X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.09.2024 р. № 4638/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодоокремих норм податковогозаконодавства і в межах компетенціїповідомляє.

Платник податків у зверненні, як податковий агент, просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

Який порядок безготівкового розрахунку по ціні договору купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення з
продавцями– фізичними особами, дохід яких підлягає оподаткуванню. Зокрема, такий розрахунок має відбуватися шляхом утримання з продавця податку на доходи фізичних осіб та військового збору (нарахунок продавця надходить сума, яка визначена у договорі купівлі-продажу за мінусом сплачених податковим агентом податку на доходи фізичних осіб та військового збору) чи шляхом донарахування (на рахунок продавця надходить вся сума, яка визначена у договорі купівлі-продажу, як ціна договору, а сплата податку на доходи фізичних осіб та військового збору відбувається за рахунок податковогоагента).

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується
розділом
IV ПКУ, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платникаподаткувключається, зокрема, частинадоходіввідоперацій з майном, розмірякоївизначаєтьсязгідно з положеннями ст. 172 ПКУ (п.п. 164.2.4
п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Порядок оподаткуванняоперацій з продажу (обміну) об'єктівнерухомого майна, неподільногооб'єктанезавершеногобудівництва / майбутньогооб'єктанерухомості, подільногооб'єктанезавершеногобудівництва та відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільногооб'єктанезавершеногобудівництва / майбутньогооб'єктанерухомості, щодоякогосплаченочастковоціну та зареєстрованообтяженняречових прав на користьпокупцявизначено ст. 172 ПКУ.

Так, відповідно до п. 172.1 ст. 172 ПКУ не оподатковується один раз протягомзвітногоподаткового року, за умовиперебування такого майна у власностіплатникаподаткубільшетрьохроків, дохід, отриманийплатникомподаткувід продажу (обміну), зокрема:

земельноїділянки, що не перевищуєнормибезоплатноїпередачі, визначеністаттею 121 Земельного кодексу Українизалежновідїїпризначення;

земельноїділянкисільськогосподарськогопризначення, безпосередньоотриманоїплатникомподатку у власність у процесіприватизації земель державних і комунальнихсільськогосподарськихпідприємств, установ та організаційабоприватизаціїземельнихділянок, щоперебували у користуванні такого платника, абовиділеної в натурі (на місцевості) власникуземельноїчастки (паю), а також таких земельнихділянок, отриманихплатникомподатку у спадщину.

Разом з цимвідповідно до п. 172.2 ст. 172 ПКУ дохід, отриманийплатникомподаткувід продажу протягомзвітного (податкового) року другого об'єктанерухомості (крімоперацій з відчуженняжитловоїнерухомості банками в порядку зверненнястягнення за договорами іпотеки, щозабезпечують кредит, наданий в іноземнійвалюті), іззазначених у п. 172.1ст. 172 ПКУ, абовід продажу об'єктанерухомості, не зазначеного у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, підлягаєоподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ.

Дохід, отриманийплатникомподаткувід продажу протягомзвітного (податкового) року третього та наступнихоб'єктівнерухомості (крімоперацій з відчуженняжитловоїнерухомості банками в порядку зверненнястягнення за договорами іпотеки, щозабезпечують кредит, наданий в іноземнійвалюті), іззазначених у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, абовід продажу другого та наступнихоб'єктівнерухомості, не зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, підлягаєоподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ, крімвипадків, якщозазначене у цьомуабзацімайноотриманоплатникомподатку у спадщину.

Дохід від продажу об'єктів нерухомості, зазначених в абзаці другому
п. 172.2 ст. 172 ПКУ, може бути зменшений на документально підтверджені витрати на придбання об'єкта нерухомості, розташованого на території України.

        Відповідно до п. 172.3 ст. 172 ПКУдохід від продажу об'єкта нерухомості, неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої модулем електронного визначення оціночної вартості Єдиної бази даних звітів про оцінку, або не нижче ринкової вартості такого об'єкта, визначеної суб'єктом оціночної діяльності (оцінювачем) відповідно до законодавства та зазначеної у звіті про оцінку, зареєстрованому в Єдиній базі даних звітів про оцінку.

        Одночасно з дією п. 172.4 ст. 172 ПКУ, якщо стороною договору купівлі-продажу, міни чи іншого відсудження об'єкта нерухомого майна, неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, подільного об'єкта незавершеного будівництва та від відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об'єкта незавершеного будівництва / майбутнього об'єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця, є юридична особа чи самозайнята особа, така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих платником податку від такого продажу (обміну)(п. 172.7 ст. ПКУ).

Також доходи, визначені ст. 163 ПКУ, є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу та підпунктом 1.4 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу.

Відповідно до п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ.

Крім того, згідно з абзацом другим п. 57.1 ст. 57 ПКУ податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку – фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені ПКУ.

Враховуючи зазначене, юридична особа (покупець)у разі нарахуванні(виплати) на користь фізичної особи (продавця) доходу від продажу нерухомого майна, не зазначеного у п. 172.1 ст. 172 ПКУ (земельної ділянки сільськогосподарського призначення),зобов’язанаяк податковий агент утриматидо бюджету податок на доходи фізичних осібта військовий збір із суми такого доходу, тобто сплата вказаного податку та збору здійснюєтьсяза рахунок зазначеної виплати.

          Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

__________________________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультаціядіє до зміни/втратичинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.