Індивідуальна податкова консультація
Державнаподаткова служба України, керуючись ст. 52 Податкового
кодексу України (далі – Кодекс), розглянулазвернення( )щодо практичного застосуванняокремих норм чинного законодавства та в межах компетенціїповідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомляє, що згідно з ( ), нею було отримано право власності на готівкові грошові кошти в порядку спадкування за законом після смерті матері, яка померла ( ).
У своєму зверненні платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи оподатковується дохід, отриманий платником податків, як спадкоємцем першої черги за законом, після смерті ( ) матері, у вигляді готівкових грошових коштів, на підставі постанови ( )?
2. Якщо так, то яким чином, у якому розмірі та в якому періоді платнику податків оподатковувати грошові кошти?
3. Які податкові обов’язки виникають у платника податків додатково на підставі постанови ( )?
4.Чи необхідно платнику податків подавати декларація про майновий стан і доходи на підставі постанови ( )?
Оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом ІVКодексу відповідно до п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Відповідно до ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається дохід у вигляді вартості успадкованого майна у межах, що оподатковується згідно з розділом ІVКодексу (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Порядок оподаткування доходу, отриманогоплатникомподатку в результатіприйняття ним у спадщинукоштів, майна, майновихчинемайнових прав, визначено ст. 174 Кодексу, якоювстановленодекілька ставок для оподаткуваннядоходівплатникаподатку, одержаних у виглядіспадщини, зокремазалежновідступеняспорідненняспадкоємцязіспадкодавцем та їхрезидентського статусу.
Об’єктиспадщиниплатникаподатку з метою оподаткуваннявизначено п. 174.1 ст. 174 Кодексу.
При цьому за нульовоюставкоюподатку на доходи фізичнихосібоподатковуються, зокрема, об’єктиспадщини, щоуспадковуються членами сім’їспадкодавцяпершого та другого ступенівспоріднення (п.п. «а» п.п. 174.2.1
п. 174.2 cт.174 Кодексу).
Згідно з п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу членами сім’їфізичної особи першогоступеняспоріднення для цілейрозділу IV Кодексувважаютьсяїї батьки, їїчоловікабо дружина, дітитакоїфізичної особи, у тому числіусиновлені.
Членами сім'їфізичної особи другого ступеняспоріднення для цілейрозділу IV Кодексувважаютьсяїїріднібрати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
При цьомузгідноізп.п. 1.7 п. 161підрозділу 10 розділу XX «Перехідніположення» Кодексузвільняютьсявідоподаткуваннязбором доходи, якізгідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу ХХ «Перехідніположення» Кодексу не включаються до загальногооподатковуваного доходу фізичнихосіб (не підлягаютьоподаткуванню, оподатковуються за нульовоюставкою), крімдоходів, зазначених у пунктах 3 і 4 п. 170.131 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідніположення» Кодексу.
Враховуючи викладене, якщо у розумінні глав 84, 85, 86, 87, 88 та 89 Цивільного кодексу України спадщиною вважаються кошти, право власності на які визнано на підставі рішення суду у порядку спадкування за законом, то дохід у вигляді зазначених коштів, отриманийплатникомподатку (спадкоємцем), який є членом сім’їспадкодавцяпершогоступеняспоріднення, оподатковуєтьсяподатком на доходи фізичних осіб за нульовоюставкою. При цьому вказаний дохід звільняється від оподаткування військовим збором.
Крім того, п. 179.2 ст. 179 Кодексу визначено, що обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до розділуIV Кодексу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу.
Одночасно зауважуємо, що з питання віднесення коштів, право власності на які визнано на підставі рішення суду у порядку спадкування за законом, до спадщини,у розумінні глав 84, 85, 86, 87, 88 та 89 Цивільного кодексу України, доцільно звернутися до Міністерства юстиції України.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексуіндивідуальнаподатковаконсультаціямаєіндивідуальний характер і можевикористовуватисявиключноплатникомподатків, якомунаданотакуконсультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |