Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє наступне.
У своєму зверненні платник податків повідомляє, що є резидентом України та разом з (…) – резидентом України у (…) році є контролюючими особами в рівних частках по 50 відс. контрольованої іноземної компанії (…) зареєстрованої у (…).
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Що вважається моєю часткою в контрольованій іноземній компанії
як контролера – частка моєї юридичної власності у 50 відс. в статутному капіталі контрольованої іноземної компанії, підтвердженої корпоративними документами, чи моя частка в 50 відс. разом із додаванням аналогічної частки в 50 відс. моєї пов’язаної особи, тобто загалом це буде для цілей контрольованої іноземної компанії – загальна частка у 100 відс. контрольованої іноземної компанії?
2. Об’єктом оподаткування податку на доходи фізичних осіб є
частина скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії пропорційна моїй частці в 50 відс. чи частці в 100 відс. володіння
в контрольованій іноземній компанії з врахуванням практичного застосування положень підпункту 392.1.2 пункту 392.1 статті 392 Кодексу та
підпункту 392.1.4 пункту 392.1 статті 392 Кодексу?
3. Який розмір частки володіння контролюючої особи слід вказувати
у Звіті про контрольовані іноземні компанії – 50 відс. чи 100 відс.
з врахуванням частки пов’язаної особи і як в такому разі слід практично застосувати вказані податкові норми для заповнення граф 17.1 – 17.3 Звіту про контрольовані іноземні компанії?
4. При заповненні Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи, який розмір частки володіння слід вказувати у графах 12.1 – 12.3 Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи – 50відс. чи
100 відс. або 0 відс. з з врахуванням частки пов’язаної особи?
Щодопитаньпершого-четвертого
Законом Українивід 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесеннязмін до Податкового кодексу Українищодовдосконаленняадмініструванняподатків, усуненнятехнічних та логічнихнеузгодженостей у податковомузаконодавстві» Кодекс доповненостаттею 392 «Контрольованііноземнікомпанії», яка відповідно до Закону Українивід 17 грудня 2020 року № 1117-ІХ «Про внесеннязмін до Податкового кодексу України та іншихзаконівУкраїнищодозабезпеченнязборуданих та інформації, необхідних для декларуванняокремихоб’єктівоподаткування», набрала чинності з 01 січня 2022 року.
Контрольованоюіноземноюкомпанієювизнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземнійдержавіаботериторії, яка визнається такою, щознаходитьсяпід контролем фізичної особи – резидента Україниабоюридичної особи – резидента України (підпункт 392.1.1 пункт 392.1статті 392розділу І Кодексу).
Зурахуваннямположеньпідпункту 392.1.2 пункту 392.1 статті 392розділу І Кодексу, контролюючою особою є фізична особа абоюридична особа –резидентиУкраїни, що є прямимиабоопосередкованимивласниками (контролерами) контрольованоїіноземноїкомпанії.
Згідно з підпунктом 392.1.4 пункту 392.1 статті 392 Кодексу для цілейвизначенняволодінняфізичноюабоюридичною особою відповідноючасткою в іноземнійюридичнійособіусі права, що належать такійфізичнійабоюридичнійособі, вважаються сумою часток, які:
належать такійфізичнійабоюридичнійособібезпосередньоабоопосередковано через іншихосіб, у тому числі через утворення без статусу юридичної особи;
належать будь-якимпов'язаним особам такоїфізичноїабоюридичної особи безпосередньоабоопосередковано через іншихосіб.
Розмірчасткиопосередкованоговолодіннярозраховується:
уразіволодіння через один ланцюгосіб, яківолодіютьчастками одна
в іншій, - шляхом множеннячасток;
у разіволодіння через кількаланцюгівосіб, яківолодіютьчастками одна
в іншій, - шляхом підсумовуваннячасток у кожному такому ланцюгу.
При цьому для цілейрозрахункуопосередкованоговолодіння, у разіякщо особа фактичноволодієчасткою в розміріпонад 50 відс. (через один абокількаланцюгів) над юридичною особою у ланцюгу, вважається, щофізична особа володієчасткою в такійюридичнійособі у розмірі 100 відсотків.
У разіякщо особа здійснюєфактичний контроль над наступноююридичною особою у ланцюгу, вважається, щотака особа володієчасткою
в наступнійюридичнійособі у розмірі 100 відсотків.
Особа вважаєтьсятакою, щоволодієчасткою в іншійюридичнійособі,
у разі:
володіння на підставі права власності, абоякщо право власності на відповіднучасткуюридичноналежитьіншим особам, якідіють в інтересахтакої особи.
Згідно з підпунктом 392.2.2 пункту 392.2 статті 392розділу І Кодексу, щооб'єктомоподаткування для податку на доходи фізичнихосіб (податку на прибутокпідприємств) контролюючої особи є частинаскоригованогоприбуткуконтрольованоїіноземноїкомпанії, пропорційначастці, якоюволодієабо яку контролюєтакафізична (юридична) особа на останній день відповідногозвітногоперіоду, щодоякогорозраховуєтьсяскоригованийприбутокконтрольованоїіноземноїкомпанії, щообчислюєтьсявідповідно до правил, визначенихцієюстаттею. Зазначеначастинаприбуткуконтрольованоїіноземноїкомпанії:
включається до складу загальногорічногооподатковуваного доходу контролюючої особи в порядку, визначеному пунктом 170.13 статті 170 Кодексу, або
за результатами звітногоподаткового року збільшуєоб'єктоподаткуванняподатком на прибутокпідприємствконтролюючої особи в порядку, визначеномурозділомIII Кодексу.
Підпунктом 392.2.3 пункту 392.2 статті 392 Кодексу скоригованийприбутокконтрольованоїіноземноїкомпанії, якийбуло включено до об’єктаоподаткуванняоднієїконтролюючої особи в порядку, передбаченомуцим Кодексом, не може бути повторно включено до об’єктаоподаткуванняіншоїконтролюючої особи абоконтролюючихосіб.
Пунктом 392.5 статті 392розділуI Кодексу встановленівимогищодоскладання та поданняЗвіту про контрольованііноземнікомпанії. Зокрема, підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392розділуI Кодексу передбачено, щоконтролюючі особи зобов'язаніподаватизвіт про контрольованііноземнікомпанії до контролюючого органу одночасно з поданнямрічноїдекларації про майновий стан і доходи абоподатковоїдекларації з податку на прибутокпідприємств за відповіднийкалендарнийрікзасобамиелектронногозв'язку в електроннійформі з дотриманнямвимогзаконівУкраїни «Про електроннідокументи та електроннийдокументообіг» та «Про електроннуідентифікацію та електроннідовірчіпослуги».
До Звіту про контрольованііноземнікомпанії в обов'язковому порядку додаютьсязавіреніналежним чином копіїфінансовоїзвітностіконтрольованоїіноземноїкомпанії, щопідтверджуютьрозмірприбуткуконтрольованоїіноземноїкомпанії за звітний (податковий) рік. Якщограничні строки підготовкифінансовоїзвітності у відповіднійіноземнійюрисдикціїспливаютьпізнішеграничнихстроківподаннярічноїдекларації про майновий стан і доходи абоподатковоїдекларації з податку на прибутокпідприємств, такікопіїфінансовоїзвітностіконтрольованоїіноземноїкомпаніїподаються разом
ізрічноюдекларацією про майновий стан і доходи абоподатковоюдекларацією з податку на прибутокпідприємств за наступнийзвітний (податковий) період.
Зогляду на зазначене, якщофізична особа – резидентУкраїнивідповідаєкритеріямвизначенняїїконтролюючою особою відповідно до положень
статті 392розділу І Кодексу, така особа зобов'язана, зокрема, подаватиЗвітпро контрольованііноземнікомпаніїразом з декларацією про майновий стан і доходи за відповіднийзвітнийрік та повідомлятиконтролюючий орган про набуття (відчуження) часткиабо початок (припинення) здійсненняфактичного контролю над іноземноююридичною особою, щопризводить до визнаннятакої особи контролюючою особою.
Наказом МіністерствафінансівУкраїнивід 25.08.2022 № 254 затверджено форму Звіту про контрольованііноземнікомпанії, скорочену форму Звіту про контрольованііноземнікомпанії (далі – Звіт) та Порядок заповненняЗвіту про контрольованііноземнікомпанії, скороченоїформиЗвіту про контрольованііноземнікомпанії і подання до контролюючого органу (далі – Порядок).
У Звіті та вПорядкуйогозаповненнячіткопрописаніназви граф та порядок їхзаповнення. Отже, графи Звіту, в яких є показники для декларуванняпідлягаютьзаповненню.
Так, у графі 17.1 зазначаєтьсярозмірчастки (всього), якоюволодієконтролююча особа в контрольованійіноземнійкомпанії. Розмірзазначається у відсотках.
У графі 17.2 зазначаєтьсярозмірчастки (відсоток) володінняконтролюючою особою у контрольованійіноземнійкомпанії в разібезпосередньоговолодіння.
У графі 17.3 зазначаєтьсярозмірчастки (відсоток) володінняконтролюючою особою у контрольованійіноземнійкомпанії в разіопосередкованоговолодіння.
Підпунктом 392.5.5 пункту 392.5 статті 392 Кодексу, щофізична
особа – резидентУкраїниабоюридична особа – резидентУкраїнизобов'язанаповідомлятиконтролюючий орган про: кожнебезпосереднєабоопосередкованенабуттячастки в іноземнійюридичнійособіабо початок здійснення фактичного контролю над іноземноююридичною особою, щопризводить до визнаннятакоїфізичної (юридичної) особи контролюючоюособоювідповідно до вимогцієїстатті;
заснування, створенняабонабуттямайнових прав на частку в активах, доходах чиприбуткуутвореннябезстатусуюридичної особи;
кожневідчуженнячастки в іноземнійюридичнійособіабоприпиненняздійсненняфактичного контролю над іноземноююридичною особою, щопризводить до втративизнаннятакоїфізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимогцієїстатті;
ліквідаціюабовідчуженнямайнових прав на частку в активах, доходах
чиприбуткуутвореннябезстатусуюридичної особи.
Повідомленнянадсилається до контролюючого органу протягом 60 днів
з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) абовідчуження (припинення фактичного контролю). Форма і порядок надсилання такого повідомленнявстановлюютьсяцентральним органом виконавчоївлади, щозабезпечуєформування та реалізуєдержавнуфінансовуполітику.
Вимогицьогопідпункту не застосовуються, якщоконтрольована
іноземнакомпанія є публічноюкомпанією, вимоги до якоївстановленіпідпунктом 392.4.2.2 підпункту 392.4.2 пункту 392.4 статті392розділу ІКодексу.
Форма та порядок надсилання до контролюючого органу Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) абовідчуженнячастки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземнійюридичнійособіабомайнових прав на частку в активах, доходах чиприбуткуутворення без статусу юридичної особи (далі – Повідомлення), затверджені наказом МіністерствафінансівУкраїнивід 22 вересня 2021 року № 512, якийнабувчинності 01 січня 2022 року.
Таким чином, фізична особа – резидентУкраїни, що є прямим абоопосередкованимвласником (контролером) контрольованоїіноземноїкомпанії, зобов'язанаповідомлятиконтролюючий орган, зокрема, про набуття/відчуженнячастки в іноземнійюридичнійособі та/абоздійснення фактичного контролю над іноземноююридичною особою у строки визначеніпідпунктом 392.5.5 пункту 392.5 статті 392розділу І Кодексу.
Вартозазначити, щокоженконкретнийвипадокзастосуванняположень Кодексу здійснюється на підставіаналізудеталізованоїінформації та її документального підтвердження, з урахуваннямусіхобставин та підстав.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
______________________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |