X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.09.2024 р. № 4614/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальнаподатковаконсультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (…)щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків є неприбутковою організацією, яка залучає до виконання окремих видів робіт на підставі договорів про надання послуг в тому числі і фізичних осіб – підприємців на спрощеній системі оподаткування та здійснює виплати винагороди таким виконавцям (підрядникам) з відображенням проведених виплат у вигляді заповнення «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі – Додаток 4ДФ) з зазначенням для таких осіб
коду «157» – «дохід, виплачений самозайнятій особі» та без утримання податку на доходи фізичних осіб і військового збору у джерела виплати з доходів,
що виплачуються на користь таких фізичних осіб – підприємців, які сплачують податки/збори з сум отриманих винагород самостійно.

В той же час, (…)не здійснює нарахування податку на доходи фізичних осіб і військового збору, у зв’язку з чим не зовсім відповідає поняттю «податкового агента» у розумінні п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:

1. Щодо правомірності/законності відображення у Додатку 4ДФ з ознакою доходу «157», що подається (…), сум виплачених доходів фізичним особам – підприємцям, які підтвердили цей статус та самостійно сплачують податки і збори та відносно яких (…)не виконує функції податкового агента у розумінні Кодексу (не утримує податок на доходи фізичних осіб та військовий збір).

2. Щодо відсутності підстав вважати (…)податковим агентом, оскільки Фонд не відповідає статусу податкового агента, та звільнити від подання Додатку 4ДФ за такими виплатами.

Щодо питань першого, другого

Правове регулювання благодійної діяльності регламентовано нормами Закону України від 05 липня 2012 року № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі – Закон № 5073).

Статтею 1 Закону № 5073 визначено, що благодійник – це дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності.

Суб’єктами благодійної діяльності є благодійні організації, які утворені та діють відповідно до Закону № 5073, а також інші благодійники та бенефіціари (ст. 4 Закону № 5073).

Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності регулюється главою 1 розділу XIV Кодексу.

 

Згідно з п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Відповідно до п.п. 2 п. 297.1 ст. 297 Кодексу платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб у частині доходів (об’єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності платника єдиного податку першої – четвертої групи (фізичної особи) та оподатковані згідно з главою 1 розділу XIV Кодексу.

Крім того, відповідно до п.п. 165.1.36 п. 165.1 ст. 165 Кодексу дохід фізичної особи – підприємця, з якого сплачується єдиний податок згідно із спрощеною системою оподаткування відповідно до Кодексу не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Згідно з п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані, зокрема, подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань
не допускається.

Форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого)
на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4,
зі змінами (далі – Порядок).

Порядок заповнення показників Додатка 4ДФ до Розрахунку, визначений п. 4 розділу IV Порядку.

Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеного у додатку 2 до Порядку, дохід, виплачений самозайнятій особі, відображається податковим агентом у Додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «157».

 

Враховуючи викладене, у разі якщо (…)на користь іншої фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку нараховується та виплачується дохід у вигляді винагороди, то такий дохід відображається у Розрахунку під ознакою доходу «157» за умови надання фізичною особою – підприємцем копії документів, що підтверджують його державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності, а також у разі необхідності витяг з реєстру платників єдиного податку.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

______________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.