резидента з експортутоварівпідлягаютьзарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.
Одночаснозауважуємо, щоPayoneer – цеміжнароднаплатіжна система.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1
розділу XIV Кодексу.
Згідно з п. 291.3 ст. 291 Кодексу, зокрема фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному главою 1 розділу XIV Кодексу.
Відповідно до п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи – підприємці які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Пунктом 291.5 ст. 291 Кодексу визначені види діяльності, здійснюючи які фізичні особи – підприємці не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп.
Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Дохід, виражений в іноземнійвалюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземноївалюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 Кодексу).
Датою отримання доходу платникаєдиногоподатку є дата надходженнякоштівплатникуєдиногоподатку у грошовій (готівковійабобезготівковій) формі, дата підписанняплатникомєдиногоподатку акта приймання-передачібезоплатноотриманихтоварів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
Веденняобліку і складеннязвітностіплатникамиєдиногоподаткувизначено ст. 296 Кодексу.
Згідно з п. 296.3 ст. 296 Кодексу платникиєдиногоподаткутретьоїгрупиподають до контролюючого органу податковудеклараціюплатникаєдиногоподатку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.
Податковадеклараціяплатникаєдиногоподаткускладаєтьсянаростаючимпідсумком з урахуванням норм п.п. 296.5 і 296.6 ст. 296 Кодексу (п. 296.7
ст. 296 Кодексу).
Таким чином, якщо кошти, отриманівідздійсненнязовнішньоекономічноїдіяльності, зараховані на рахунок, відкритий у системіPayoneer, та в подальшомуперераховуються на рахунок, відкритий у банківськійустанові в Україні для здійсненняпідприємницькоїдіяльності (впродовжзвітногоперіоду, але не пізнішерічногоподаткового (звітного) періоду), то такікоштивключаються до доходу фізичної особи – підприємця – платникаєдиногоподатку та оподатковуються у порядку, визначеному главою 1 розділу XIV Кодексу. Датою отриманнязазначеного доходу є дата надходженнякоштів на рахунки, відкриті у системі Payoneer. Тобто, якщо зазначені кошти будуть перераховані на вказаний рахунок до не пізнішерічногоподаткового (звітного) періоду, то такі кошти включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку.
При цьому для фізичної особи – підприємцяусівартісніпоказники, щовключаються до доходу, відображаються у національнійвалютіУкраїни.
Показники, виражені в іноземнійвалюті, перераховуються у національну валюту за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим НБУ на дату їхотримання у системі Payoneer.
Разом з тим, якщо зазначенікоштизалишаються на кінецьзвітногоподатковогоперіоду на рахунку, відкритому у системіPayoneer, тобто не зараховуються на рахунок, відкритий у банківськійустановіУкраїни для здійсненняпідприємницькоїдіяльності, абозараховуються на рахунок в Україні, якийвідкритий для власних потреб, то такікоштиоподатковуються як іноземнийдохід за правилами, встановленими для платниківподатків – фізичнихосіб.
Відповідно до п. 296.1 ст. 296 Кодексуфізичні особи – підприємці – платникиєдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Разом з тим для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (абзац перший п. 44.1 ст. 44 Кодексу).
Слід зазначити, що наказом Міністерства фінансів України від 26.11.2020 № 728 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 579» з 01 січня 2021 року втратили чинність форми Книги обліку доходів, Книги обліку доходів і витрат та порядки їх ведення, затверджені наказом Міністерства фінансів України
від 19.06.2015 № 579, та скасовано реєстрацію книг у податкових органах.
Проте зміни, запроваджені з 01.01.2021 Законом України від 14 липня
2020 року № 786-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб – підприємців», щодо форми обліку доходів і витрат у довільній формі
(в паперовому вигляді (зошиті, журналі тощо) чи в електронному вигляді
(в електронній таблиці у файлі Excel, Word тощо)), не скасовують обов'язку дотримуватися платниками єдиного податку, вимог заповнювати податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця на підставі первинних документів у відповідності до норм п. 44.1 ст. 44 Кодексу.
Згідно з п.п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникамподатківзабороняєтьсяформуванняпоказниківподатковоїзвітності, митнихдекларацій на підставіданих, не підтверджених документами, щовизначеніабзацом першим п.п. 44.1 ст. 44 Кодексу.
Враховуючивищенаведене, у разіздійснення переказу коштів на рахунок, відкритий в Українісистемою Payoneer вираховується комісія, то доходом фізичної особи – підприємця – платникаєдиногоподаткутретьоїгрупи є повна сума виручки (з врахуваннямтакоїкомісії), яка зазначена у первинномудокументі, перерахована у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземноївалюти, встановленим НБУ на дату отриманнявалютикоштів на рахунок, відкритий у системі Payoneer
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |