X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.10.2024 р. № 4896/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

                                        

 

                                                    

 

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо віднесення до вартості основних засобів «сплаченої компенсації» за електроенергію та інші комунальні послуги, спожиті під час будівництва, а також використання кредиту з ПДВ за цими витратами,  та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, з метою будівництва фабрики у листопаді
2023 року ТОВ придбало земельну ділянку в індустріальному парку «». В подальшому ТОВ заключило договір на проєктування, постачання та будівництво з ТОВ «» (підрядник), в якому ТОВ виступає замовником. Згідно предмету договору «В порядку, на умовах та в строки, визначені договором, підрядник зобов’язується виконати вишукувальні роботи, проєктні роботи, виконати та завершити роботи «під ключ» та забезпечити прийняття в експлуатацію об’єкта власними силами і засобами та/або із залученням субпідрядників, а замовник зобов’язується прийняти належним чином виконані роботи та надані послуги, оплатити договірну ціну. Будівництво та всі супутні роботи ведуться підрядником в зв’язку з чим земельна ділянка була передана підряднику по акту приймання-передачі будівельного майданчика. З моменту передачі підрядник прийняв на себе повну відповідальність за збереження, безпеку, охорону праці і подальше використання будівельного майданчика. Точки підключення води, електроенергії та каналізації не передавались.

Згідно додаткової угоди компенсація за спожиту при будівництві електроенергію повинна відбуватись згідно некомерційного вузла обліку електроенергії, по тарифам договору діючим між енергопостачальником та підрядником  який виступає як користувач.  

ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію стосовно віднесення до вартості основних засобів «сплаченої компенсації» за електроенергію та інші комунальні послуги, спожиті під час будівництва, а також використання кредиту з ПДВ за цими витратами та застосування коду послуги згідно Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016:2010 (ДКПП) у податкових накладних.

 

Щодо оподаткування податком на прибуток підприємств операцій, описаних у зверненні ТОВ

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності регулюються Законом України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 3038-VI).

Порядок укладення та виконання договорів підряду на проведення робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту об'єкта будівництва (далі - будівництво) визначають Загальні умови укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 (далі – Загальні умови). 

 Замовник будівництва (далі - замовник) – фізична чи юридична особа, яка має у власності чи користуванні одну чи декілька земельних ділянок або у власності чи управлінні будівлю/споруду і має намір щодо виконання підготовчих та/або будівельних робіт (п. 4 частини першої ст. 1 Закону № 3038-VI).

Підрядник – сторона договору підряду, яка виконує та передає замовнику закінчені роботи (об'єкт будівництва), передбачені договором підряду (абзац 13 п. 3 Загальних умов).

Роботи – будівельні, монтажні, проектні, пусконалагоджувальні та інші роботи, пов'язані з будівництвом об'єкта (абзац 16 п.3 Загальних умов).

За договором підряду підрядник зобов'язується за завданням замовника на свій ризик виконати та здати йому в установлений договором підряду строк закінчені роботи (об'єкт будівництва), а замовник зобов'язується надати підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), передати дозвільну документацію, а також затверджену в установленому порядку проектну документацію (у разі, коли цей обов'язок повністю або частково не покладено на підрядника), прийняти від підрядника закінчені роботи (об'єкт будівництва) та оплатити їх (п. 4 Загальних умов).

Фінансування витрат на організацію приймання закінчених робіт (об'єкта будівництва) покладається на замовника, якщо інше не встановлено договором підряду, за винятком додаткових витрат, що виникли з вини підрядника (п. 90 Загальних умов).

Передача виконаних робіт (об'єкта будівництва) підрядником і приймання їх замовником оформлюється актом про виконані роботи (п. 91 Загальних умов).

Підписання акта приймання-передачі є підставою для проведення остаточних розрахунків між сторонами (п. 96 Загальних умов).

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Згідно з п. 44.2 ст. 44 Кодексу для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Кодексом не передбачено особливостей оподаткування операцій, пов’язаних з будівництвом нежитлових об’єктів. За такими операціями  доходи та витрати при визначенні фінансового результату до оподаткування та відповідно об’єкта оподаткування податком на прибуток формуються у порядку, встановленого відповідними правилами бухгалтерського обліку.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями).

Отже, з питання порядку формування собівартості об’єкта будівництва у бухгалтерському обліку доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

Щодо оподаткування податком на додану вартість операцій, описаних у зверненні ТОВ

Податкове зобов'язання (для цілей розділу V Кодексу) – загальна сума ПДВ, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим Кодексом (п.п. 14.1.1561 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Податковий кредит – сума, на яку платник ПДВ має право зменшити податкове зобов'язання з ПДВ звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V Кодексу (п.п. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Пунктами 201.1 та 201.10 ст. 201 Кодексу визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до п.п. «а» п. 198.1 ст. 198 Кодексу до податкового кредиту відносяться суми ПДВ, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (п. 198.3 ст. 198 Кодексу). 

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими
п. 201.11 ст. 201 Кодексу (п. 198.6 ст. 198 Кодексу).

Таким чином, за загальними правилами підставою для включення до складу податкового кредиту суми ПДВ, сплаченої/нарахованої у разі здійснення операцій з придбання товарів/послуг (у тому числі електричної енергії та комунальних послуг), є податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН. На таку суму ПДВ  платник податку (покупець) має право зменшити податкове зобов'язання з ПДВ звітного (податкового) періоду.

З питання визначення коду для тієї, чи іншої послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП) для цілей відображення у податковій накладній, ДПС рекомендує звернутися до ДП «», яке є розробником ДКПП, за адресою: «», м. «», вул. «», 6.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).