щодо складання податкової накладної на вартість комунальних послуг та спожитої електроенергії, які є складовою орендної плати.
Правила складання податкової накладної (у тому числі заповнення її обов’язкових реквізитів) регулюються ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (далі — ПКУ) та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за №137/28267, зі змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 23.02.2017 276 (далі - Порядок №1307).
Перелік обов’язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у підпунктах «а» - «і» п.201.1 ст. 201 ПКУ, зокрема такими реквізитами є:
опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг (реквізит має відповідати формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів/послуг);
код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з ДКПП.
Згідно із п.16 Порядку №1307 платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Роз’яснення щодо особливостей оподаткування ПДВ операцій з відшкодування (компенсації) орендарем сум вартості комунальних послуг та енергоносіїв орендодавцю надано ДФС України листом від 04.08.2016 №26595/7/99-99- 15-03-02-17.
Зокрема, зазначено, якщо орендар самостійно не укладає договори на споживання комунальних послуг та енергоносіїв з їх безпосередніми постачальниками, а здійснює відшкодування (компенсацію) орендодавцю витрат на їх оплату, то в договорі оренди визначається порядок розрахунку вартості спожитих орендарем комунальних послуг та енергоносіїв та їх оплати (відшкодування, компенсації).
У випадку, якщо між орендодавцем та орендарем укладено окремі договори про надання орендарем компенсації витрат, які не включаються орендодавцем до складу орендної плати, а підлягають окремій оплаті (відшкодуванню, компенсації), зокрема за спожиті орендарем комунальні послуги та енергоносії, то суми коштів, сплачених (відшкодованих, компенсованих) за такими договорами, не включаються орендодавцем до бази оподаткування послуги з оренди рухомого/нерухомого майна, оскільки є окремими самостійними операціями з постачання відповідних товарів (п.п. 14.1.191 п.14.1 ст.14 ПКУ електрична та теплова енергія, газ, пар, вода,
повітря, охолоджене чи кондиційоване, віднесені до категорії товарів) чи послуг та розглядаються як окремий об'єкт оподаткування.
Разом з цим повідомляємо, що відшкодування (компенсація) витрат за споживання електроенергії, природного газу, включаючи витрати на його транспортування, обслуговування газової мережі та водопостачання за своєю суттю є відшкодуванням (компенсацією) окремих елементів витрат, з яких складається вартість послуги з оренди майна. Таким чином, відшкодування (компенсація) таких витрат є оплатою частини вартості послуги з оренди майна.
Згідно інформації наведеної з запиті, за договором оренди між ТОВ «...» (орендарем) та орендодавцем орендар здійснює відшкодування компенсації вартості комунальних послуг та спожитої електроенергії не орендодавцю, а іншому орендарю.
Оскільки складовою частиною господарської діяльності з нерухомим майном є отримання ряду послуг, пов’язаних з необхідністю утримання такого майна, зокрема, комунальних послуг та енергоносіїв, відшкодування (компенсація) таких витрат є оплатою частини вартості послуги з оренди майна.
У зв’язку з вищенаведеним, при складанні податкової накладної необхідно зазначати код послуги з оренди майна.
Одночасно повідомляємо, що відповідно до Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі в Україні (далі -Мінекономрозвитку), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №459, Мінекономрозвитку є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері технічного регулювання, стандартизації, метрології та метрологічної діяльності. Зокрема, Мінекономрозвитку відповідно до покладених на нього завдань забезпечує нормативно-правове регулювання у сфері стандартизації і затверджує національні класифікатори, зміни до них та процедури їх розроблення.
Розробником Державного класифікатору 016:2010 є державне підприємство «Науково - дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем» (далі - ДП «НДІ «Система»).
Тому, оскільки до функцій контролюючих податкових органів не входить визначення кодів послуг згідно з ДК1111, з питання роз’яснень ДК 016:2010 та визначення кодів для зазначених у зверненні послуг пропонуємо звернутися до ДП «НДІ «Система» (адреса : вул. Кривоноса,6 м. Львів, 79008).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |