X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.10.2024 р. № 4904/ІПК/99-00-04-03-01 ІПК

 

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України на звернення товаристваз обмеженою відповідальністю(далі – Товариство)  щодоправаТовариства на взаємозалік  податкового боргу з єдиного податку з юридичних осіб за  кодом класифікації доходів бюджету (далі – ККДБ) 18050300 та податкової переплати з податку на прибуток іноземних юридичних осіб за ККДБ11020500, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

10 березня 2023 року Указом Президента № 145/2023 введено в дію Рішення Ради національної безпеки та оборони України (далі  – РНБО) від 10 березня 2023 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» (далі – рішення РНБО), що набрав чинності 14.03.2023 року.

У своєму зверненні Товариство повідомило, щовідповідно до пункту 2 Рішення РНБО застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні санкції  до юридичних осіб, за переліком наведеним у додатку 2 до такогоРішення, зокрема і до Товариства.

Відповідно до п. 281 додатку 2 до Рішення РНБО до Товариства застосовано ряд обмежувальних заходів, зокрема: блокування активів - тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними,обмеження торговельних операцій (повне припинення), зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань.

Відповідно до інформації з особистого кабінету платника податків у Товариства обліковується надміру сплачена сума з податку на прибуток іноземних юридичних осіб в розмірі  -… грн.… коп. за КБК 11020500 та податковий борг з єдиного податку з юридичних осіб в розмірі - … грн. … коп. за КБК 18050300.

Враховуючи вищезазначене, Товариствопросить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного  питання:чи має Товариство право на  взаємозалік  податкового боргу з єдиного податку з юридичних осіб за  кодом класифікації доходів бюджету (далі – ККДБ) 18050300 та податкової переплати з податку на прибуток іноземних юридичних осіб за ККДБ 11020500?

Умови та строки повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені визначено ст. 43 Кодексу та Порядком інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60 (із змінами), зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 08.04.2019 за
№ 370/33341 (далі – Порядок № 60).

Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до статті 43  Кодексу та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (абз. 1 п. 43.1 ст. 43 Кодексу).

Не підлягають поверненню помилково та/або надміру сплачені суми грошових зобов’язань та пені платникам податку, щодо яких (та/або щодо засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників яких) у порядку, встановленому Законом України «Про санкції», прийняті рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), протягом строку застосування таких санкцій(абз.2 п. 43.1 ст. 43 Кодексу).

Обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені (п 43.3 ст. 43 Кодексу).

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг (п. 43.4 ст. 43  Кодексу).

Відповідно до пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Кодексу надміру сплачені грошові зобов’язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Слід зазначити, шо наказом Міністерства фінансів України від 08.02.2024
№  52
, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.02.2024 за 
№ 274/41619 внесено зміни до Порядку № 60. 

Зокрема,  Порядок  № 60 доповнено  новим положенням, відповідно до якого не підлягають поверненню помилково та/або надміру сплачені суми грошових зобов’язань та пені платникам податку, щодо яких у порядку, встановленому Законом України  «Про санкції», прийняті рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), протягом строку застосування таких санкцій (п. 3 розд. І Порядку
№ 60
).

Згідно з положеннями пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними пп. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Резидент, у тому числі фізична особа - підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податокз таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у пп. 141.4.4 - 141.4.5 та 141.4.11 п. 141.4  ст.141 Кодексу) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України. (пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).

Отже, під час здійснення на користь нерезидента будь-якої виплати з  джерелом його походження з України виникає обов’язок утримання податку з таких доходів відповідно до пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Кошти податку на доходи нерезидентів з джерелом їх походження з України зараховуються за ККДБ 11020500 («Податок на прибуток іноземних юридичних осіб»).

Таким чином, питання поверненняпомилково та /або надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток іноземних юридичних осіб може бути розглянуто у разі підтвердження контролюючим органом факту зайвого утримання сум зазначеного податку за результатами проведеної перевірки.

Разом з тим зазначаємо, не підлягають поверненню помилково та/або надміру сплачені суми грошових зобов’язань та пені платникам податку, щодо яких у порядку, встановленому Законом України «Про санкції», прийняті рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), протягом строку застосування таких санкцій (п.43.1 ст.43 Кодексу та п. 3 розділу І Порядку №60).

Виходячи з положень п. 43.4 ст. 43 Кодексу під умовами повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань розглядаються всі напрями повернення,  зокрема:

на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг;

на єдиний рахунок (у разі його використання);

на електронний рахунок платника в  системі електронного адміністрування ПДВ (СЕА ПДВ);

на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;

повернення у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг.

Відповідно, обмеження, визначеніабз. 2 п. 43.1 ст. 43 Кодексу, розповсюджуються на всі напрями повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язаньта пені платнику податку на період строку застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.