X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.09.2024 р. № 4624/ІПК/02-32-07-05-14

                  №        /ІПК/02-32-07-05-14

 

Індивідуальна податкова консультація

 

 

 

Головне управління ДПС у Вінницькій області за результатами розгляду звернення фізичної особи - підприємця про надання індивідуальної податкової консультації щодо застосування реєстратора розрахункових операцій, та керуючись статтею 52  глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до звернення Підприємець перебуває на спрощеній системі оподаткування (платник єдиного податку другої групи), в своїй роботі використовує ПРРО та здійснює діяльність з інтернет-торгівлі, яка ведеться безпосередньо з квартири, яка перебуває у власності Підприємця. Зважаючи на те, що у документі на право власності вказана саме “Квартира”, також ця інформація зазначена Підприємцем у формі 20-ОПП у графах “3” та “4” відповідає довіднику “Типи об’єктів оподаткування”, відповідно в рядку 2 фіскального чека Підприємцем зазначено “Квартира”.

Практична необхідність отримання податкової консультації пов’язана з складністю визначення:

Чи дозволяється в рядку 2 в фіскальному чека, вказувати тільки назву типу об’єкта оподаткування, у даному випадку “Квартира”, якщо інтернет-магазин розташований у житловій квартирі і не має власної назви, а  у графах “3” та “4” форми “20-ОПП вказано “Квартира”?

Які існують варіанти заповнення рядка 2 фіскального чека у тих випадках, коли об’єкт оподаткування не має власної назви, коли це просто склад, магазин, тощо?

Перед наданням відповіді на поставленні контролюючому органу питання слід зазначити, що ДПС не уповноважена підтверджувати або спростовувати думки, розуміння податкового та іншого законодавства СГ та/або організовувати його господарську діяльність, а є лише контролюючим органом, який здійснює контроль за дотриманням СГ вимог податкового та іншого законодавства, а також надає йому роз’яснення з практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, щодо застосування яких у СГ виникли питання.

Разом з цим повідомляємо, що правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР
«Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265)
та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання, зокрема, наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547, яким, крім того, затверджений Порядок реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – Порядок).

Дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання
(далі – СГ), їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) СГ, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а порядок проведення таких розрахунків встановлено статтею 3 такого Закону.

Форми та зміст розрахункових документів встановлені Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, яке затверджене наказом Міністерства фінансів України
від 21.01.2016 № 13 (далі – Положення), у вигляді уніфікованих таблиць, що містять окремі визначені поля, а зміст розрахункового документа передає інформація, що повинна зазначатись платниками податків у встановленому формою вигляді, у встановленому формою полі – та є реквізитами розрахункових документів.

Пунктом 2 Розділу ІІ Положення передбачено, що при реалізації товарів (послуг) обов’язковими реквізитами розрахункового документу є, зокрема, назва господарської одиниці – найменування, яке зазначене в документі на право власності або користування господарською одиницею і відповідає довіднику «Типи об’єктів оподаткування» та повідомлене органи ДПС
за формою 20-ОПП (рядок 2).

Слід зауважити, що відповідно до пункту 8.7 Порядку обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Міністерства фінансів України
від 09 грудня 2011 року № 1588 рекомендований довідник типів об'єктів оподаткування оприлюднюється на офіційному веб-сайті Центрального контролюючого органу та розміщується на інформаційних стендах у контролюючих органах.

У відповідності до інформації з відкритих джерел: «Тип» – це зразок, модель, форма, властивість, яким відповідає певна група предметів, понять, явищ; «Найменування (Назва)» – це слово, яким називається предмет, щоб виділити його з ряду подібних, таким чином, визначення мають відмінність і не можуть бути використанні як замінники один одного.

Звертаємо увагу, що найменування (назви) об’єктів оподаткування (господарських одиниць, далі – ГО) повинні відображати сфери, в яких СГ провадить торгівельну діяльність, та відповідати загальним умовам, визначенні Порядком провадження торгівельної діяльності та правилами торгівельної торгівельного обслуговування на ринку споживчих товарів, що затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 № 833.

Окремо слід зазначити, що відповідно до баз даних ДПС, власна квартира Підприємця вже перебувала на обліку, як об’єкт оподаткування з типом «Квартира» та найменуванням «Інтернет-магазин», однак, 07.08.2024 була знята.

При цьому 08.08.2024 зазначений об’єкт знову був поставлений на облік, але вже з найменуванням «Квартира».

Водночас у своєму звернені від 03.09.2024 Підприємець повідомляє, що є власницею Інтернет-магазину, який розташований у її власній квартирі, а значить продовжує ведення господарської відповідно даних про реєстрацію ПРРО станом на 07.08.2024 року.

Також станом на надання відповіді Підприємець має зареєстрований ПРРО на ГО з назвою «Квартира», при цьому, реєстрація ППРО на ГО під назвою «Інтернет-магазин» була скасована 07.08.2024 за її заявою.

Звертаємо увагу, що відповідно до Пункт 3 розділу II Порядку для реєстрації ПРРО складається заява про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (додаток 1 до Порядку)
(далі - Заява).

У заяві обов’язково зазначаються дані щодо ГО, зокрема, назва ГО.

Також пунктом 8 розділу II Порядку передбачено, що перереєстрація ПРРО здійснюється у разі зміни, зокрема, найменування ГО, де використовується ПРРО. Для перереєстрації подається Заява з позначкою «Перереєстрація».

Отже, з огляду на викладене наголошуємо, що зроблений у Вашому зверненні висновок про те, що «в рядку 2 фіскального чека мова йдеться саме про тип об’єктів оподаткування», а також, що «у разі відсутності назви магазину, в рядку 2 фіскального чека зазначається «тільки назва типу об’єкта оподаткування із довідника «Типи об’єктів оподаткування» є невідповідним.

При цьому, для коректного відображення назви ГО в рядку 2 фіскального чека, Вам варто провести наступні дії:

привести у відповідність інформацію щодо найменування об’єктів оподаткування, шляхом внесення змін до облікових даних;

приведення у відповідність інформації щодо назви ГО, шляхом перереєстрації ПРРО.

Враховуючи викладене та як відповідь на питання 1 повідомляємо.

В рядку 2 фіскального чека повинна зазначатися саме назва ГО, як приклад в наведених у зверненні обставинах – «Інтернет-магазин», у зв’язку з чим пропонуємо провести переєстрацію ПРРО та відновити інформацію щодо назви ГО станом на 07.08.2024, з метою належного інформування споживачів.

З приводу питання 2 інформуємо, що органи ДПС не мають право обмежувати СГ у варіативності способів ведення господарської діяльності, а лише контролює законність їх здійснення, тому, прохання надати варіанти заповнення рядка 2 фіскального чека в наведених у зверненні випадках є не коректним, так як надання таких варіантів контролюючим органом може обмежити права платника податків.

 

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).