Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс), розглянула звернення ТОВ…. щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що сплачує авансовий платіж у сумі …. грн за навчання у вищому навчальному закладі співробітника та навчання члена сім’ї співробітника. Аванс сплачується на рахунок вітчизняного вищого навчального закладу.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи сплачений аванс вважається доходом співробітника в період сплати чи в періоді нарахування доходу співробітника за відповідний місяць?
2. Чи потрібно нараховувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір, якщо нарахована вартість навчання з один місяць не перевищує трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року?
3. Сума сплачена товариством за навчання включається до витрат товариства у місяці сплат авансу чи помісячно протягом семестру (впродовж 6 місяців)? Підприємство не застосовує коригування фінансового результату на різниці.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема фізична особа ‒ резидент.
Згідно з п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Статтею 165 Кодексу встановлено виключний перелік доходів, які невключаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема.
сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом
на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи (п.п. 165.1.21
п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Крім того, відповідно до п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у п.п. 3 і 4
п. 170.131 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Водночас перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку передбачено п. 164.2
ст. 164 Кодексу, зокрема:
доходи, отримані таким платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни (п.п. «е»п.п. 164.2.17п. 164.2 ст. 164 Кодексу);
іншідоходи,крімзазначенихуст.165Кодексу(п.п. 164.2.20п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Також зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу і п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу.
Враховуючи викладене, дохід у вигляді коштів, сплаченихюридичною особою за навчання у вищому навчальному закладі платника податків, у тому числі за члена сім’ї платника податків,не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків за умови дотримання вимог, визначених уп.п. 165.1.21 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
При цьому, якщо сума сплаченого авансу за навчання у вищому навчальному закладі платника податків, перевищує розмір, встановлений
п.п. 165.1.21 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, то дохід у вигляді суми такого перевищення включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків і оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.
Крім того, сума зазначеного авансу вважається доходомплатника податків того місяця, у якому юридичною особою було проведено його нарахування (перерахування).
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.
Положеннями Кодексу не передбачено різниці щодо витрат на навчання.
Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).
Таким чином, об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємства визначається платником на підставі даних бухгалтерського обліку у порядку, встановленому п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу.
Витрати на навчання працівників визначаються за правилами бухгалтерського обліку. Витрати під час визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток визначаються на підставі первинних документів, що підтверджують понесені витрати на оплату навчання.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку,
національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та
складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Отже, з питання формування витрат у бухгалтерському обліку за рахунок сплати авансового внеску за навчання належить до компетенції Міністерства фінансів України.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |