X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.10.2024 р. № 4725/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо визначення дати коригування податкових зобов’язань та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ),  повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є платником ПДВ та здійснює реалізацію товару на підставі укладених договорів. Оплата та відвантаження товару по кожному покупцю здійснюється відповідно до окремих замовлень.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання щодо дати, на яку мають бути складений розрахунок коригування / податкова накладна у наступних ситуаціях:

Ситуація 1:

10.06.2024 продавець отримав передоплату від покупця та склав податкову накладну;

11.06.2024 продавець відвантажив товар на суму передоплати;

02.07.2024 покупець повернув товар в повному обсязі;

05.08.2024 покупець надіслав лист продавцю щодо повернення коштів;

06.08.2024 продавець повернув кошти покупцю.

Ситуація 2:

10.06.2024 продавець отримав передоплату від покупця по Замовленню № 1 та склав податкову накладну;

11.06.2024 продавець відвантажив товар на суму отриманої передоплати;

02.07.2024 покупець повернув товар в повному обсязі та усно повідомив продавця про намір отримати в рахунок сплачених коштів інший товар від продавця;

01.08.2024 покупець надіслав продавцю Замовлення № 2;

02.08.2024 покупець надіслав лист продавцю щодо зарахування коштів, сплачених по Замовленню № 1 в рахунок оплати товару по Замовленню № 2, відвантаження товару за Замовленням № 2 не було.

Ситуація 3

10.06.2024 продавець отримав передоплату від покупця та склав податкову накладну;

11.06.2024 продавець відвантажив товар на суму передоплати;

02.07.2024 покупець повернув частину товару продавцю;

01.08.2024 покупець надіслав лист продавцю щодо повернення йому коштів на суму повернених товарів; повернення коштів покупцю не було.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу ХХ ПКУ.

Відповідно до пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування є, зокрема операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Правила визначення дати виникнення податкових зобов'язань з ПДВ встановлені статтею 187 розділу V ПКУ.

Так, відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (перша подія):

дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

Відповідно до пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

При здійсненні операцій з постачання товару постачальник, який не застосовує касовий метод податкового обліку з ПДВ, зобов'язаний скласти податкову накладну на дату першої події, визначену згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПКУ.

У разі виникнення підстав, передбачених пунктом 192.1 статті 192 ПКУ (зокрема, повернення товару покупцем / повернення коштів покупцю), постачальник складає розрахунок коригування до такої податкової накладної. Такий розрахунок коригування складається на дату, яка настала раніше (перша подія), визначену з урахуванням норм пункту 187.1 статті 187 ПКУ.

Таким чином, у разі якщо товар або частина товару, як викладено у ситуаціях 1 – 3, повертається покупцем раніше, ніж постачальником повертаються кошти за такий товар, то розрахунок коригування складається на дату повернення постачальнику такого товару (частини товару).

Крім того, в ситуації 2 на суму коштів, що були сплачені покупцем за товари по Замовленню № 1 та які не повертаються покупцю, а зараховуються як попередня оплата (авансовий платіж) за товари по Замовленню № 2, які підлягають постачанню, але ще не були поставлені такому покупцю, постачальник на дату такого зарахування (перша подія) повинен скласти відповідну податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).