Індивідуальна податкова консультація
Державнаподаткова служба України, керуючисьстаттею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше зверненнящодо практичного застосуванняокремих норм чинного законодавства та в межах компетенціїповідомляє.
У своємузверненніплатникподатківповідомляє,що практична необхідністьотриманняіндивідуальноїподатковоїконсультаціїпов’язанаіззастосуваннямстатті 392 Кодексу.
Платник податків повідомляє, що є контролюючою особою іноземної компанії зареєстрованої .2023 на території Сполученого Королівства Великої Британії. Першим звітним періодом у Великій Британії є .2023 – .2024.
Платникподатків проситьнадатиіндивідуальнуподатковуконсультацію
з наступнихпитань:
1.Враховуючи, щофінансовийрікіноземноїкомпаніїплатникаподатківпочинається.2023 та закінчується.2024, підтвердитичиспростувати, щоплатникподатків не мавобов’язкуподаватиніповний (до 31.12.2024), ніскорочений (граничнийтермінподачі01.05.2024) Звіти про контрольованііноземнікомпанії?
2.Враховуючи, щофінансовийрікіноземноїкомпаніїплатникаподатківпочинається.2023 та закінчується.2024, підтвердитичиспростувати, щоплатникподатків, як контролююча особа, зобов’язаний подати Звіт про контрольованііноземнікомпанії у звітах за 2024 звітнийрік разом з декларацією про майновий стан і доходи (граничнийтермінподачі01.05.2025).
3. Якщоплатникподатків, як контролююча особа, до 30.09.2024 зміниласвоючастку, а самечасткакомпаніїплатниказменшилась до 9 відсотків і платниквтратилафактичний контроль, чивизнається, в такому випадку, платникконтролюючою особою? Якщоні, то чизобов'язанаплатникподаватиповідомлення про втратучастки? Якщоплатникзобо'язанаподаватиповідомлення про втратучастки, то у повідомленні, яку повинназазначити причину втрати статус контролюючої особи?
4. Якщоплатниквтратила статус контролюючої особи, чимаєобов'язокподаватиЗвті про контрольованііноземнікомпанії та податковудекларацію про майновий стан за звітнийперіод.2023 – .2024 такоїкомпанії?
Контрольованоюіноземноюкомпанієювизнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземнійдержавіаботериторії, яка визнається такою, щознаходитьсяпід контролем фізичної особи – резидента Україниабоюридичної особи – резидента України (підпункт392.1.1 пункту 392.1статті 392розділу І Кодексу).
Для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку контрольованої іноземної компанії звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період контрольованої іноземної компанії, що закінчується протягом календарного року (підпункт 39².5.1 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу).
Пунктом 392.2 статті 392 розділу І Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії. Так, об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб контролюючої особи є частина скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 392 розділу І Кодексу.Зазначена частина прибутку контрольованої іноземної компанії:
включається до складу загального річного оподатковуваного доходу контролюючої особи в порядку, визначеному пунктом 170.13 статті 170 Кодексу, або
за результатами звітного податкового року збільшує об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи в порядку, визначеному розділом III Кодексу.
Пунктом 392.5 статті 392 розділу I Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про контрольовані іноземні компанії. Зокрема, підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати Звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
До Звіту про контрольовані іноземні компанії в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік.
Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходиабоподаткової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.
Тобто, контролююча особа зобов’язана подати Звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за відповідний календарний рік.
Згідно з підпунктом 392.5.4 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу у разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності контрольованої іноземної компанії та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, така контролююча особа подає Звіт про контрольовані іноземні компанії за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені підпунктами «а» – «в» підпункту 392.5.3
пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу.
У випадку подання Звіту про контрольовані іноземні компанії за скороченою формою контролююча особа зобов’язана подати повний Звіт про контрольовані іноземні компанії до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком.
При цьому, якщо відповідно до такого звіту загальний оподатковуваний дохід, об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи збільшується, така особа до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи або податкову декларацію з податку на прибуток підприємств.
Відповідно до підпункту 392.5.5 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу фізична (юридична) особа – резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган про:
кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої юридичної особи контролюючою особою відповідно до вимог статті 392 розділу І Кодексу;
заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;
кожне відчуження частки в іноземній юридичній особі або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до втрати визнання такої юридичної особи контролюючою особою відповідно до вимог статті 392 розділу І Кодексу;
ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.
Повідомлення надсилається до контролюючого органу протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю).Форма і порядок надсилання такого повідомлення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Вимоги цього підпункту не застосовуються, якщо контрольована іноземна компанія є публічною компанією, вимоги до якої встановлені підпунктом 392.4.2.2 підпункту 392.4.2 пункту 392.4 статті 392Кодексу.
Форма та порядок надсилання до контролюючого органу Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи (далі – Повідомлення), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 22 вересня 2021 року № 512, який набув чинності 01 січня 2022 року.
Таким чином, фізична особа – резидент України, що є прямим або опосередкованим власником (контролером) контрольованої іноземної компанії, зобов'язана повідомляти контролюючий орган, зокрема, про набуття/відчуження частки в іноземній юридичній особі та/або здійснення/втрата фактичного контролю над іноземною юридичною особою у строки визначені
підпунктом 392.5.5 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу.
Причину повідомлення вказувати «Відчуження частки в іноземній юридичній особі, що призводить до втрати визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою.
Звіт про контрольовані іноземні компанії за 2024 звітний рік разом з річною декларації про майновий стан і доходи за звітний рік та фінансовою звітністю такої компанії до 01.05.2025, по якій за звітний період відчужено частку, що фактично належала такій фізичній особі та (або) така особа припинила здійснення фактичного контролю.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
________________________________________________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |