Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення фізичної особи-підприємця (далі – Підприємець) від (вх. ДПС № від) щодо надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.
Відповідно до звернення Підприємець здійснює роздрібний та оптовий продаж товарів в мережі інтернет через власний сайт та через маркетплейси.
У своїй діяльності застосовує програмний реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО).
У зв’язку з викладеним вище та із складністю розуміння законодавства у сфері здійснення розрахунків за товари (послуги) Підприємець звернувся до податкового органу із наступними запитаннями:
отримання повної попередньої оплати із застосуванням платіжного сервісу?
продажу товарів на умовах відстрочення платежу із відправкою товарів експедитором та наступним отриманням оплати через платіжну систему?
01 січня від платіжної системи на поточний рахунок Підприємця було зараховано 950 грн, а 50 грн вартості товару було утримано платіжною системою в якості комісії.
Яка сума буде вважатися доходом Підприємця в грудні та січні?
Щодо питання 1
Відповідно до пункту 4 розділу ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року
№ 13, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 лютого 2016 р. за
№ 220/28350, (далі – Положення № 13) рядки 11 – 18 фіскального чека заповнюються у разі застосування під час проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного терміналу, з’єднаного або поєднаного з реєстратором розрахункових операцій.
Таким чином, у разі приймання оплати за продані товари (послуги) у мережі інтернет (еквайринг) заповнювати рядки 11 – 18 фіскального чека не потрібно.
Щодо питання 2
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Положення № 13 фіскальний чек, зокрема має містити такий обов’язковий реквізит як позначення форми оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит, тощо), суму коштів за цією формою оплати та валюту операції (рядок 19).
Враховуючи викладене вище, рядок 19 фіскального чека не містить вичерпного переліку щодо позначення форми оплати, а тому Підприємець може вказати будь яку форму оплати яка максимально близько характеризує суть здійсненої операції.
У описаній Підприємцем ситуації у фіскальному чеку достатньо буде вказати, що форма оплати за такими операціями є безготівковою, не залежно від того чи продано товар на умовах повної попередньої оплати чи з відстроченням платежу.
Щодо питань 3 та 5
Отримані Підприємцем оплати за товар із використанням платіжних сервісів (еквайрингу) (як у робочий так і не робочий час / повні або часткові) слід фіскалізувати не пізніше наступного робочого дня Підприємця на підставі виписок про рух коштів на рахунках Підприємця, а у випадку відпуску товару без попереднього отримання оплати – фіскалізація таких операцій відбувається не пізніше ніж товар буде вручений покупцю.
Щодо питання 4
Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлює обов’язок для суб'єктів господарювання проводити розрахунки за товари (послуги) із застосуванням РРО/ПРРО та надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту (фіскальний чек).
Будь-які інші відносини між Підприємцем його клієнтами та їх представниками здійснюються на підставі правочинів, укладених між зазначеними особами.
Таким чином фіскальний чек необхідно формувати і надавати особі, що є покупцем товарів і з якою укладається договір купівлі-продажу
Щодо питань 6 – 7
У випадку, якщо покупець не забрав відправлення у відділенні експедитора (логістичної компанії), у такому випадку Підприємцю слід керуватись пунктом 5 розділу ІІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року № 547, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 липня 2016 року за № 918/29048, відповідно до якого, реєстрація продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів через РРО/ПРРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією.
Розрахунковий документ на повну суму проведеної операції, створений у паперовій та/або електронній формі, надається особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО/ПРРО, якщо дані про її обсяги введені в режимі реєстрації.
Наголошуємо, що обов’язком саме продавця товарів є організація надання інформації щодо підтвердження повернення товарів без їх продажу чи відмови від їх отримання від служби доставки.
У випадку не отримання або відмови від товару покупцем, при відправці їх за допомогою служб доставки достатньо в режимі реєстрації провести операцію повернення товарів на підставі квитанції (інших підтвердних документів) від служби доставки про повернення відправлення та чеку РРО/ПРРО, в яких такі товари ідентифіковані.
Жодних актів на повернення коштів складати не потрібно, так як такі акти складаються лише у випадках повернення коштів покупцю і сума повернення при цьому перевищує 100 гривень, а складання актів на повернення товарів, що не передбачають виплату коштів, взагалі не передбачено.
Щодо питання 8
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (п. 1.1 статті 1 Кодексу).
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності – це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 статті 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п. 291.2
статті 291 Кодексу).
Відповідно до п.п. 2 п. 291.4 статті 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до другої групи, належать фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.
Відповідно до п. 292.1 статті 292 Кодексу доходом для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 статті 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу (п. 292.5 статті 292 Кодексу).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 статті 292 Кодексу).
Враховуючи викладене, при здійсненні розрахунків за товари (послуги) доходом в грошовій формі фізичної особи – підприємця на спрощеній системі оподаткування вважається сума, яка зазначена у фіскальному (касовому) чеку (у тому числі комісія, утримана фінансовою установою).
При цьому датою отримання доходів є дата зазначена у фіскальному (касовому) чеку платника єдиного податку.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |