X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.10.2024 р. № 4886/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України на звернення акціонерного товариства щодо порядку адміністрування плати за землю (далі – Плата), екологічного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Податки) та надміру сплачених грошових зобов’язань з вказаних платежів, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Товариство поінформувало, що у 2024 році подало податкові декларацій
(далі – Декларації) із нульовими сумами податкових зобов’язань з Плати та Податків за об’єкти оподаткування, які розташовані на територіях, включених до підрозділу 2 «Території активних бойових дій», підрозділу 3 «Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси» розділу І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» (далі – Підрозділи 2, 3 Розділу І) та розділу ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України» (далі – Розділу ІІ) Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004 (далі – Перелік).

На дату подання Товариством Декларацій по таких територіях у Переліку були відсутні дати завершення бойових дій та дати завершення тимчасової окупації.

Товариство, посилаючись на норми чинного законодавства, просить надати роз’яснення: 1) чи виникає у Товариства обов’язок за вказаних обставин подавати звітні Декларацій з Плати та Податків; 2) чи може Товариство з першого числа місяця, наступного за датою завершення бойових дій та тимчасової окупації, подати звітні Декларації з Плати та Податків без застосування штрафних санкцій?; 3) чи буде збережена в інтегрованих картках платника переплата щодо Плати та Податків у разі неподання декларацій більше 1095 днів?

Разом з тим звернення не містить інформацію про об’єкти оподаткування Платою та Податками (місце розташування, майновий стан, тощо). Зважаючи на зазначене, ДПС надає роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо викладених питань.

Щодо питань 1 та 2

Відповідно до особливостей справляння окремих податків, передбачених пп. 69.14, 69.16 та 69.22 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу платникам Плати та Податків надано право не нараховувати та не сплачувати податкові зобов’язання з цих податків по об’єктах, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України.

Починаючи з 1 січня 2023 року вищезазначені податки не нараховуються та не сплачуються за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній територій.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку.

Отже, для цілей справляння Плати та Податків відповідно до пп. 69.14, 69.16 та 69.22 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу платники застосовують відомості про території, що включені до Підрозділу 2 Розділу І та Розділу ІІ Переліку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2024 року № 485 «Про внесення змін до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 року № 1364» (далі – Постанова № 485), яка набрала чинності з дня опублікування – 03 травня 2024 року, встановлено, що для цілей оподаткування території активних бойових дій – це включені до Переліку території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Для об’єктів оподаткування, розташованих на територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (Підрозділ 3 Розділу І Переліку), застосування пп. 69.14, 69.16, 69.22 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу починається з початку місяця, в якому набрала чинність Постанова № 485, тобто Плата та Податки за такі об’єкти не нараховуються та не сплачуються починаючи з 01.05.2024 до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.

Таким чином, Товариство не мало підстав у лютому 2024 року подати звітні Декларації з нульовими сумами податкових зобов’язань з Плати та Податків за об’єкти оподаткування, що розташовані на територіях, які включені до Підрозділу 3 Розділу I Переліку.

Отже, у Товариства за період з 01.01.2024 по 30.04.2024 виникає обов’язок щодо подання уточнюючих Декларацій з Плати та Податків з відповідним збільшенням сум податкових зобов’язань.

При цьому, після визначення у Підрозділах 2, 3 Розділу І та Розділі ІІ Переліку дати завершення бойових дій або дати завершення тимчасової окупації на територіях, на яких розташовані об’єкти оподаткування, у Товариства виникає обов’язок щодо коригування податкових зобов’язань до збільшення, починаючи з першого числа місяця, наступного за датою завершення бойових дій та тимчасової окупації на відповідних територіях до 31.12.2024, шляхом подання уточнюючих Декларацій з Плати та Податків.

Тимчасово, на період з 01 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ст. 50 Кодексу, та пені (пп. 69.38 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу).

Звертаємо увагу, що звітні Декларації відповідно до вимог п.п. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266, п. 286.2 ст. 286 Кодексу платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та плати за землю надаються у встановлені Кодексом строки (не пізніше 20 лютого поточного року).

У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку (п. 50.1 ст. 50 Кодексу).

Отже, якщо у 2024 року Товариство подало до контролюючих органів звітні Декларації, то у разі виявлення у таких Декларація помилок (у тому числі у разі зменшення податкових зобов’язань), Товариство зобов’язано надати уточнюючі Декларації.

Щодо питання 3

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені визначено ст.43 Кодексу

Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до статті 43 Кодексу та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (п. 43.1 ст. 43 Кодексу).

Обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені (п. 43.3 ст. 43 Кодексу).

На виконання абзацу першого п. 43.5 ст. 43 Кодексу контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абзац третій п. 43.5 ст. 43 Кодексу).

Додатково слід зазначити, що відповідно до п.п. 7 п. 2 розділу ІІІ Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.08.2016 за № 1115/29245, суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань, що обліковуються більше 1095 календарних днів, підлягають списанню.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).

Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.